reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Członkowie zarządu oraz wspólnicy prowadzący sprawy spółki zobowiązani są do złożenia rocznego sprawozdania finansowego w sądzie rejestrowym. Sprawozdanie jest bowiem traktowane na równi z deklaracją urzędową. Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania?

Kwestie prawne związane ze sporządzaniem i przekazywaniem sprawozdań finansowych regulują przepisy ustawy o rachunkowości. Zgodnie jej regulacjami spółki prawa handlowego i inne jednostki prowadzące działalność zobowiązane są do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego . Przede wszystkim sprawozdania udostępniane są wspólnikom, akcjonariuszom lub członkom zarządu.

Obowiązek złożenia w sądzie rejestrowym sprawozdania finansowego spoczywa na kierowniku jednostki. W przypadku spółek uprawnieni będą wspólnicy bądź członkowie zarządu. Zgodnie z art. 223 kodeksu spółek handlowych sąd rejestrowy może wyznaczyć podmiot uprawniony do zbadania sprawozdania. Biegły rewident natomiast składa swoje sprawozdanie w sądzie rejestrowym, a sąd przesyła odpis zarządowi, radzie nadzorczej bądź komisji rewizyjnej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Sprawozdanie do właściwego rejestru sądowego

Art. 69 ustawy o rachunkowości określa obowiązek po stronie kierownika jednostki w zakresie złożenia rocznego sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym. Co ważne we właściwym rejestrze należy złożyć dla wszystkich jednostek (wraz z grupą kapitałową) roczne sprawozdanie, opinię biegłego rewidenta, odpis uchwały lub postanowienie o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego wraz z podziałem zysków i strat. W odniesieniu do spółek kapitałowych, spółek komandytowo – akcyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, spółdzielni i przedsiębiorstw, powstaje obowiązek złożenia również sprawozdania z działalności jednostki. 

Kierownik danej jednostki składa roczne sprawozdania we właściwym rejestrze sądowym w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości kierownik sporządza sprawozdanie finansowe nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Zatwierdzenie sprawozdania powinno natomiast nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. W tym czasie musi również zostać zbadane. Niezależnie od zatwierdzenia – sprawozdanie należy złożyć w ciągu 15 dni od upływu terminu sześciu miesięcy.

Jeżeli jednak sprawozdanie nie zostało zatwierdzone w określonym terminie, wówczas należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, jak również 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami.

Roczne sprawozdania finansowe spółek należy złożyć w KRS

Odpowiedzialność prawna

Jeżeli spółka zobowiązany do złożenia sprawozdania w terminie nie dopełni tego obowiązku, podlega odpowiedzialności prawnej. W takim wypadku sąd rejestrowy nakłada na spółkę obowiązek złożenia dokumentów w dodatkowym – 7dniowym terminie, przeprowadzając postępowanie przymuszające (art. 24 ustawy o KRS). Jeżeli postępowanie nie przyniesie efektów, wówczas sąd nałoży grzywnę, która nie może przekroczyć 10 000 zł. W przypadku złożenia dokumentów w sądzie rejestrowym, grzywna ulega umorzeniu.  

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama