REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Główne zasady wypełniania formularzy KRS

Monika Ćwiek
Każdy formularz jest określony symbolem w lewym górnym rogu. Opis symboli można znaleźć również w w/w rozporządzeniu.
Każdy formularz jest określony symbolem w lewym górnym rogu. Opis symboli można znaleźć również w w/w rozporządzeniu.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby wypełniające wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego często otrzymują jego zwroty. Informacje wskazane w zarządzeniu o zwrocie są czasami niezrozumiałe dla wnioskodawcy. Przestawiamy poniżej główne zasady wypełniania formularzy wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego.

Formularz musi być urzędowy... ale może być wydrukowany

Wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego należy złożyć na urzędowym formularzu.

REKLAMA

Wzory urzędowych formularzy regulowane są rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania (Dz.U.2000.118.1247).

Zobacz: Jak przedstawić dowód na wniesienie wkładów w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej?

Każdy formularz jest określony symbolem w lewym górnym rogu. Opis symboli można znaleźć również w w/w rozporządzeniu. Formularze wraz z symbolami są też opisane na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Urzędowość formularzy nie oznacza, że nie możemy się posługiwać formularzami pobranymi ze stron www i następnie wypełnionymi na komputerze i wydrukowanymi. Oznacza to, że nie musimy się udawać do sądu po formularz, ani wypełniać go ręcznie. Formularze KRS można pobrać tutaj: www.wieszjak.pl/pisma-i-druki/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie znajdę formularz?

Co do zasady wzory formularzy można uzyskać w sądach gospodarczych, w centrali Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego, a niektóre również w gminach. 

REKLAMA

Przykładowo gmina powinna udostępnić wzory formularzy o następujących symbolach (RS-W1, KRS-Z1, KRS-Z30, KRS-Z40, KRS-Z41, KRS-Z42, KRS-Z61, KRS-Z67, KRS-Z68, KRS-X2, KRS-WA, KRS-WB, KRS-WH, KRS-WK, KRS-WL, KRS-WM, KRS-ZA, KRS-ZB, KRS-ZH, KRS-ZK, KRS-ZL, KRS-ZM, KRS-ZN, KRS-ZS, KRS-ZY, KRS-ZP i KRS-ZR).

Każdy formularz zawiera dość jasną instrukcję sposobu jego wypełnienia. Na formularzu nie powinno być skreśleń, niektóre sądy tolerują używanie korektora, ale co do zasady wniosek nie powinien nosić śladów zmian.

Należy pamiętać między innymi o następujących głównych zasadach, które zawarte są w pouczeniach wypełniania wniosków:

  1. Formularz wypełnia się w języku polskim, czytelnie. Dopuszcza się wypełnienie wniosku na maszynie, komputerowo lub ręcznie. W przypadku wypełniania wniosku ręcznie, należy to zrobić wielkimi, drukowanymi literami.
  2. Wnioskodawca wypełnia tylko pola jasne, ciemne pola wypełnia sąd.
  3. We wszystkich wypełnianych polach, w których występuje możliwość wyboru, należy wstawić X w jednym odpowiednim kwadracie – tu należy podkreślić, iż znak X wstawia się tylko w polach, które dotyczą wnioskodawcy.
  4. Przekreślić należy wszystkie te pola, w których wnioskodawca nie wpisuje informacji.

Wnioskodawcy często przy wypełnianiu wniosków popełniają podstawowe błędy polegające np. na braku przekreślenia pustych pól, lub pozostawieniu pól bez wyboru odpowiedzi.

W takim przypadku sąd rejestrowy będzie zobowiązany zwrócić wniosek, z uwagi na brak możliwości prawidłowego jego rozpatrzenia.

Zobacz: Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?

Jak składać wniosek?

Wniosek może być złożony bezpośrednio w sądzie (na biurze podawczym) lub przesłany do sądu pocztą. Wniosek składa się do sądu rejonowego (gospodarczego) właściwego ze względu na siedzibę podmiotu, którego wpis dotyczy.

Składając wniosek osobiście należy pamiętać by mieć ze sobą kopię wniosku na którym otrzymamy potwierdzenie złożenia wniosku w sądzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA