REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbycie udziałów w spółkach osobowych

Magdalena Staszewska
Pierwszym krokiem, który umożliwia sprzedaż udziałów spółki jawnej, jest zastrzeżenie takiej możliwości w treści umowy spółki.
Pierwszym krokiem, który umożliwia sprzedaż udziałów spółki jawnej, jest zastrzeżenie takiej możliwości w treści umowy spółki.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo, iż cechą odróżniającą spółki osobowe od spółek kapitałowych, jest teoretycznie większa trwałość i stabilności składu osobowego ich wspólników, to jednak ustawodawca w art. 10 ksh przewidział możliwość zbycia udziałów przez wspólników.

Odpowiednie stosowanie

Spółka jawna, omawiana w niniejszym artykule jest "wzorcową" spółką osobową. Na jej przykładzie można opisać reguły rządzące się pozostałymi spółkami tego typu. W niniejszym przykładzie, omawiany jest art. 10 ksh- wspólny dla wszystkich spółek osobowych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku spółki partnerskiej, nabycie udziału i wstąpienie do spółki, wymaga posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych (zbieżnych z profilem spółki i odrębnymi przepisami).

REKLAMA

Zobacz: Utrata zdolności upadłościowej wspólnika spółki jawnej

Możliwość sprzedaży musi być zastrzeżona w umowie spółki

REKLAMA

Pierwszym krokiem, który umożliwia sprzedaż udziałów spółki jawnej, jest zastrzeżenie takiej możliwości w treści umowy spółki. Jeżeli wspólnicy przewidzieli taką ewentualność, to wspólnik, który chce zbyć swoje udziały, powinien dodatkowo uzyskać pisemną zgodę pozostałych wspólników na dokonanie tej czynności.

Umowa spółki może jednak przewidywać, iż zgoda pozostałych wspólników nie jest konieczna lub też, że na sprzedaż przyzwolić muszą tylko niektórzy z udziałowców. Wspólnicy mogą również przewidzieć, że ich akceptacja musi być udzielona w odpowiedniej formie (np. z podpisami notarialnie poświadczonymi) lub terminie (np. jeden miesiąc przed dokonaniem transakcji).

W związku ze sporem w doktrynie dotyczącym tego czy zgoda, o której mowa powyżej, może być udzielona już po sprzedaży udziałów, zalecanym jest jednak jej uzyskanie przed dokonaniem zbycia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forma umowy

Art. 10 ksh nie przewiduje, ażeby ważność umowy, na podstawie której następuje zbycie udziałów zależała od sporządzenia jej w jakiejś szczególnej formie. Z ostrożności, należy jednak zachować co najmniej formę przewidzianą dla zawarcia umowy spółki osobowej danego rodzaju. W przypadku spółki jawnej (i partnerskiej) - właściwym wydaje się więc - zawarcie umowy zbycia udziałów w formie pisemnej (odpowiednio w przypadku spółki komandytowej i komandytowo- akcyjnej, powinien to być akt notarialny).

Zobacz: Wszystko o przekształceniu spółek osobowych

Odpowiedzialność za zobowiązania

REKLAMA

Należy pamiętać, iż w przypadku skutecznego przeniesienia udziałów przysługujących danemu wspólnikowi na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce jawnej i zobowiązania samej spółki odpowiadają solidarnie wspólnik występujący oraz nowy wspólnik który przystąpił do spółki.

Jeżeli Jan P. nabył od Adama K. udziały w spółce XYZ sp. jawna to obaj, zarówno zbywca jak i nabywca, odpowiadają za zobowiązania spółki powstałej przed sprzedażą. Odpowiedzialność ta ma jednak charakter subsydiarny, tzn. uwarunkowana jest od bezskuteczności egzekucji prowadzonej z majątku spółki XVY sp. jawna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA