REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienić umowę spółki z o.o. w organizacji?

Portal Procesowy
Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
Zmiana nazwy spółki w ogranizacji
Zmiana nazwy spółki w ogranizacji
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z Kodeksu spółek handlowych wynika, iż zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji następuje w drodze uchwały wspólników. Trudno zatem zaaprobować stanowisko Sądu Najwyższego, że w takiej sytuacji niezbędne jest zawarcie umowy przez wspólników.

Spółka w organizacji

Z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje nowy podmiot prawa – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Może ona we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Zgodnie z art. 11 § 2 Kodeksu spółek handlowych do spółki kapitałowej w organizacji w sprawach nieuregulowanych w k.s.h. stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące danego typu spółki po jej wpisie do rejestru. Użyte w art. 11 § 2 k.s.h. sformułowanie „odpowiednie stosowanie” oznacza, iż w odniesieniu do spółki w organizacji niektóre przepisy dotyczące spółki właściwej (spółki po wpisie do rejestru) znajdą zastosowanie wprost, inne ulegną modyfikacji (ze względu na istotę oraz odrębny charakter spółki w organizacji), jeszcze inne nie znajdą zastosowania w ogóle.

REKLAMA

Zobacz serwis: Postępowanie rejestrowe

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji jest spółką kapitałową, o czym świadczy systematyka kodeksowa, jak również literalne brzmienie art. 11 § 2 k.s.h. Można zatem stwierdzić, że w odniesieniu do spółki w organizacji bezpośrednie stosowanie przepisów o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powinno być regułą, jakkolwiek nie powinno następować automatycznie. Należy każdorazowo skonfrontować istotę i charakter spółki właściwej z naturą spółki w organizacji, i dopiero w razie niemożności ich pogodzenia zastosować odpowiednio zmodyfikowane przepisy o spółce właściwej, a nawet odstąpić od ich stosowania w ogóle.

Zobacz: Co warto wiedzieć o spółkach kapitałowych w organizacji?

Zmiana umowy

REKLAMA

Wobec powyższego należy krytycznie ocenić stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w postanowieniu z 25 lutego 2009 r. (sygn. akt: II CSK 489/08), zgodnie z którym zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji następuje w drodze umowy zawartej przez wspólników. Trudno znaleźć wytłumaczenie dla zastosowania przez Sąd Najwyższy reguł cywilistycznych w odniesieniu do zmiany umowy spółki w organizacji. Zgodnie z art. 2 k.s.h. przepisy Kodeksu cywilnego stosuje się jedynie w sprawach nieuregulowanych w samym k.s.h. Ze względu na treść art. 255 § 1 k.s.h., zgodnie z którym zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru, oraz odesłanie zawarte w art. 11 § 2 k.s.h., należy przyjąć, że zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji została w k.s.h. uregulowana, i to w sposób wyczerpujący. Jedynie z uwagi na fakt, że spółka w organizacji nie podlega rejestracji, zmiana umowy tej spółki nastąpi z chwilą powzięcia uchwały.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy również wskazać na korporacyjny charakter umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie reguluje jedynie stosunków prawnych pomiędzy wspólnikami. Ponieważ treść umowy spółki nie zmienia się po rejestracji spółki, uwagi dotyczące korporacyjnego charakteru umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są aktualne w odniesieniu do spółki w organizacji. W przeciwieństwie do spółki cywilnej, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji nie jest zatem jedynie umową, nie ma charakteru czysto obligacyjnego. W wyniku zawarcia umowy spółki powstaje odrębny od wspólników podmiot praw i obowiązków, który posiada odrębną strukturę organizacyjną, działa pod firmą, może we własnym imieniu prowadzić działalność gospodarczą i działa przez swoje organy: zarząd (jedynie do chwili powołania zarządu spółka w organizacji może być reprezentowana przez pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników), zgromadzenie wspólników oraz radę nadzorczą (o ile została ustanowiona w umowie spółki lub gdy obowiązek powołania rady nadzorczej wynika z przepisów prawa).

POBIERZ WZÓR: Umowa spółki z o.o.

REKLAMA

O tym, że w spółce w organizacji działa zgromadzenie wspólników, świadczy nie tylko odesłanie z art. 11 § 2 k.s.h., ale również treść art. 170 k.s.h., zgodnie z którym jeżeli spółka w organizacji nie ma zarządu, likwidatorów spółki może powołać właśnie zgromadzenie wspólników. Tym samym ustawodawca wyraźnie przesądził o istnieniu oraz funkcjonowaniu zgromadzenia wspólników w spółce w organizacji. Nie można zatem zgodzić się z poglądem prezentowanym przez niektórych przedstawicieli doktryny, jakoby zmiana umowy spółki w organizacji nie mogła nastąpić w drodze uchwały zgromadzenia wspólników ze względu na brak możliwości jego odbycia.

Nie sposób też zaaprobować stwierdzenia Sądu Najwyższego, że w odniesieniu do zmiany umowy spółki w organizacji wymóg zgodnego oświadczenia woli wszystkich stron umowy spółki uzasadniony jest wspólnym celem, do którego wspólnicy zobowiązali się dążyć z chwilą zawarcia umowy spółki. Wspólnicy zdecydowali się bowiem realizować wspólny cel w określonej formie prawnej, ze wszystkimi tego konsekwencjami, również w zakresie zmiany umowy spółki. Co więcej, z przyjętego przez sąd stanowiska można by wyprowadzić wniosek, że każda zmiana umowy spółki, nawet po jej rejestracji, stanowiłaby ingerencję we wspólny cel, co wiązałoby się z koniecznością osiągnięcia pełnego konsensusu przez wszystkich wspólników spółki. Takie rozumowanie sprzeczne jest z przepisami k.s.h. dotyczącymi zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz z samą istotą spółki kapitałowej, którą charakteryzują „rządy większości”.

Zobacz: Spółka kapitałowa w organizacji

Sposób zmiany umowy

Sposób zmiany umowy spółki w organizacji jest kwestią kontrowersyjną, szeroko dyskutowaną w doktrynie, jednakże zgodnie z przedstawionymi powyżej argumentami oraz ze względu na konieczność zapewnienia sprawności obrotu należy przychylić się do stanowiska, że zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji następuje w drodze uchwały wspólników, która co do zasady zapada większością dwóch trzecich głosów. Uchwała dotycząca istotnej zmiany przedmiotu działalności spółki wymaga większości trzech czwartych głosów, zaś uchwała dotycząca zmiany umowy spółki, zwiększająca świadczenia wspólników lub uszczuplająca prawa udziałowe bądź prawa przyznane osobiście poszczególnym wspólnikom, wymaga zgody wszystkich wspólników, których dotyczy. Gdyby zamysłem ustawodawcy było osiągnięcie jednomyślności w przedmiocie zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, norma taka zostałaby wyrażona wprost w k.s.h.

Uchwała dotycząca zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji może zostać powzięta na zgromadzeniu wspólników, nawet pomimo braku jego formalnego zwołania, jeżeli cały kapitał zakładowy jest reprezentowany, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego odbycia zgromadzenia, lub bez odbycia zgromadzenia wspólników, jeżeli wszyscy wspólnicy wyrażą na piśmie zgodę na zmianę umowy spółki albo na głosowanie pisemne. Uchwała o zmianie umowy spółki w organizacji powinna zostać umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. Zgłaszając spółkę do rejestru, zarząd dołącza umowę spółki oraz uchwałę zmieniającą umowę spółki.

Autorka: Agnieszka Tomczyk, Zespół Prawa Korporacyjnego, Restrukturyzacji Spółek i Kontraktów Handlowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA