| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Zwyczajne zgromadzenie wspólników

Zwyczajne zgromadzenie wspólników

Zwoływanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników jest corocznym obowiązkiem zarządu. Wedle prawa musi ono się odbyć w ciągu sześciu miesięcy od końca roku obrotowego. Umowa spółki może jednak ten okres skrócić.

Zgromadzenie wspólników

Zgromadzenie wspólników jest podstawowym organem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w ramach którego realizowane są przede wszystkim uprawnienia związane z posiadaniem udziałów w spółce.

Decyzje podejmowane podczas zgromadzenia mają strategiczny charakter i dotyczą m.in. kwestii zatwierdzania sprawozdania za zakończony rok obrotowy, czy też dalszego istnienia spółki.

Zobacz: Jak zmienić umowę spółki z o.o. w organizacji?

Zwyczajne zgromadzenie wspólników

Zgromadzenie wspólników może odbyć się w dwojakiej formule. Pierwsza, czyli zgromadzenie zwyczajne, musi obowiązkowo odbyć się raz w roku. Zgodnie z art. 231 Kodeksu spółek handlowych zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Termin, w którym powinno odbyć się zgromadzenie zależy zatem od zakreślenia okresu, który jest uznany za rok obrotowy spółki. Przeważnie będzie on pokrywał się z rokiem kalendarzowym, stąd też zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w pierwszej połowie każdego roku.

Termin określony w art. 231 Kodeksu spółek handlowych nie ma tutaj jednak charakteru bezwzględnego, a postanowienia umowy spółki mogą przewidywać krótszy termin. Pośrednio mowa o tym w art. 235 par. 2, który mówi o uprawnieniu rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej do zwołania zwyczajnego zgromadzenia, jeżeli nie uczyni tego zarząd w terminie przewidzianym w ustawie lub umowie spółki.

Kto zwołuje?

Zgodnie z art. 235 par. 1 Kodeksu spółek handlowych zgromadzenie jest zwoływane przez zarząd. Tylko w szczególnych przypadkach, jeżeli zarząd nie wywiąże się ze swojego obowiązku, zwyczajne zgromadzenie może być zwołane przez radę nadzorczą jak również komisję rewizyjną. Warto zwrócić też uwagę na par. 3, który daje możliwość przyznania takich uprawnień także poszczególnym osobom (np. udziałowcom).

Niezwołanie zgromadzenia wspólników przez członków zarządu naraża ich na grzywnę nawet do 20 tys. zł wysokości.

Zobacz: Umorzenie kary grzywny

Uprawnienia zwyczajnego zgromadzenia

Zwyczajne zgromadzenie wspólników jest zwoływane w konkretnym celu. Główne kompetencje określa art. 231 par. 2 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z nim przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia powinno być rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działania spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy; podjęcie uchwały o podziale zysków albo pokryciu straty, a także udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

Zobacz: Dywidenda, czyli zysk dla wspólników

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dagmara Jagodzińska

Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »