REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o spółkach kapitałowych w organizacji?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Nie można zbyć udziałów spółki w ogranizacji Fot. Fotolia
Nie można zbyć udziałów spółki w ogranizacji Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. w organizacji powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki. Spółka ta może prowadzić działalność gospodarczą. Wspólnicy nie mają jednak możliwość rozporządzania jej udziałami aż do czasu zarejestrowania.

Powstanie spółki

REKLAMA

Zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to procedura, która składa się z kilku kroków. Pierwszym z nich jest zawarcie umowy spółki. Przepisy Kodeksu spółek handlowych, w treści art. 157, wskazują obligatoryjną treść takiej umowy i wskazują, iż powinna mieć ona formę aktu notarialnego.

REKLAMA

Następnie niezbędne będzie wniesienie do spółki wkładów (czy to w postaci pieniężnej, czy niepieniężnej), które pokryją cały kapitał zakładowy. Odróżnia to spółkę z o.o. od spółki akcyjnej, do której kapitał zakładowy może być na samym początku wniesiony częściowo. W tym przypadku jeszcze przed zgłoszeniem spółki do rejestru, cały kapitał musi być pokryty. Z wniesieniem wkładów na kapitał wiąże się przy tym z objęciem udziałów przez wspólników. Następnym krokiem, poprzedzającym rejestrację będzie powołanie organów spółki (zarządu i w określonych sytuacjach także rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej).

Zobacz: Obowiązki wspólników

Spółka w organizacji

REKLAMA

W momencie zawarcia umowy spółki powstaje twór przejściowy, zwany spółką w organizacji. Dzięki temu spółka może już podejmować pierwsze czynności jeszcze przed jej formalnym zarejestrowaniem. Zgodnie z art. 11 Kodeksu spółek handlowych spółki takie mają szerokie pole działania, a w sprawach nieuregulowanych stosuje się do nich przepisy odpowiednie do spółek zarejestrowanych. Zgodnie z art. 14 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mogą one również prowadzić działalność gospodarczą.

Spółka z o.o. w organizacji, chociaż twór przejściowy (istniejący od chwili zawarcia umowy spółki do zarejestrowania jej) może być dość długotrwały. Nie oznacza to jednak, że może trwać w nieskończoność. Zgodnie z art. 169 Kodeksu spółek handlowych jeżeli zawiązanie spółki nie zostało zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania stało się prawomocne, umowa spółki ulega rozwiązaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka w organizacji może trwać jedynie 6 miesięcy. Jeżeli w tym terminie, które początek wyznacza zawarcie umowy spółki, nie zostanie ona zgłoszona do rejestru, wtedy też umowa spółki ulegnie rozwiązaniu.

Zakaz zbywania udziałów

Ważną informacją dla inwestorów jest to, iż w czasie trwania spółki z o.o. w organizacji nie ma możliwości zbycia jej udziałów. Stanowi o tym wyraźnie art. 16 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym rozporządzanie udziałami (spółka z o.o.) lub akcjami (spółka akcyjna) przez jej zarejestrowaniem jest nieważne.

Zobacz: Czym są udziały uprzywilejowane?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA