reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Główne zasady wypełniania formularzy KRS

Główne zasady wypełniania formularzy KRS

Osoby wypełniające wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego często otrzymują jego zwroty. Informacje wskazane w zarządzeniu o zwrocie są czasami niezrozumiałe dla wnioskodawcy. Przestawiamy poniżej główne zasady wypełniania formularzy wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego.

Formularz musi być urzędowy... ale może być wydrukowany

Wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego należy złożyć na urzędowym formularzu.

Wzory urzędowych formularzy regulowane są rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania (Dz.U.2000.118.1247).

Zobacz: Jak przedstawić dowód na wniesienie wkładów w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej?

Każdy formularz jest określony symbolem w lewym górnym rogu. Opis symboli można znaleźć również w w/w rozporządzeniu. Formularze wraz z symbolami są też opisane na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Urzędowość formularzy nie oznacza, że nie możemy się posługiwać formularzami pobranymi ze stron www i następnie wypełnionymi na komputerze i wydrukowanymi. Oznacza to, że nie musimy się udawać do sądu po formularz, ani wypełniać go ręcznie. Formularze KRS można pobrać tutaj: www.wieszjak.pl/pisma-i-druki/

Gdzie znajdę formularz?

Co do zasady wzory formularzy można uzyskać w sądach gospodarczych, w centrali Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego, a niektóre również w gminach. 

Przykładowo gmina powinna udostępnić wzory formularzy o następujących symbolach (RS-W1, KRS-Z1, KRS-Z30, KRS-Z40, KRS-Z41, KRS-Z42, KRS-Z61, KRS-Z67, KRS-Z68, KRS-X2, KRS-WA, KRS-WB, KRS-WH, KRS-WK, KRS-WL, KRS-WM, KRS-ZA, KRS-ZB, KRS-ZH, KRS-ZK, KRS-ZL, KRS-ZM, KRS-ZN, KRS-ZS, KRS-ZY, KRS-ZP i KRS-ZR).

Każdy formularz zawiera dość jasną instrukcję sposobu jego wypełnienia. Na formularzu nie powinno być skreśleń, niektóre sądy tolerują używanie korektora, ale co do zasady wniosek nie powinien nosić śladów zmian.

Należy pamiętać między innymi o następujących głównych zasadach, które zawarte są w pouczeniach wypełniania wniosków:

  1. Formularz wypełnia się w języku polskim, czytelnie. Dopuszcza się wypełnienie wniosku na maszynie, komputerowo lub ręcznie. W przypadku wypełniania wniosku ręcznie, należy to zrobić wielkimi, drukowanymi literami.
  2. Wnioskodawca wypełnia tylko pola jasne, ciemne pola wypełnia sąd.
  3. We wszystkich wypełnianych polach, w których występuje możliwość wyboru, należy wstawić X w jednym odpowiednim kwadracie – tu należy podkreślić, iż znak X wstawia się tylko w polach, które dotyczą wnioskodawcy.
  4. Przekreślić należy wszystkie te pola, w których wnioskodawca nie wpisuje informacji.

Wnioskodawcy często przy wypełnianiu wniosków popełniają podstawowe błędy polegające np. na braku przekreślenia pustych pól, lub pozostawieniu pól bez wyboru odpowiedzi.

W takim przypadku sąd rejestrowy będzie zobowiązany zwrócić wniosek, z uwagi na brak możliwości prawidłowego jego rozpatrzenia.

Zobacz: Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?

Jak składać wniosek?

Wniosek może być złożony bezpośrednio w sądzie (na biurze podawczym) lub przesłany do sądu pocztą. Wniosek składa się do sądu rejonowego (gospodarczego) właściwego ze względu na siedzibę podmiotu, którego wpis dotyczy.

Składając wniosek osobiście należy pamiętać by mieć ze sobą kopię wniosku na którym otrzymamy potwierdzenie złożenia wniosku w sądzie.

reklama

Czytaj także

Autor:

- prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każdy formularz jest określony symbolem w lewym górnym rogu. Opis symboli można znaleźć również w w/w rozporządzeniu.
Każdy formularz jest określony symbolem w lewym górnym rogu. Opis symboli można znaleźć również w w/w rozporządzeniu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama