REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiana umowy spółki z o. o. - porada

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Sporne kwestie przy zmianie umowy w spółce z o. o.
Sporne kwestie przy zmianie umowy w spółce z o. o.

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana umowy spółki jest jedną w najbardziej problematycznych sytuacji w spółce z o.o. Ekspert radzi na co jeszcze zwracać uwagę podczas zmiany umowy spółki z o.o.?

Zmiana umowy spółki z o. o. wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Wydawać by się mogło, że takie rozwiązanie nie powinno budzić wątpliwości. Okazuje się jednak, że pewne wątpliwości w tej kwestii pojawiają się, w związku z czym warto je wyjaśnić.

REKLAMA

Otóż,  ten sposób zmiany umowy spółki w drodze podjęcia uchwały przez wspólników jest odstępstwem od zasad ogólnych określających funkcjonowanie spółki z o. o.

Zobacz: Jak zapisać w umowie zasady odpowiedzialności za jej naruszenie?

REKLAMA

Oznacza to, że stosowania tego wyjątku nie można rozszerzać na czas poprzedzający moment wpisu spółki do rejestru, czyli funkcjonowania spółki w organizacji, ponieważ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji dopiero z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i uzyskuje osobowość prawną.

Taka interpretacja jest zgodna z postanowieniem Sądu Najwyższego - Izby Cywilnej z dnia 25 lutego 2009 r. (sygnatura: II CSK 498/2008). Odnosząc się natomiast do spółki w organizacji należy przyjąć inny sposób zmiany umowy. W tym przypadku bowiem nie będą miały zastosowania, w drodze analogii, jak wskazał Sąd Najwyższy, przepisy dotyczące samej spółki z o. o. Ten sam Sąd Najwyższy, również w składzie Izby Cywilnej wskazał inne rozwiązanie. Otóż postanowieniem z dnia 25 lutego 2009 r. (sygnatura: II CSK 489/2008) uznał, że zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji następuje w drodze umowy zawartej przez wspólników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak więc zmiana umowy następuje w drodze:

 • spółka z o. o. w organizacji – umowy zawartej przez wspólników,
 • spółka z o. o. - uchwały wspólników, wpisanej następnie do rejestru.

Pojawia się pytanie, jak technicznie owa zmiana umowy spółki powinna wyglądać. Dopuszczalna jest zmiana umowy spółki z o. o. przez uchylenie jej dotychczasowego tekstu oraz uchwalenie w całości nowego. Dla skuteczności zmiany tych postanowień umowy, wystarczające jest w takiej sytuacji wskazanie w postanowieniu o wpisie, że nastąpiła zmiana umowy spółki przez uchylenie dawnego tekstu i uchwalenie nowego, bez konieczności wymieniania zmienionych lub uchylonych postanowień.

Polecamy: Kiedy umowa jest nieważna?

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja występuje przy ujawnianiu danych wskazanych w artykule 166 kodeksu spółek handlowych, tj.:

 1. firmy, siedziby i adresu spółki,
 2. przedmiotu działalności spółki,
 3. wysokości kapitału zakładowego,
 4. określenia, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
 5. nazwisk, imion i adresów członków zarządu oraz sposobu reprezentowania spółki,
 6. nazwisk i imion członków rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli ustawa lub umowa spółki wymaga ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej,
 7. jeżeli wspólnicy wnoszą do spółki wkłady niepieniężne - zaznaczenia tej okoliczności,
 8. czasu trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
 9. jeżeli umowa wskazuje pismo przeznaczone do ogłoszeń spółki – oznaczenia tego pisma,

REKLAMA

ponieważ podlegają one obligatoryjnemu ujawnieniu w rejestrze, a więc muszą zostać w nim precyzyjnie określone. Nie wystarczy więc w tym wypadku zaznaczenie, że nastąpiła zmiana umowy spółki przez uchylenie dawnego tekstu i uchwalenie nowego. Konieczne jest natomiast wymienienie zmienionych lub uchylonych postanowień.

Tak więc, z uwagi na to, że zmiana umowy spółki z o. o. w zakresie np. przedłużenia kadencji zarządu nie należy do zmian danych wskazanych w art. 166 k. s. h., których ujawnienie w rejestrze jest obligatoryjne, dla jej skuteczności nie jest konieczne wskazanie w postanowieniu Sądu rejestrowego określonego postanowienia umowy spółki, które uległo zmianie, a wystarczające jest ogólne stwierdzenie, że nastąpiła zmiana umowy spółki przez uchylenie starego i uchwalenie nowego tekstu umowy.

Taki sposób zgłaszania zmian umowy spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym został zaaprobowany w wyroku Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej z dnia 3 marca 2006 r. (sygnatura: II CSK 147/2005). Pozostając w tematyce zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością warto pochylić się również nad kwestią obniżenia kapitału zakładowego.

Istnieje wiele sposobów obniżenia kapitału zakładowego w tej spółce.

Jednym ze sposobów jest regulacja w umowie spółki stanowiąca, że udział ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia (określonego w umowie spółki) bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników. Obniżenie kapitału zakładowego w takim trybie wymaga uchwały zarządu i wpisu do rejestru. Zarząd powinien wiec powziąć niezwłocznie uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego i zgłosić ją do Krajowego Rejestru Sądowego. Uchwała nie będzie potrzebna jedynie w przypadku, gdy umorzenie udziału następuje z czystego zysku.

Polecamy: Jak powinno przebiegać wykonanie zobowiązania określonego umową?

 Warto pamiętać o pewnej bardzo istotnej kwestii, a mianowicie, że uchwały, o których mowa powyżej, powinny być umieszczone w protokole sporządzonym przez notariusza. Taka regulacja ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu. Jest to jak najbardziej prawidłowa konstrukcja. Warto przy tym wskazać, że do 2004 roku takie zmiany umowy spółki wymagały nawet formy aktu notarialnego. Tym samym zmiana złagodziła wymagania, ale fakt, że notariusz dopilnuje prawidłowości oraz zgodności z prawem podejmowanych uchwał, jest jak najbardziej zasadny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA