reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowa > Co musi zawierać umowa spółki komandytowej?

Co musi zawierać umowa spółki komandytowej?

Umowa spółki jest jednym z koniecznych warunków dla utworzenia każdej spółki- w ich obrębie występują jednak liczne różnice w zakresie jej obowiązkowej treści.

Forma umowy spółki komandytowej

Umowa spółki komandytowej musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. W innym wypadku sąd rejestrowy odmówi dokonania wpisu. Notariusz sporządzając umowę spółki pobierze od razu podatek od czynności cywilnoprawnych. Należy również pamiętać, że każda zmiana umowy spółki wymagać będzie tej samej formy, pod rygorem nieważności.

Zobacz: Spółka komandytowa, czyli sposób na niezależność rodzinnej firmy

Zakres konieczny umowy

Umowa spółki komandytowej musi spełniać nie tylko warunki związane z formą, ale także treścią. Nie może ona być sprzeczna z zasadami określonymi w ksh (poza takimi regulacjami, w których kodeks dopuszcza modyfikacje).

Koniecznymi elementami umowy jest wskazanie :

  • firmy spółki

Firma (nazwa) spółki komandytowej oprócz oznaczenia dowolnego musi zawierać nazwisko (firmę) przynajmniej jednego komplementariusza oraz oznaczenie „spółka komandytowa”. Dopuszczalne jest także korzystanie w obrocie ze skrótu : „sp. k.” . 

Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna (lub „ułomna osoba prawna”- jak np. inna spółka osobowa), firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem "spółka komandytowa". Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną.

„ Warsztat samochodowy Auto-moto spółka z o.o. sp. k”. Firma ta oznacza, że jednym z komplementariuszy jest Auto-moto sp. z o.o.”.

W firmie spółki nie może pojawić się nazwisko komandytariusza. W innym wypadku- ponosi on odpowiedzialność za zobowiązania spółki na takich samych zasadach jak komplementariusz (nie ma jednak jego uprawnień do prowadzenia spraw spółki i reprezentacji).

  • siedziby spółki

Siedzibą spółki jest miasto, w którym spółka faktycznie działa (ma np. swoje biuro lub biuro centrali)- siedziba nie jest oznaczana adresem (nr ulicy i domu/ mieszkania). Stąd zmiana adresu spółki nie jest zmianą umowy i nie musi się wiązać z wizytą u notariusza.

  • przedmiotu działalności spółki,

Przedmiot działalności spółki powinien odpowiadać Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)- jest to przydatne przy zgłaszaniu spółki do KRS. Spółka komandytowa musi być zawarta w celu gospodarczym.

  • czasu trwania spółki, jeżeli jest oznaczony

Spółka komandytowa (jak wszystkie inne spółki) może być zawarta na czas określony- po którego upływie (o ile wspólnicy nie zadecydują inaczej)- będzie rozwiązana.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli wkład komandytariusza jest niższy niż suma komandytowa – odpowiedzialność za zobowiązania ograniczona jest do różnicy między sumą komandytową a wkładem.
Jeśli wkład komandytariusza jest niższy niż suma komandytowa – odpowiedzialność za zobowiązania ograniczona jest do różnicy między sumą komandytową a wkładem.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama