reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Zbycie udziałów w spółkach osobowych

Zbycie udziałów w spółkach osobowych

Pomimo, iż cechą odróżniającą spółki osobowe od spółek kapitałowych, jest teoretycznie większa trwałość i stabilności składu osobowego ich wspólników, to jednak ustawodawca w art. 10 ksh przewidział możliwość zbycia udziałów przez wspólników.

Odpowiednie stosowanie

Spółka jawna, omawiana w niniejszym artykule jest "wzorcową" spółką osobową. Na jej przykładzie można opisać reguły rządzące się pozostałymi spółkami tego typu. W niniejszym przykładzie, omawiany jest art. 10 ksh- wspólny dla wszystkich spółek osobowych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku spółki partnerskiej, nabycie udziału i wstąpienie do spółki, wymaga posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych (zbieżnych z profilem spółki i odrębnymi przepisami).

Zobacz: Utrata zdolności upadłościowej wspólnika spółki jawnej

Możliwość sprzedaży musi być zastrzeżona w umowie spółki

Pierwszym krokiem, który umożliwia sprzedaż udziałów spółki jawnej, jest zastrzeżenie takiej możliwości w treści umowy spółki. Jeżeli wspólnicy przewidzieli taką ewentualność, to wspólnik, który chce zbyć swoje udziały, powinien dodatkowo uzyskać pisemną zgodę pozostałych wspólników na dokonanie tej czynności.

Umowa spółki może jednak przewidywać, iż zgoda pozostałych wspólników nie jest konieczna lub też, że na sprzedaż przyzwolić muszą tylko niektórzy z udziałowców. Wspólnicy mogą również przewidzieć, że ich akceptacja musi być udzielona w odpowiedniej formie (np. z podpisami notarialnie poświadczonymi) lub terminie (np. jeden miesiąc przed dokonaniem transakcji).

W związku ze sporem w doktrynie dotyczącym tego czy zgoda, o której mowa powyżej, może być udzielona już po sprzedaży udziałów, zalecanym jest jednak jej uzyskanie przed dokonaniem zbycia.

Forma umowy

Art. 10 ksh nie przewiduje, ażeby ważność umowy, na podstawie której następuje zbycie udziałów zależała od sporządzenia jej w jakiejś szczególnej formie. Z ostrożności, należy jednak zachować co najmniej formę przewidzianą dla zawarcia umowy spółki osobowej danego rodzaju. W przypadku spółki jawnej (i partnerskiej) - właściwym wydaje się więc - zawarcie umowy zbycia udziałów w formie pisemnej (odpowiednio w przypadku spółki komandytowej i komandytowo- akcyjnej, powinien to być akt notarialny).

Zobacz: Wszystko o przekształceniu spółek osobowych

Odpowiedzialność za zobowiązania

Należy pamiętać, iż w przypadku skutecznego przeniesienia udziałów przysługujących danemu wspólnikowi na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce jawnej i zobowiązania samej spółki odpowiadają solidarnie wspólnik występujący oraz nowy wspólnik który przystąpił do spółki.

Jeżeli Jan P. nabył od Adama K. udziały w spółce XYZ sp. jawna to obaj, zarówno zbywca jak i nabywca, odpowiadają za zobowiązania spółki powstałej przed sprzedażą. Odpowiedzialność ta ma jednak charakter subsydiarny, tzn. uwarunkowana jest od bezskuteczności egzekucji prowadzonej z majątku spółki XVY sp. jawna.

reklama

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki z Kancelarii Adwokackiej Connexus

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pierwszym krokiem, który umożliwia sprzedaż udziałów spółki jawnej, jest zastrzeżenie takiej możliwości w treści umowy spółki.
Pierwszym krokiem, który umożliwia sprzedaż udziałów spółki jawnej, jest zastrzeżenie takiej możliwości w treści umowy spółki.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama