REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwyczajne zgromadzenie wspólników

Redakcja
Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o./ Fot. Fotolia
Zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z o.o./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwoływanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników jest corocznym obowiązkiem zarządu. Wedle prawa musi ono się odbyć w ciągu sześciu miesięcy od końca roku obrotowego. Umowa spółki może jednak ten okres skrócić.

Zgromadzenie wspólników

Zgromadzenie wspólników jest podstawowym organem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w ramach którego realizowane są przede wszystkim uprawnienia związane z posiadaniem udziałów w spółce.

REKLAMA

Decyzje podejmowane podczas zgromadzenia mają strategiczny charakter i dotyczą m.in. kwestii zatwierdzania sprawozdania za zakończony rok obrotowy, czy też dalszego istnienia spółki.

Zobacz: Jak zmienić umowę spółki z o.o. w organizacji?

Zwyczajne zgromadzenie wspólników

REKLAMA

Zgromadzenie wspólników może odbyć się w dwojakiej formule. Pierwsza, czyli zgromadzenie zwyczajne, musi obowiązkowo odbyć się raz w roku. Zgodnie z art. 231 Kodeksu spółek handlowych zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Termin, w którym powinno odbyć się zgromadzenie zależy zatem od zakreślenia okresu, który jest uznany za rok obrotowy spółki. Przeważnie będzie on pokrywał się z rokiem kalendarzowym, stąd też zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w pierwszej połowie każdego roku.

Termin określony w art. 231 Kodeksu spółek handlowych nie ma tutaj jednak charakteru bezwzględnego, a postanowienia umowy spółki mogą przewidywać krótszy termin. Pośrednio mowa o tym w art. 235 par. 2, który mówi o uprawnieniu rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej do zwołania zwyczajnego zgromadzenia, jeżeli nie uczyni tego zarząd w terminie przewidzianym w ustawie lub umowie spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto zwołuje?

Zgodnie z art. 235 par. 1 Kodeksu spółek handlowych zgromadzenie jest zwoływane przez zarząd. Tylko w szczególnych przypadkach, jeżeli zarząd nie wywiąże się ze swojego obowiązku, zwyczajne zgromadzenie może być zwołane przez radę nadzorczą jak również komisję rewizyjną. Warto zwrócić też uwagę na par. 3, który daje możliwość przyznania takich uprawnień także poszczególnym osobom (np. udziałowcom).

Niezwołanie zgromadzenia wspólników przez członków zarządu naraża ich na grzywnę nawet do 20 tys. zł wysokości.

Zobacz: Umorzenie kary grzywny

Uprawnienia zwyczajnego zgromadzenia

Zwyczajne zgromadzenie wspólników jest zwoływane w konkretnym celu. Główne kompetencje określa art. 231 par. 2 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z nim przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia powinno być rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działania spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy; podjęcie uchwały o podziale zysków albo pokryciu straty, a także udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

Zobacz: Dywidenda, czyli zysk dla wspólników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA