REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Pązik
Roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o.
Roczne sprawozdanie finansowe spółki z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązany jest do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy. Sprawozdanie wraz z koniecznymi dokumentami składa się w odpowiednim sądzie rejestrowym.

Na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości (UoR) zarząd spółek kapitałowych składa roczne sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy. W przypadku spółki z o.o. konieczne jest dołączenie sprawozdania zarządu z działalności spółki, które wymaga zatwierdzenia przez wspólników na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Sprawozdanie z działalności spółki

Sprawozdania z działalności nie umieszcza się w rocznym sprawozdaniu finansowym. Stanowi ono odrębny dokument, który ma na celu dostarczenie niezbędnych informacji o stanie majątku spółki oraz jej sytuacji finansowej, które pozwoli na analizę działalności w latach poprzednich oraz umożliwi ocenę przyszłych działań. Sprawozdanie powinno zawierać ocenę ryzyka i opis zagrożeń, a w szczególności informacje o:

  1. zdarzeniach istotnie wpływających na sytuację spółki,
  2. przewidywanym rozwoju,
  3. ważniejszych osiągnięciach w sferze badań i rozwoju,
  4. aktualnej i przewidywanej sytuacji finansowej,
  5. nabyciu udziałów bądź akcji własnych (celu ich nabycia, liczbie i wartości nominalnej, cenie nabycia i cenie sprzedaży),
  6. koniecznych instrumentach finansowych w zakresie ryzyka i metod zarządzania,
  7. stosowaniu zasad ładu korporacyjnego, w przypadku spółek, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na jednym z rynków regulowanych Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawozdanie z działalności spółki należy sporządzić w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku obrotowego w celu umożliwienia jego weryfikacji przez biegłego rewidenta. Konieczne jest przedłożenie tego raportu do podpisu wyłącznie przez obecny zarząd spółki. Jednakże osoby odpowiedzialne za prowadzenie ksiąg rachunkowych uczestniczą w opracowywaniu tego sprawozdania. Pomimo, iż sprawozdanie z działalności stanowi dodatkowy dokument do rocznego sprawozdania finansowego to biegły rewident ma obowiązek przeprowadzić badanie celem sprawdzenia, czy zawarte informacje są kompletne i zgodne z informacjami w sprawozdaniu finansowym. Następnie zarząd zwołuje zwyczajne zgromadzenie wspólników, na którym podejmują uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania z działalności, które powinno odbyć się w terminie 6 miesięcy po upływie roku obrotowego. Jeżeli zarząd nie zachowa terminu do zwołania zgromadzenia powinna zrobić to rada nadzorcza lub komisja rewizyjna spółki. Na posiedzeniu zgromadzenia powinna zostać również powzięta uchwała o podziale zysku lub pokryciu straty.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Zobacz też: Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

Roczne sprawozdanie finansowe

REKLAMA

Zgodnie z art. 53 ust. 1 UoR roczne sprawozdanie finansowe powinno zostać sporządzone w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawienia go do podpisu każdemu z członków zarządu spółki opatrzonego datą jego złożenia. W praktyce przyjmuje się, że każda strona sprawozdania jest parafowana, a w przypadku nierzetelności tego sprawozdania lub istotnych braków każdy z członków zarządu ma prawo złożyć pisemną odmowę złożenia podpisu wraz z uzasadnieniem. Oświadczenie takie składa się wraz ze sprawozdaniem finansowym.

Na spółki z o.o. w przeciwieństwie do innych jednostek ustawa nakłada obowiązek poddania rocznego sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta. W związku z tym w terminie 15 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego należy złożyć je we właściwym sądzie rejestrowym (w tym wypadku w KRSie) wraz z wymaganymi dokumentami, w tym:

  • opinię biegłego rewidenta
  • odpis uchwały lub postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i o podziale zysku bądź sposobu na pokrycie strat
  • sprawozdanie z działalności spółki

Wszystkie dokumenty umieszczane są w aktach rejestrowych spółki. Jednakże jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie 6 miesięcy to zarząd zobowiązany jest mimo wszystko w ciągu 15 dni od upływu tego terminu do złożenia w KRSie niezatwierdzone sprawozdanie lub zatwierdzone z wymaganymi dokumentami.

Obowiązek złożenia sprawozdania w Urzędzie Skarbowym

Spółki z o.o. powinny złożyć do urzędu skarbowego roczne sprawozdanie finansowe wraz z opinią biegłego rewidenta, odpisem uchwały zatwierdzającej to sprawozdanie w terminie 10 dni od zatwierdzenia. Spółki z o.o. nie są zatem zobowiązane do składania sprawozdania z działalności spółki ani odpisu uchwały o podziale zysku lub pokryciu straty.

Od dnia 1 stycznia 2013r. spółki kapitałowe nie mają obowiązku ogłaszania swoich sprawozdań w Monitorze Polskim B.

Zobacz też: Roczne sprawozdanie finansowe należy złożyć w KRS

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA