reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Prowadzenie spraw spółki akcyjnej

Prowadzenie spraw spółki akcyjnej

Prowadzenie spraw spółki możemy rozumieć jako działania w sferze wewnętrznej, związane z funkcjonowaniem spółki, ograniczające się, co do zasady do czynności organizacyjnych.

Artykuł 368 §1 k.s.h. stanowi, iż zarząd prowadzi sprawy spółki akcyjnej. Przytoczony przepis zawiera domniemanie kompetencyjne organu zarządzającego tzn. do kompetencji zarządu należą wszystkie sprawy, które nie zostały przyznane innym organom spółki (walnemu zgromadzeniu i radzie nadzorczej) na mocy postanowień statutu i przepisów prawa, a leżą w zakresie prowadzenia spraw spółki.

Zobacz: Na czym polega obniżenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej?

Art. 3751 k.s.h.  wskazuje, iż walne zgromadzenie i rada nadzorcza nie mogą wydawać zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki – chroni kompetencje zarządu i zasadę podziału władzy. Prowadząc sprawy spółki członkowie zarządu działają kolegialnie (zgodnie z art. 371 § 1 Kodeksu spółek handlowych).

Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, wszyscy jego członkowie są obowiązani i uprawnieni do wspólnego prowadzenia spraw spółki, chyba że statut stanowi inaczej. Każdy członek zarządu jest równouprawniony w zakresie prowadzenia spraw spółki.

Zobacz: Czym jest oferta publiczna akcji i prospekt emisyjny?

W praktyce spółki same określają w odrębnych uchwałach i regulaminach zarządu zakres spraw jakimi będzie się zajmował każdy z członków. Jest to podział o charakterze wewnętrznym i nie ma znaczenia w kontaktach spółki z osobami trzecimi.  Art. 371§ 1 k.s.h. przewiduje możliwość ograniczenia, bądź też wyłączenia prawa i obowiązku do prowadzenia spraw spółki przez jednego lub więcej członków zarządu.

Postanowienia określające zakres obowiązków powinien zawierać statut.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama