REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiana umowy spółki z o. o. - porada

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Sporne kwestie przy zmianie umowy w spółce z o. o.
Sporne kwestie przy zmianie umowy w spółce z o. o.

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana umowy spółki jest jedną w najbardziej problematycznych sytuacji w spółce z o.o. Ekspert radzi na co jeszcze zwracać uwagę podczas zmiany umowy spółki z o.o.?

Zmiana umowy spółki z o. o. wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Wydawać by się mogło, że takie rozwiązanie nie powinno budzić wątpliwości. Okazuje się jednak, że pewne wątpliwości w tej kwestii pojawiają się, w związku z czym warto je wyjaśnić.

REKLAMA

Otóż,  ten sposób zmiany umowy spółki w drodze podjęcia uchwały przez wspólników jest odstępstwem od zasad ogólnych określających funkcjonowanie spółki z o. o.

Zobacz: Jak zapisać w umowie zasady odpowiedzialności za jej naruszenie?

REKLAMA

Oznacza to, że stosowania tego wyjątku nie można rozszerzać na czas poprzedzający moment wpisu spółki do rejestru, czyli funkcjonowania spółki w organizacji, ponieważ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji dopiero z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i uzyskuje osobowość prawną.

Taka interpretacja jest zgodna z postanowieniem Sądu Najwyższego - Izby Cywilnej z dnia 25 lutego 2009 r. (sygnatura: II CSK 498/2008). Odnosząc się natomiast do spółki w organizacji należy przyjąć inny sposób zmiany umowy. W tym przypadku bowiem nie będą miały zastosowania, w drodze analogii, jak wskazał Sąd Najwyższy, przepisy dotyczące samej spółki z o. o. Ten sam Sąd Najwyższy, również w składzie Izby Cywilnej wskazał inne rozwiązanie. Otóż postanowieniem z dnia 25 lutego 2009 r. (sygnatura: II CSK 489/2008) uznał, że zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji następuje w drodze umowy zawartej przez wspólników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak więc zmiana umowy następuje w drodze:

  • spółka z o. o. w organizacji – umowy zawartej przez wspólników,
  • spółka z o. o. - uchwały wspólników, wpisanej następnie do rejestru.

Pojawia się pytanie, jak technicznie owa zmiana umowy spółki powinna wyglądać. Dopuszczalna jest zmiana umowy spółki z o. o. przez uchylenie jej dotychczasowego tekstu oraz uchwalenie w całości nowego. Dla skuteczności zmiany tych postanowień umowy, wystarczające jest w takiej sytuacji wskazanie w postanowieniu o wpisie, że nastąpiła zmiana umowy spółki przez uchylenie dawnego tekstu i uchwalenie nowego, bez konieczności wymieniania zmienionych lub uchylonych postanowień.

Polecamy: Kiedy umowa jest nieważna?

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja występuje przy ujawnianiu danych wskazanych w artykule 166 kodeksu spółek handlowych, tj.:

  1. firmy, siedziby i adresu spółki,
  2. przedmiotu działalności spółki,
  3. wysokości kapitału zakładowego,
  4. określenia, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
  5. nazwisk, imion i adresów członków zarządu oraz sposobu reprezentowania spółki,
  6. nazwisk i imion członków rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli ustawa lub umowa spółki wymaga ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej,
  7. jeżeli wspólnicy wnoszą do spółki wkłady niepieniężne - zaznaczenia tej okoliczności,
  8. czasu trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
  9. jeżeli umowa wskazuje pismo przeznaczone do ogłoszeń spółki – oznaczenia tego pisma,

REKLAMA

ponieważ podlegają one obligatoryjnemu ujawnieniu w rejestrze, a więc muszą zostać w nim precyzyjnie określone. Nie wystarczy więc w tym wypadku zaznaczenie, że nastąpiła zmiana umowy spółki przez uchylenie dawnego tekstu i uchwalenie nowego. Konieczne jest natomiast wymienienie zmienionych lub uchylonych postanowień.

Tak więc, z uwagi na to, że zmiana umowy spółki z o. o. w zakresie np. przedłużenia kadencji zarządu nie należy do zmian danych wskazanych w art. 166 k. s. h., których ujawnienie w rejestrze jest obligatoryjne, dla jej skuteczności nie jest konieczne wskazanie w postanowieniu Sądu rejestrowego określonego postanowienia umowy spółki, które uległo zmianie, a wystarczające jest ogólne stwierdzenie, że nastąpiła zmiana umowy spółki przez uchylenie starego i uchwalenie nowego tekstu umowy.

Taki sposób zgłaszania zmian umowy spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym został zaaprobowany w wyroku Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej z dnia 3 marca 2006 r. (sygnatura: II CSK 147/2005). Pozostając w tematyce zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością warto pochylić się również nad kwestią obniżenia kapitału zakładowego.

Istnieje wiele sposobów obniżenia kapitału zakładowego w tej spółce.

Jednym ze sposobów jest regulacja w umowie spółki stanowiąca, że udział ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia (określonego w umowie spółki) bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników. Obniżenie kapitału zakładowego w takim trybie wymaga uchwały zarządu i wpisu do rejestru. Zarząd powinien wiec powziąć niezwłocznie uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego i zgłosić ją do Krajowego Rejestru Sądowego. Uchwała nie będzie potrzebna jedynie w przypadku, gdy umorzenie udziału następuje z czystego zysku.

Polecamy: Jak powinno przebiegać wykonanie zobowiązania określonego umową?

 Warto pamiętać o pewnej bardzo istotnej kwestii, a mianowicie, że uchwały, o których mowa powyżej, powinny być umieszczone w protokole sporządzonym przez notariusza. Taka regulacja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu. Jest to jak najbardziej prawidłowa konstrukcja. Warto przy tym wskazać, że do 2004 roku takie zmiany umowy spółki wymagały nawet formy aktu notarialnego. Tym samym zmiana złagodziła wymagania, ale fakt, że notariusz dopilnuje prawidłowości oraz zgodności z prawem podejmowanych uchwał, jest jak najbardziej zasadny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA