REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Główne zasady wypełniania formularzy KRS

Monika Ćwiek
Każdy formularz jest określony symbolem w lewym górnym rogu. Opis symboli można znaleźć również w w/w rozporządzeniu.
Każdy formularz jest określony symbolem w lewym górnym rogu. Opis symboli można znaleźć również w w/w rozporządzeniu.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby wypełniające wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego często otrzymują jego zwroty. Informacje wskazane w zarządzeniu o zwrocie są czasami niezrozumiałe dla wnioskodawcy. Przestawiamy poniżej główne zasady wypełniania formularzy wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego.

Formularz musi być urzędowy... ale może być wydrukowany

Wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego należy złożyć na urzędowym formularzu.

REKLAMA

Wzory urzędowych formularzy regulowane są rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania (Dz.U.2000.118.1247).

Zobacz: Jak przedstawić dowód na wniesienie wkładów w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej?

Każdy formularz jest określony symbolem w lewym górnym rogu. Opis symboli można znaleźć również w w/w rozporządzeniu. Formularze wraz z symbolami są też opisane na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Urzędowość formularzy nie oznacza, że nie możemy się posługiwać formularzami pobranymi ze stron www i następnie wypełnionymi na komputerze i wydrukowanymi. Oznacza to, że nie musimy się udawać do sądu po formularz, ani wypełniać go ręcznie. Formularze KRS można pobrać tutaj: www.wieszjak.pl/pisma-i-druki/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie znajdę formularz?

Co do zasady wzory formularzy można uzyskać w sądach gospodarczych, w centrali Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego, a niektóre również w gminach. 

REKLAMA

Przykładowo gmina powinna udostępnić wzory formularzy o następujących symbolach (RS-W1, KRS-Z1, KRS-Z30, KRS-Z40, KRS-Z41, KRS-Z42, KRS-Z61, KRS-Z67, KRS-Z68, KRS-X2, KRS-WA, KRS-WB, KRS-WH, KRS-WK, KRS-WL, KRS-WM, KRS-ZA, KRS-ZB, KRS-ZH, KRS-ZK, KRS-ZL, KRS-ZM, KRS-ZN, KRS-ZS, KRS-ZY, KRS-ZP i KRS-ZR).

Każdy formularz zawiera dość jasną instrukcję sposobu jego wypełnienia. Na formularzu nie powinno być skreśleń, niektóre sądy tolerują używanie korektora, ale co do zasady wniosek nie powinien nosić śladów zmian.

Należy pamiętać między innymi o następujących głównych zasadach, które zawarte są w pouczeniach wypełniania wniosków:

 1. Formularz wypełnia się w języku polskim, czytelnie. Dopuszcza się wypełnienie wniosku na maszynie, komputerowo lub ręcznie. W przypadku wypełniania wniosku ręcznie, należy to zrobić wielkimi, drukowanymi literami.
 2. Wnioskodawca wypełnia tylko pola jasne, ciemne pola wypełnia sąd.
 3. We wszystkich wypełnianych polach, w których występuje możliwość wyboru, należy wstawić X w jednym odpowiednim kwadracie – tu należy podkreślić, iż znak X wstawia się tylko w polach, które dotyczą wnioskodawcy.
 4. Przekreślić należy wszystkie te pola, w których wnioskodawca nie wpisuje informacji.

Wnioskodawcy często przy wypełnianiu wniosków popełniają podstawowe błędy polegające np. na braku przekreślenia pustych pól, lub pozostawieniu pól bez wyboru odpowiedzi.

W takim przypadku sąd rejestrowy będzie zobowiązany zwrócić wniosek, z uwagi na brak możliwości prawidłowego jego rozpatrzenia.

Zobacz: Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?

Jak składać wniosek?

Wniosek może być złożony bezpośrednio w sądzie (na biurze podawczym) lub przesłany do sądu pocztą. Wniosek składa się do sądu rejonowego (gospodarczego) właściwego ze względu na siedzibę podmiotu, którego wpis dotyczy.

Składając wniosek osobiście należy pamiętać by mieć ze sobą kopię wniosku na którym otrzymamy potwierdzenie złożenia wniosku w sądzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  REKLAMA

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA