REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy istnieje obowiązek powołania organu nadzoru w sp. z o.o.?

 Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz
Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego
Spółka z o. o./ Fot. Fotolia
Spółka z o. o./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia obowiązku powołania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w sp. z o.o. jest w zasadzie prosta, istnieje w tym zakresie szczegółowa regulacja prawna określona w art. 213 Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.), której warto się bliżej przyjrzeć.

Z jednej strony należy wiedzieć, iż zasadniczo powołanie rady nadzorczej czy też komisji rewizyjnej jako organu nadzoru w sp. z o.o. ma charakter fakultatywny. Stanowi o tym art. 213 § 1 k.s.h., w którym ustawodawca tworzy uprawnienie dla założycieli spółki, że mogą w umowie spółki ustanowić radę nadzorczą lub komisje rewizyjna lub oba te organy. Wynika to stąd, że przepisy o sp. z o.o. przewidują przede wszystkim indywidualną kontrolę spółki przez wspólnika, który sam lub wespół z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu (art. 212 k.s.h.).

REKLAMA

Zobacz również: Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych

REKLAMA

Z drugiej jednak strony w określonej sytuacji powołanie w sp. z o.o. organu nadzoru - rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej może być obligatoryjnym zadaniem jej wspólników. A dzieje się tak, zgodnie z art. 213 § 2 k.s.h., wtedy i tylko wtedy, gdy kapitał zakładowy spółki przewyższa kwotę 500 tys. złotych, a wspólników jest więcej niż dwudziestu pięciu. Przy czym aby obowiązek powołania organu nadzoru się zaktualizował konieczne jest, żeby oba wymienione elementy wystąpiły łącznie.  Przy czym w przypadku zaistnienia przesłanek obligatoryjne jest powołanie jednego z ww. organów.

Obowiązek powołania rady nadzorczej (lub komisji rewizyjnej) w sp. z o.o. powstaje, gdy łącznie kapitał zakładowy spółki przewyższa kwotę 500 tys. złotych, a wspólników jest więcej niż dwudziestu pięciu!

Zobacz również serwis: Spółka z o. o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jako ciekawostkę dodam, że w porównaniu do wcześniej obowiązującego stanu prawnego zmieniły się stricte wymogi ilościowe. A to obowiązek powołania organu nadzoru w sp. z o.o. powstawał w poprzednim stanie prawnym, gdy kapitał zakładowy przewyższał 25 tys. złotych, a liczba wspólników była większa niż pięćdziesięciu.

Zobacz również: Nadzór i kontrola w spółce z o.o. - porada

REKLAMA

Niemniej samo powołanie organu nadzoru nie umniejsza uprawnienia wspólników do indywidualnej kontroli spółki, jednakże taką ewentualność przewiduje ustawodawca w art. 213 § 3 k.s.h. Mając zapewne na celu uniknięcie dezorganizacji, zwłaszcza w dużych spółkach, tenże dopuszcza ograniczenie bądź nawet wyłączenie indywidualnej kontroli wspólników w umowie spółki w przypadku ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej.

Należy oczywiście pamiętać o uregulowaniach szczególnych i tak przykładowo zgodnie z ustawą o gospodarce komunalnej  z dnia 20 grudnia 1996 r (tekst jednolity Dz.U. z 2011, Nr 45, poz. 236 rada nadzorcza w spółce z o.o. z udziałem jednostek samorządu terytorialnego jest zawsze obligatoryjna.

Zobacz również serwis: Spółka z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA