Zakończenie działalności gospodarczej
REKLAMA
Likwidacja działalności
Zakończenie działalności gospodarczej odbywa się na wniosek przedsiębiorcy. Przedsiębiorca zarejestrowany w CEIDG musi w tym celu wypełnić wniosek CEIDG-1. Wniosek jest kierowany do Ministra Gospodarki.
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek o zakończenie działalności gospodarczej można wnieść na kilka sposobów. Można złożyć wniosek osobiście w urzędzie gminy, drogą elektroniczną za pomocą strony internetowej CEIDG, listem poleconym wysłanym na adres urzędu gminy. List musi być jednak podpisany, a podpis potwierdzony przez notariusza.
CEIDG przesyła odpowiednie dane z wniosku o wykreślenie wpisu w CEIDG niezbędne dla skreślenia wpisu w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszenia aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zgłoszenia płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wskazanego przez przedsiębiorcę, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej
Wykreślenie z CEIDG na podstawie decyzji administracyjnej
Wykreślenie z CEIDG może mieć również miejsce na podstawie decyzji administracyjnej. Decyzja o wykreśleniu z CEIDG jest wydawana w przypadku, gdy:
1. prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę,
2. stwierdzono trwałe zaprzestania wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej,
3. niezłożony został wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
4. przedsiębiorca utracił uprawnienia do wykonywania działalności gospodarczej przysługujące na podstawie art. 13 ust 1 albo ust 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
5. wpis został dokonany z naruszeniem prawa,
6. wpisano do rejestru przedsiębiorców jednoosobową spółkę kapitałową powstałą wskutek przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą.
Zobacz: Rejestracja firmy w CEIDG
REKLAMA
REKLAMA