REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy umowa jest nieważna?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Zgodnie z przepisem kodeksu cywilnego umowa będzie nieważna, gdy jest sprzeczna z ustawą albo ma na celu obejście ustawy.
Zgodnie z przepisem kodeksu cywilnego umowa będzie nieważna, gdy jest sprzeczna z ustawą albo ma na celu obejście ustawy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konstruując umowę warto wiedzieć, czy prawo zezwala na zamieszczenie w niej określonych zapisów. Wprowadzenie do umowy zapisów niezgodnych z ustawą może doprowadzić do nieważności czynności prawnej.

Zgodnie z treścią art. 58 kodeksu cywilnego czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Nieważna jest także czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego i mająca na celu obejście ustawy.

REKLAMA

Kiedy nieważna jest cała umowa?

Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.

Porównaj: W jakim terminie należy wykonać dzieło?

Czym jest czynność prawna?

Przepisy prawa nie definiują pojęcia czynności prawnej, niemniej należy przyjąć, że zasadniczą treścią każdej czynności prawnej jest prawnie doniosłe oświadczenie woli, złożone w zamiarze osiągnięcia określonego skutku gospodarczego czy społecznego. Przy czym ze złożeniem tego oświadczenia woli prawo cywilne wiąże określone skutki prawne.
Jednym z zasadniczych rozróżnień czynność prawnych jest podział czynność na jednostronne i wielostronne, które wymagają złożenia oświadczenia woli, przez co najmniej dwie strony danego stosunku prawnego. Czynności prawne dwustronne to umowy. Z kolei przykładem czynności prawnych jednostronnych może być udzielenie pełnomocnictwa czy tez złożenie oferty.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpopularniejsze wzory umów znajdziesz tutaj >>

Nieważna umowa

REKLAMA

Zgodnie z wyżej przytoczonym przepisem kodeksu cywilnego umowa będzie nieważna, gdy jest sprzeczna z ustawą albo ma na celu obejście ustawy. Mowa jest o przypadkach, gdy zarówno treść umowy jak również jej forma jest niezgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Przy czym należy pamiętać, że czasami określony przepis prawa w takim przypadku przewiduje inny skutek niż nieważność umowy (czynności prawnej), a wówczas w takim przypadku umowa nie będzie nieważna, a zajdzie skutek określony w tym przepisie. Częstokroć na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.

Strony w umowie zawarły dodatkowe zastrzeżenie, określając, że w przypadku nieterminowej zapłaty ceny przez nabywcę towaru zobowiązany będzie on do zapłaty kary umownej w kwocie 2 000 zł. Z kolei przepisy kodeksu cywilnego dopuszczają możliwość zastrzeżenia kary umownej jedynie w przypadku zobowiązania niepieniężnego. Zgodnie z postanowieniami art. 483 § 1kodeksu cywilnego można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). Czy taki zapis będzie ważny? W tym przypadku zachodzi sprzeczność postanowień umownych z treścią przepisu kodeksu cywilnego, który odnosi się do możliwości zastrzeżenia kary umownej jedynie w zobowiązaniach niepieniężnych, co przemawiałoby za niedopuszczalnością zastrzeżenia kary umownej co do zobowiązania pieniężnego. Jednak w przypadku gdyby strony zastrzegły karę umowną za nieterminowe wykonanie zobowiązania okręcając, że jej wysokość oznacza np. dwukrotność odsetek za okres opóźnienia, wówczas można by uznać takie umowne postanowienie, jako dopuszczalne ustawowo zastrzeżenia odsetek za opóźnienie (art. 58 § 1).

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA