REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Monika Pązik
Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego. / Fot. Fotolia
Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Członkowie zarządu oraz wspólnicy prowadzący sprawy spółki zobowiązani są do złożenia rocznego sprawozdania finansowego w sądzie rejestrowym. Sprawozdanie jest bowiem traktowane na równi z deklaracją urzędową. Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania?

Kwestie prawne związane ze sporządzaniem i przekazywaniem sprawozdań finansowych regulują przepisy ustawy o rachunkowości. Zgodnie jej regulacjami spółki prawa handlowego i inne jednostki prowadzące działalność zobowiązane są do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego . Przede wszystkim sprawozdania udostępniane są wspólnikom, akcjonariuszom lub członkom zarządu.

REKLAMA

Obowiązek złożenia w sądzie rejestrowym sprawozdania finansowego spoczywa na kierowniku jednostki. W przypadku spółek uprawnieni będą wspólnicy bądź członkowie zarządu. Zgodnie z art. 223 kodeksu spółek handlowych sąd rejestrowy może wyznaczyć podmiot uprawniony do zbadania sprawozdania. Biegły rewident natomiast składa swoje sprawozdanie w sądzie rejestrowym, a sąd przesyła odpis zarządowi, radzie nadzorczej bądź komisji rewizyjnej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Sprawozdanie do właściwego rejestru sądowego

Art. 69 ustawy o rachunkowości określa obowiązek po stronie kierownika jednostki w zakresie złożenia rocznego sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym. Co ważne we właściwym rejestrze należy złożyć dla wszystkich jednostek (wraz z grupą kapitałową) roczne sprawozdanie, opinię biegłego rewidenta, odpis uchwały lub postanowienie o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego wraz z podziałem zysków i strat. W odniesieniu do spółek kapitałowych, spółek komandytowo – akcyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, spółdzielni i przedsiębiorstw, powstaje obowiązek złożenia również sprawozdania z działalności jednostki. 

Kierownik danej jednostki składa roczne sprawozdania we właściwym rejestrze sądowym w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości kierownik sporządza sprawozdanie finansowe nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Zatwierdzenie sprawozdania powinno natomiast nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. W tym czasie musi również zostać zbadane. Niezależnie od zatwierdzenia – sprawozdanie należy złożyć w ciągu 15 dni od upływu terminu sześciu miesięcy.

Jeżeli jednak sprawozdanie nie zostało zatwierdzone w określonym terminie, wówczas należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, jak również 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami.

Roczne sprawozdania finansowe spółek należy złożyć w KRS

Odpowiedzialność prawna

Jeżeli spółka zobowiązany do złożenia sprawozdania w terminie nie dopełni tego obowiązku, podlega odpowiedzialności prawnej. W takim wypadku sąd rejestrowy nakłada na spółkę obowiązek złożenia dokumentów w dodatkowym – 7dniowym terminie, przeprowadzając postępowanie przymuszające (art. 24 ustawy o KRS). Jeżeli postępowanie nie przyniesie efektów, wówczas sąd nałoży grzywnę, która nie może przekroczyć 10 000 zł. W przypadku złożenia dokumentów w sądzie rejestrowym, grzywna ulega umorzeniu.  

Odpowiedzialność karna

Złożenie sprawozdania finansowego jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o rachunkowości. W razie niedopełnienie tego obowiązku na mocy ustawy, podmiot do tego zobowiązany, poniesie odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 77 ust. 2 ustawy za niedopełnienie obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego, sporządzenia go niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych można wymierzyć karę grzywny, karę pozbawienia wolności do lat 2 bądź obie kary łącznie. Dodatkowo niezłożenie sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym zagrożone jest karą grzywny bądź karą ograniczenia wolności (art. 79 ust. 4 ustawy).

Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

REKLAMA

Niedopełnienie obowiązku sporządzenia sprawozdania spoczywa na członkach zarządu spółki, kierownikach jednostki oraz członkach organów nadzorczych. Natomiast obowiązek złożenia sprawozdania w sądzie rejestrowym – co do zasady wyłącznie na kierownikach jednostki.

Popełnienie jednego z przewidzianych w ustawie czynów, jak również skazanie wiąże się z wpisem do KRS. Sąd rejestrowy może ponadto orzec zakaz zajmowania określonych stanowisk w organach spółek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA