reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowa > Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

Każda spółka komandytowa ma obowiązek złożenia rocznego sprawozdania finansowego do właściwego sądu rejestrowego w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego. Sprawozdanie zostaje poddane badaniu biegłego rewidenta w przypadku kontynuacji działalności. Roczne sprawozdanie finansowe składa komplementariusz prowadzący sprawy spółki w terminie 15 dni od jego zatwierdzenia.

Spółka komandytowa jako spółka osobowa prowadząca działalność pod własną firmą jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania stosownego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy do dnia zamknięcia tych ksiąg. Roczne sprawozdanie należy sporządzić w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego oraz przedłożenia go właściwym organom. Osobą uprawnioną na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości (UoR) do podpisania sprawozdania w przypadku spółki komandytowej będzie komplementariusz zajmujący się prowadzeniem spraw spółki. Konieczne jest również zatwierdzenie sprawozdania w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, którego dokonują wspólnicy spółki.

Dzień bilansowy przypada na dzień kończący rok obrotowy, na który spółka sporządza sprawozdanie finansowe.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Badanie sprawozdania przez biegłych rewidentów

Roczne sprawozdanie finansowe podlega badaniu przez biegłych rewidentów na podstawie art. 64 ust. 1 UoR w sytuacji, gdy spółka kontynuuje swoją działalność oraz jeżeli w poprzednim roku zostały spełnione łącznie przynajmniej dwa z wymaganych warunków:

  1. średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
  2. suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w polskiej walucie co najmniej 2 500 000 euro,
  3. przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły w walucie polskiej równowartość co najmniej 5 000 000 euro.

Przeliczenie wartości powyższych kwot dokonuje się po na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień bilansowy.

Zobacz też: Roczne sprawozdanie finansowe spółek należy złożyć w KRS

Terminy dla spółek komandytowych

Roczne sprawozdanie finansowe spółki komandytowej zatwierdzają w drodze uchwały lub postanowienia wspólnicy spółki w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego z koniecznością podpisania uchwały przez wszystkich wspólników. Następnie w terminie 15 dni od podjętej uchwały komplementariusz prowadzący sprawy spółki powinien złożyć we właściwym sądzie rejestrowym odpowiednie dokumenty, w tym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, odpis uchwały lub postanowienia organu zatwierdzającego o podziale zysku lub pokryciu straty. Złożenie rocznego sprawozdania następuje na wniosek „o zmianę wpisu w KRS. Sprawozdania finansowe i inne dokumenty.” Złożenie wniosku wiąże się z uiszczeniem opłaty w wysokości 40zł na podstawie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz uiszczenie opłaty o Ogłoszeniu w Monitorze Gospodarczym i Sądowym w wysokości 250zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama