Co musi zawierać umowa spółki komandytowej?
REKLAMA
REKLAMA
Forma umowy spółki komandytowej
Umowa spółki komandytowej musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. W innym wypadku sąd rejestrowy odmówi dokonania wpisu. Notariusz sporządzając umowę spółki pobierze od razu podatek od czynności cywilnoprawnych. Należy również pamiętać, że każda zmiana umowy spółki wymagać będzie tej samej formy, pod rygorem nieważności.
REKLAMA
Zobacz: Spółka komandytowa, czyli sposób na niezależność rodzinnej firmy
Zakres konieczny umowy
Umowa spółki komandytowej musi spełniać nie tylko warunki związane z formą, ale także treścią. Nie może ona być sprzeczna z zasadami określonymi w ksh (poza takimi regulacjami, w których kodeks dopuszcza modyfikacje).
Koniecznymi elementami umowy jest wskazanie :
- firmy spółki
REKLAMA
Firma (nazwa) spółki komandytowej oprócz oznaczenia dowolnego musi zawierać nazwisko (firmę) przynajmniej jednego komplementariusza oraz oznaczenie „spółka komandytowa”. Dopuszczalne jest także korzystanie w obrocie ze skrótu : „sp. k.” .
Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna (lub „ułomna osoba prawna”- jak np. inna spółka osobowa), firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem "spółka komandytowa". Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną.
„ Warsztat samochodowy Auto-moto spółka z o.o. sp. k”. Firma ta oznacza, że jednym z komplementariuszy jest Auto-moto sp. z o.o.”.
W firmie spółki nie może pojawić się nazwisko komandytariusza. W innym wypadku- ponosi on odpowiedzialność za zobowiązania spółki na takich samych zasadach jak komplementariusz (nie ma jednak jego uprawnień do prowadzenia spraw spółki i reprezentacji).
- siedziby spółki
Siedzibą spółki jest miasto, w którym spółka faktycznie działa (ma np. swoje biuro lub biuro centrali)- siedziba nie jest oznaczana adresem (nr ulicy i domu/ mieszkania). Stąd zmiana adresu spółki nie jest zmianą umowy i nie musi się wiązać z wizytą u notariusza.
- przedmiotu działalności spółki,
Przedmiot działalności spółki powinien odpowiadać Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)- jest to przydatne przy zgłaszaniu spółki do KRS. Spółka komandytowa musi być zawarta w celu gospodarczym.
- czasu trwania spółki, jeżeli jest oznaczony
Spółka komandytowa (jak wszystkie inne spółki) może być zawarta na czas określony- po którego upływie (o ile wspólnicy nie zadecydują inaczej)- będzie rozwiązana.
- wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartości,
REKLAMA
Wkłady w spółce komandytowej mogą stanowić:
• pieniądze,
• przekazanie własności przedmiotów i praw na rzecz spółki (w tym nieruchomości),
• przekazanie przedmiotów i praw na rzecz spółki- do użytkowania,
• obciążenie praw (np. zabezpieczenie kredytu zaciągniętego na rzecz spółki hipoteką na własnej nieruchomości),
• świadczenie usług i pracy na rzecz spółki.
Usługi i praca na rzecz spółki nie mogą być wkładem komandytariusza - chyba, że wartość pozostałych rzeczy i praw wnoszonych przez niego do spółki przekraczają wartość sumy komandytowej.
Warunkiem dotyczącym wkładu jest możliwość jego wyceny. Wysokość wkładu jest istotna dla ustalenia udziału kapitałowego w spółce i tym samym prawa pobierania zysku. Wspólnik nie jest zobowiązany ani uprawniony do zwiększenia wkładu ustalonego w umowie spółki (bez jej zmiany).
- sumy komandytowej,
Komandytariusz ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki do wysokości tzw. sumy komandytowej. Suma komandytowa musi być określona w umowie spółki – pełni podobną funkcję jak kapitał zakładowy spółek kapitałowych. Jeśli wkład komandytariusza przekracza (lub wyrównuje) wartość wysokość sumy komandytowej – nie ponosi odpowiedzialności w ogóle (poza sytuacjami wyjątkowymi- porównaj). Wkład na sumę komandytową nie może polegać na świadczeniu usług i pracy na rzecz spółki.
Zobacz: Spółka komandytowo-akcyjna sposobem na rodzinny biznes
Jeśli wkład komandytariusza jest niższy niż suma komandytowa – odpowiedzialność za zobowiązania ograniczona jest do różnicy między sumą komandytową a wkładem.
Ustawa nie nakłada żadnego obowiązku w zakresie minimalnej lub maksymalnej wysokości sumy komandytowej.
Umowa musi być podpisana przez wszystkich wspólników (zarówno komplementariuszy jak i komandytariuszy, a także zawierać listę wspólników.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.