| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Przy zgłoszeniu podmiotu do KRS konieczny jest tytuł prawny do lokalu

Przy zgłoszeniu podmiotu do KRS konieczny jest tytuł prawny do lokalu

Czy składając wniosek o wpis lub zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego muszę dołączyć dokument wykazujący tytuł prawny do lokalu (np. umowę najmu)?

Tak

Składając wniosek o pierwszy wpis podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego (np. spółki, stowarzyszenia lub fundacji) konieczne jest dołączenie do wniosku dokumentu potwierdzającego tytułu prawny do lokalu.

Może to być np. umowa najmu, tytuł własności czy inna umowa cywilnoprawna na podstawie której podmiot wnoszący o wpis będzie korzystał z lokalu. Dokument taki powinien zostać dołączony w oryginale.

Zobacz: Ogólna charakterystyka postępowania rejestrowego

Sąd rejestrowy ma za zadanie przekazać załączony tytuł prawny do lokalu urzędowi skarbowemu. Dlatego do wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego należy też dołączyć odpowiedni wniosek o nadanie numeru identyfikacji podatkowej NIP i ewentualne załączniki.

Wniosek taki powinien być sporządzony na urzędowym formularzu i dołączony w oryginale do wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.

Jeżeli natomiast podmiot już zarejestrowany wnosi o dokonanie zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym która dotyczy np. zmiany adresu spółki, to do takiego wniosku również należałoby dołączyć tytuł prawny do nowego lokalu wraz z wnioskiem aktualizacyjnym dla urzędu skarbowego oraz innymi załącznikami wymaganymi prawem w danym stanie faktycznym.

Zobacz serwis: Postępowanie rejestrowe

Podstawa prawna

Obowiązek ten wynika nowelizacji ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186) wprowadzonej ustawą z dnia 14 listopada 2003 roku o zmianie ustawy – Prawo działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 2125), która weszła w życie 31 marca 2009 roku.

Czytaj także

Autor:

- prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd rejestrowy ma za zadanie przekazać załączony tytuł prawny do lokalu urzędowi skarbowemu.
Sąd rejestrowy ma za zadanie przekazać załączony tytuł prawny do lokalu urzędowi skarbowemu.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »