REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modyfikacja danych rejestrowych wymagająca zmiany umowy spółki z o.o.

Jakub Józefczyk
Modyfikacja danych rejestrowych wymagająca zmiany umowy spółki z o.o.
Modyfikacja danych rejestrowych wymagająca zmiany umowy spółki z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych określa istotne elementy każdej umowy spółki, co jednak gdy ulegają one modyfikacji?

Zgodnie  z art. 157 § 1 KSH umowa  spółki powinna w szczególności zawierać: firmę i siedzibę spółki, przedmiot jej działalności, wysokość kapitału zakładowego, informację czy wspólnik może posiadać więcej niż jeden udział, liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników oraz czas trwania spółki (o ile jest takowy zapis)- są to tzw. elementy obligatoryjne umowy. Dlatego też, ich modyfikacja niesie za sobą obowiązek zmiany umowy spółki, która z kolei wymaga uchwały wspólników podjętej w odpowiedniej formie oraz wpisu do rejestru- art. 255 ust. 1 ksh - Zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. W/w odpowiednia forma uchwały została określona w art. 255 ust. 3 ksh, w którym ustawodawca wskazał, iż uchwała o zmianie umowy spółki z o.o. powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. Niniejsza forma jest także przewidziana dla rozwiązania spółki oraz przeniesienia jej siedziby za granicę (art. 270 ksh), połączenia, podziału oraz przekształcenia spółki oraz uchwały wskazanej w art. 255 ust. 2 ksh. Zachowanie odpowiedniej formy uchwały jest ważne w szczególności ze względu na  art. 23 ust. 1 ustawy z 20.8.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym w którym przewidziane jest upoważnienie dla sądu rejestrowego do badania, czy dołączone do wniosku dokumenty są zgodne z przepisami prawa pod względem formy i treści.

REKLAMA

Uchwała w sprawie zmiany umowy spółki z o.o. powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza.

Uchwała wspólników w przedmiocie zmiany umowy spółki powinna być podjęta w głosowaniu jawnym, chyba że głosowania tajnego domaga się przynajmniej jeden ze wspólników obecnych lub reprezentowanych na zgromadzeniu. Uchwała wspólników o zmianie umowy spółki może być podjęta zarówno przez nich osobiście jak i przez pełnomocników.

Polecamy: Zmiana umowy spółki z o. o. - porada

Nie zawsze jednak zmiana danych rejestrowych wymaga zmiany umowy spółki a mianowicie mowa w tym wypadku o podwyższeniu kapitału zakładowego na podstawie postanowień umowy spółki. Podstawą podwyższenia jest wówczas właściwy zapis w umowie spółki, który przewiduje co najmniej maksymalną wysokość oraz termin podwyższenia (art. 257 § 1 ksh). Przeprowadzenie odformalizowanej procedury zwiększenia kapitału zakładowego jest dopuszczalne, o ile wkłady na podwyższony kapitał zostaną wniesione wyłącznie w pieniądzu (por. art. 158 § 1). Ponadto środki na pokrycie podwyższenia nie mogą pochodzić z kapitału zapasowego lub kapitałów, funduszy rezerwowych utworzonych z zysku spółki (por. art. 260 § 1 ksh).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Zawarcie umowy spółki z o.o przy wykorzystaniu wzorca umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA