reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Podpisywanie sprawozdań finansowych spółki przez członków zarządu

Podpisywanie sprawozdań finansowych spółki przez członków zarządu

Zakończenie roku obrotowego w spółce wiąże się z koniecznością sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Obowiązek ten ciąży na kierowniku jednostki. Podpisać sprawozdanie powinna osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu.

Z różnorodnych powodów, członek zarządu może odmawiać podpisania sprawozdania. Przepisy przewidują wówczas obowiązek pisemnego uzasadnienia takiego stanowiska i dołączenia do sprawozdania. Szczególne problemy wiążą się z sytuacją, w której w czasie roku obrotowego dochodzi do zmian w składzie zarządu.

Powstaje wówczas pytanie, kto powinien podpisać sprawozdanie finansowe

Przepisy ustawy o rachunkowości nie dają tu jednoznacznej odpowiedzi. Wielu autorów składnia się ku poglądowi, zgodnie z którym w takiej sytuacji sprawozdanie finansowe powinni podpisać tylko ci członkowie zarządu, którzy pełnili funkcję w dniu sporządzania sprawozdania finansowego.

Zobacz: Kiedy zarząd nie reprezentuje spółki akcyjnej w procesie o uchylenie uchwały?

Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce sądy rejestrowe KRS często wzywają aktualnych członków zarządu do podpisywania sprawozdania pod rygorem odmowy dokonania wpisu. Podejmując decyzję należy mieć również na uwadze konsekwencje złożenia odmowy podpisania dokumentu. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 2007 roku (VI ACa 1633/2007) stwierdził, że „sprawozdanie finansowe jest nieważne, jeśli nie podpiszą go wszyscy członkowie zarządu spółki”.

Brak podpisu może wiązać się z odpowiedzialnością odszkodowawczą członka zarządu wobec spółki. Przykładowo jeżeli spółka jest kredytobiorcą, to zazwyczaj ma obowiązek przedstawiania bankowi rocznych sprawozdań finansowych w celu analizy.

Zobacz: Jak przebiega postępowanie likwidacyjne oraz otwarcie likwidacji w spółce akcyjnej?

Brak sprawozdania lub też jego nieważność mogą być jedną z przyczyn rozwiązania umowy kredytowej, poniesienia szkody przez spółkę, a w konsekwencji poszukiwania osoby odpowiedzialnej za taki stan rzeczy. Z drugiej jednak strony podpisanie sprawozdania jest równoznaczne z przyjęciem odpowiedzialności za prawidłowość i rzetelność sporządzonego sprawozdania finansowego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama