| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Czym są udziały uprzywilejowane w spółce z o.o.?

Czym są udziały uprzywilejowane w spółce z o.o.?

Zasadą jest, że wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają równe prawa i obowiązki w spółce. Niektórzy jednak wspólnicy mogą mieć udziały uprzywilejowane. Kiedy wspólnik może posiadać udział uprzywilejowany, na czym to uprzywilejowanie polega i co się z tym wiąże?

Wspólnicy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mają równe prawa i obowiązki w spółce i jest to zasada. Umowa spółki lub przepisy Kodeksu spółek handlowych mogą jednak regulować te kwestie inaczej i przyznać uprawnionym wspólnikom udziały uprzywilejowane (art. 174 Kodeksu spółek handlowych, dalej: k.s.h.). Umowa spółki powinna określać udziały o szczególnych uprawnieniach.

Uprzywilejowanie może dotyczyć przede wszystkim:
• prawa głosu,
• prawa do dywidendy lub
• sposobu uczestniczenia w podziale majątku w przypadku likwidacji spółki (art. 174 § 3 k.s.h.).

Zwrot „w szczególności’ oznacza, że umowa spółki z o.o. może przewidywać uprzywilejowanie wspólnika w zakresie innych niż wskazane wyżej praw.

Uprzywilejowanie w zakresie prawa głosu może dotyczyć tylko udziałów o równej wartości nominalnej. Uprzywilejowanie dotyczące prawa głosu nie może przyznawać uprawnionemu więcej niż trzy głosy na jeden udział. 

Umowa spółki z o.o. może uzależnić przyznanie szczególnych uprawnień od spełnienia dodatkowych świadczeń na rzecz spółki, upływu terminu lub ziszczenia się warunku, np. przyznanie uprawnionym wspólnikom uprzywilejowanej dywidendy jeśli spółka osiągnie dochód w odpowiedniej wysokości.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wprowadziła do umowy spółki udziałów uprzywilejowanych dla niektórych wspólników. W jakiej formie należy przeprowadzić taką zmianę w umowie spółki, aby była ona ważna?

Uchwała dotycząca zmiany umowy spółki, zwiększająca świadczenia wspólników lub uszczuplająca prawa udziałowe bądź prawa przyznane osobiście poszczególnym wspólnikom, wymaga zgody wszystkich wspólników, których dotyczy. Wynika to z art. 246 § 3 Kodeksu spółek handlowych.

Polecamy: Jak funkcjonuje zgromadzenie wspólników w sp. z o.o.?

Jeśli chodzi o uprzywilejowanie dywidendy, to uprawnionemu wspólnikowi można przyznać dywidendę, która przewyższa nie więcej niż o połowę dywidendę przysługującą udziałom nieuprzywilejowanym. Udziały uprzywilejowane w zakresie dywidendy nie korzystają z pierwszeństwa zaspokojenia przed pozostałymi udziałami, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Jeżeli umowa spółki przyznaje prawo do dywidendy uprzywilejowanej niewypłaconej w latach poprzednich, powinna określać najwyższą liczbę lat, za które dywidenda może być wypłacona z zysku w następnych latach; okres ten nie może przekraczać pięciu lat (art. 196 i 197 k.s.h.).

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK