REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

Monika Pązik
Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych
Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każda spółka komandytowa ma obowiązek złożenia rocznego sprawozdania finansowego do właściwego sądu rejestrowego w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego. Sprawozdanie zostaje poddane badaniu biegłego rewidenta w przypadku kontynuacji działalności. Roczne sprawozdanie finansowe składa komplementariusz prowadzący sprawy spółki w terminie 15 dni od jego zatwierdzenia.

Spółka komandytowa jako spółka osobowa prowadząca działalność pod własną firmą jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania stosownego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy do dnia zamknięcia tych ksiąg. Roczne sprawozdanie należy sporządzić w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego oraz przedłożenia go właściwym organom. Osobą uprawnioną na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości (UoR) do podpisania sprawozdania w przypadku spółki komandytowej będzie komplementariusz zajmujący się prowadzeniem spraw spółki. Konieczne jest również zatwierdzenie sprawozdania w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, którego dokonują wspólnicy spółki.

REKLAMA

Dzień bilansowy przypada na dzień kończący rok obrotowy, na który spółka sporządza sprawozdanie finansowe.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Badanie sprawozdania przez biegłych rewidentów

Roczne sprawozdanie finansowe podlega badaniu przez biegłych rewidentów na podstawie art. 64 ust. 1 UoR w sytuacji, gdy spółka kontynuuje swoją działalność oraz jeżeli w poprzednim roku zostały spełnione łącznie przynajmniej dwa z wymaganych warunków:

  1. średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
  2. suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w polskiej walucie co najmniej 2 500 000 euro,
  3. przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły w walucie polskiej równowartość co najmniej 5 000 000 euro.

Przeliczenie wartości powyższych kwot dokonuje się po na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień bilansowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Roczne sprawozdanie finansowe spółek należy złożyć w KRS

Terminy dla spółek komandytowych

REKLAMA

Roczne sprawozdanie finansowe spółki komandytowej zatwierdzają w drodze uchwały lub postanowienia wspólnicy spółki w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego z koniecznością podpisania uchwały przez wszystkich wspólników. Następnie w terminie 15 dni od podjętej uchwały komplementariusz prowadzący sprawy spółki powinien złożyć we właściwym sądzie rejestrowym odpowiednie dokumenty, w tym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, odpis uchwały lub postanowienia organu zatwierdzającego o podziale zysku lub pokryciu straty. Złożenie rocznego sprawozdania następuje na wniosek „o zmianę wpisu w KRS. Sprawozdania finansowe i inne dokumenty.” Złożenie wniosku wiąże się z uiszczeniem opłaty w wysokości 40zł na podstawie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz uiszczenie opłaty o Ogłoszeniu w Monitorze Gospodarczym i Sądowym w wysokości 250zł.

W sytuacji, gdy nie została podjęta uchwała o podziale zysków lub pokryciu straty komplementariusz zobowiązany jest do spełnienia wymogu złożenia pozostałych koniecznych dokumentów wraz ze sprawozdaniem finansowym w 15dniowym terminie od zatwierdzenia tego sprawozdania. Uchwała o podziale zysków lub pokryciu strat powzięta w terminie późniejszym powinna zostać również złożona we właściwym sądzie rejestrowym.

Sprawozdanie finansowe spółki w likwidacji

Jeżeli spółka komandytowa znajduje się w likwidacji w okresie nie przekraczającym roku to konieczne jest sporządzenie przez likwidatorów bilansu na dzień rozpoczęcia likwidacji i na dzień jej zakończenia. Bilans wskazuje wówczas faktyczne zestawienie aktywów i pasywów spółki na dzień bilansowy. Jeżeli jednak okres trwania likwidacji przekracza rok obrotowy to likwidatorzy zobowiązani są poza bilansami do sporządzenia sprawozdania finansowego za każdy zakończony rok obrotowy. W przypadku zakończenia likwidacji w danym roku obrotowym nie sporządza się sprawozdania a jedynie bilans zamknięcia. Każde ze sprawozdań powinno zostać przedłożone wspólnikom spółki. Roczne sprawozdanie finansowe w okresie likwidacji powinno zawierać:

  • bilans
  • rachunek zysków i strat
  • sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych
  • zestawienia zmian w kapitale własnym
  • informację dodatkową

Zobacz też: Sprawozdanie finansowe - sankcje za niedopełnienie obowiązków

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA