REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy istnieje obowiązek powołania organu nadzoru w sp. z o.o.?

 Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz
Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego
Spółka z o. o./ Fot. Fotolia
Spółka z o. o./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia obowiązku powołania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w sp. z o.o. jest w zasadzie prosta, istnieje w tym zakresie szczegółowa regulacja prawna określona w art. 213 Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.), której warto się bliżej przyjrzeć.

Z jednej strony należy wiedzieć, iż zasadniczo powołanie rady nadzorczej czy też komisji rewizyjnej jako organu nadzoru w sp. z o.o. ma charakter fakultatywny. Stanowi o tym art. 213 § 1 k.s.h., w którym ustawodawca tworzy uprawnienie dla założycieli spółki, że mogą w umowie spółki ustanowić radę nadzorczą lub komisje rewizyjna lub oba te organy. Wynika to stąd, że przepisy o sp. z o.o. przewidują przede wszystkim indywidualną kontrolę spółki przez wspólnika, który sam lub wespół z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu (art. 212 k.s.h.).

REKLAMA

Zobacz również: Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych

REKLAMA

Z drugiej jednak strony w określonej sytuacji powołanie w sp. z o.o. organu nadzoru - rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej może być obligatoryjnym zadaniem jej wspólników. A dzieje się tak, zgodnie z art. 213 § 2 k.s.h., wtedy i tylko wtedy, gdy kapitał zakładowy spółki przewyższa kwotę 500 tys. złotych, a wspólników jest więcej niż dwudziestu pięciu. Przy czym aby obowiązek powołania organu nadzoru się zaktualizował konieczne jest, żeby oba wymienione elementy wystąpiły łącznie.  Przy czym w przypadku zaistnienia przesłanek obligatoryjne jest powołanie jednego z ww. organów.

Obowiązek powołania rady nadzorczej (lub komisji rewizyjnej) w sp. z o.o. powstaje, gdy łącznie kapitał zakładowy spółki przewyższa kwotę 500 tys. złotych, a wspólników jest więcej niż dwudziestu pięciu!

Zobacz również serwis: Spółka z o. o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jako ciekawostkę dodam, że w porównaniu do wcześniej obowiązującego stanu prawnego zmieniły się stricte wymogi ilościowe. A to obowiązek powołania organu nadzoru w sp. z o.o. powstawał w poprzednim stanie prawnym, gdy kapitał zakładowy przewyższał 25 tys. złotych, a liczba wspólników była większa niż pięćdziesięciu.

Zobacz również: Nadzór i kontrola w spółce z o.o. - porada

REKLAMA

Niemniej samo powołanie organu nadzoru nie umniejsza uprawnienia wspólników do indywidualnej kontroli spółki, jednakże taką ewentualność przewiduje ustawodawca w art. 213 § 3 k.s.h. Mając zapewne na celu uniknięcie dezorganizacji, zwłaszcza w dużych spółkach, tenże dopuszcza ograniczenie bądź nawet wyłączenie indywidualnej kontroli wspólników w umowie spółki w przypadku ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej.

Należy oczywiście pamiętać o uregulowaniach szczególnych i tak przykładowo zgodnie z ustawą o gospodarce komunalnej  z dnia 20 grudnia 1996 r (tekst jednolity Dz.U. z 2011, Nr 45, poz. 236 rada nadzorcza w spółce z o.o. z udziałem jednostek samorządu terytorialnego jest zawsze obligatoryjna.

Zobacz również serwis: Spółka z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA