REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Monika Pązik
Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego. / Fot. Fotolia
Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Członkowie zarządu oraz wspólnicy prowadzący sprawy spółki zobowiązani są do złożenia rocznego sprawozdania finansowego w sądzie rejestrowym. Sprawozdanie jest bowiem traktowane na równi z deklaracją urzędową. Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania?

Kwestie prawne związane ze sporządzaniem i przekazywaniem sprawozdań finansowych regulują przepisy ustawy o rachunkowości. Zgodnie jej regulacjami spółki prawa handlowego i inne jednostki prowadzące działalność zobowiązane są do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego . Przede wszystkim sprawozdania udostępniane są wspólnikom, akcjonariuszom lub członkom zarządu.

REKLAMA

Obowiązek złożenia w sądzie rejestrowym sprawozdania finansowego spoczywa na kierowniku jednostki. W przypadku spółek uprawnieni będą wspólnicy bądź członkowie zarządu. Zgodnie z art. 223 kodeksu spółek handlowych sąd rejestrowy może wyznaczyć podmiot uprawniony do zbadania sprawozdania. Biegły rewident natomiast składa swoje sprawozdanie w sądzie rejestrowym, a sąd przesyła odpis zarządowi, radzie nadzorczej bądź komisji rewizyjnej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Sprawozdanie do właściwego rejestru sądowego

Art. 69 ustawy o rachunkowości określa obowiązek po stronie kierownika jednostki w zakresie złożenia rocznego sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym. Co ważne we właściwym rejestrze należy złożyć dla wszystkich jednostek (wraz z grupą kapitałową) roczne sprawozdanie, opinię biegłego rewidenta, odpis uchwały lub postanowienie o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego wraz z podziałem zysków i strat. W odniesieniu do spółek kapitałowych, spółek komandytowo – akcyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, spółdzielni i przedsiębiorstw, powstaje obowiązek złożenia również sprawozdania z działalności jednostki. 

Kierownik danej jednostki składa roczne sprawozdania we właściwym rejestrze sądowym w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości kierownik sporządza sprawozdanie finansowe nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Zatwierdzenie sprawozdania powinno natomiast nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. W tym czasie musi również zostać zbadane. Niezależnie od zatwierdzenia – sprawozdanie należy złożyć w ciągu 15 dni od upływu terminu sześciu miesięcy.

Jeżeli jednak sprawozdanie nie zostało zatwierdzone w określonym terminie, wówczas należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, jak również 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami.

Roczne sprawozdania finansowe spółek należy złożyć w KRS

Odpowiedzialność prawna

Jeżeli spółka zobowiązany do złożenia sprawozdania w terminie nie dopełni tego obowiązku, podlega odpowiedzialności prawnej. W takim wypadku sąd rejestrowy nakłada na spółkę obowiązek złożenia dokumentów w dodatkowym – 7dniowym terminie, przeprowadzając postępowanie przymuszające (art. 24 ustawy o KRS). Jeżeli postępowanie nie przyniesie efektów, wówczas sąd nałoży grzywnę, która nie może przekroczyć 10 000 zł. W przypadku złożenia dokumentów w sądzie rejestrowym, grzywna ulega umorzeniu.  

Odpowiedzialność karna

Złożenie sprawozdania finansowego jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o rachunkowości. W razie niedopełnienie tego obowiązku na mocy ustawy, podmiot do tego zobowiązany, poniesie odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 77 ust. 2 ustawy za niedopełnienie obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego, sporządzenia go niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych można wymierzyć karę grzywny, karę pozbawienia wolności do lat 2 bądź obie kary łącznie. Dodatkowo niezłożenie sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym zagrożone jest karą grzywny bądź karą ograniczenia wolności (art. 79 ust. 4 ustawy).

Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

REKLAMA

Niedopełnienie obowiązku sporządzenia sprawozdania spoczywa na członkach zarządu spółki, kierownikach jednostki oraz członkach organów nadzorczych. Natomiast obowiązek złożenia sprawozdania w sądzie rejestrowym – co do zasady wyłącznie na kierownikach jednostki.

Popełnienie jednego z przewidzianych w ustawie czynów, jak również skazanie wiąże się z wpisem do KRS. Sąd rejestrowy może ponadto orzec zakaz zajmowania określonych stanowisk w organach spółek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA