reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Kiedy zarząd nie reprezentuje spółki akcyjnej w procesie o uchylenie uchwały?

Kiedy zarząd nie reprezentuje spółki akcyjnej w procesie o uchylenie uchwały?

Jakie są wyjątki od zasady, że w sprawie o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółkę akcyjną reprezentuje zarząd?

Zasadą jest, że w postępowaniu w sprawie uchylenia uchwały walnego zgromadzenia lub stwierdzenia nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółkę reprezentuje zarząd. Zarząd reprezentuje spółkę akcyjną w procesie o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia lub stwierdzenia jej nieważności, jeżeli nie został ustanowiony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia pełnomocnik (art. 426 § 1 Kodeksu spółek handlowych – Kodeksu spółek handlowych). Pełnomocnik może zostać powołany zarówno na posiedzeniu, na którym została podjęta uchwała, w stosunku do której wniesiono pozew o jej uchylenie lub stwierdzenie jej nieważności, jak i po tym posiedzeniu.

Pełnomocnictwo do reprezentowania spółki akcyjnej przed sądem w sprawie uchylenia uchwały walnego zgromadzenia lub stwierdzenia jej nieważności zostało udzielone przez walne zgromadzenie. W jaki sposób dopuszczalne jest cofnięcie takiego pełnomocnictwa?
Pełnomocnictwo do reprezentowania spółki przed sądem w sprawie uchylenia uchwały walnego zgromadzenia lub stwierdzenia jej nieważności zostało udzielone przez walne zgromadzenie może zostać cofnięte także przez walne zgromadzenie.

Zarząd nie może reprezentować spółki przed sądem w procesie o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia lub stwierdzenia jej nieważności w sytuacjach, gdy to sam zarząd realizuje uprawnienie wytoczenia powództwa o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały lub też gdy to uprawnienie realizują poszczególni członkowie zarządu.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują regulują także sytuację, gdy w postępowaniu przed sądem w sprawie o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółki nie może reprezentować zarząd, np. zarząd został odwołany, a nie powołano pełnomocnika do reprezentowania spółki w omawianej sprawie. W takiej sytuacji sąd, do którego wniesiono powództwo o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia powołuje kuratora. Kuratela wygasa, jeśli zgromadzenie wspólników po ustanowieniu kuratora powoła jednak pełnomocnika do reprezentowania spółki przed sądem.reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kuratela wygasa, jeśli zgromadzenie wspólników po ustanowieniu kuratora powoła jednak pełnomocnika do reprezentowania spółki przed sądem.
Kuratela wygasa, jeśli zgromadzenie wspólników po ustanowieniu kuratora powoła jednak pełnomocnika do reprezentowania spółki przed sądem.

INFORLEX Biznes509.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama