reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowa > Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest jednym z typów spółki osobowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa to jeden z typów spółki osobowej. Zgodnie z art. 102 kodeksu spółek handlowych spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Konstrukcja spółki komandytowej zakłada istnienie dwóch rodzajów wspólników: komplementariusza, który odpowiada za zobowiązania spółki całym swym majątkiem oraz komandytariusza, który odpowiada za zobowiązania spółki do wysokości sumy komandytowej.

Rejestracja spółki

Zgodnie z art. 109 § 1 kodeksu spółek handlowych spółka komandytowa powstaje dopiero z chwilą wpisu do rejestru. Zgodnie z art. 19 § 2 ustawy o krajowym rejestrze sądowym wnioski o wpis do rejestru wnosi się na urzędowych formularzach.

Zobacz serwis: Spółki

Formularze KRS

Wśród formularzy, które będą potrzebne przy rejestracji spółki komandytowej należy wymienić formularze KRS: W1, WC, WK, WM.

Formularz KRS-W1

Pod nazwą KRS-W1 kryje się wniosek o rejestrację spółki, w tym m.in. spółkę komandytową. Wniosek ten zawierać będzie podstawowe informacje dotyczące spółki. We wniosku trzeba określić m.in. właściwy sąd rejestrowy. Właściwość tę określa się na podstawie siedziby spółki.

Niezależnie od tego w formularzu KRS-W1 określa się także podstawowe dane samej spółki – jej siedzibę, dane wnioskodawcy, dokładny adres, formę prawną oraz dane dotyczące umowy spółki.

Pozostałe formularze

Do formularza KRS-W1 należy w formie załączników dodać także inne formularze. Formularz KRS-WC będzie zawierał informacje dotyczące wspólników spółki komandytowej. W treści formularza należy przede wszystkim określić rolę wspólnika (komplementariusz albo komandytariusz), jak również wysokość sumy komandytowej.

Formularz KRS-WK będzie służył do określenia sposobu reprezentacji przez wspólników spółki komandytowej. W formularzu KRS-WM należy określić przedmiot działalności spółki, posługując się sygnaturą PKD.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Pozostałe formularze

Liczba formularzy zależy od treści, która będzie podlegać rejestracji. Przykładowo jeżeli w spółce będą powołani prokurenci to do wniosku rejestracyjnego należy dodatkowo dodać formularz KRS-WL.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama