REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona przedsiębiorców od 2014 roku

Agnieszka Fryc

REKLAMA

Ochrona przedsiębiorców od 2014 roku może być powierzona Rzecznikowi Praw Przedsiębiorcy. Powstanie tego urzędu jest możliwe dzięki złożonym do sejmu 18 i 16 kwietnia tego roku projektom ustaw o Rzeczniku Praw Przedsiębiorców. Projekty te wniosły dwa kluby parlamentarne.

Rzecznik Praw Przedsiębiorców


Rzecznik Praw Przedsiębiorców miałby podejmować działania, mające na celu ochronę wolności i praw przedsiębiorców, a zwłaszcza wolności działalności gospodarczej. Jak zaznaczają wnioskodawcy, w Polsce funkcjonują urzędy, których zadaniem jest ochrona interesów wielu grup obywateli, takie jak rzecznik Praw Ubezpieczonych czy Rzecznik Praw Konsumentów, brak jest jednak skutecznej ochrony przedsiębiorców w walce chociażby z opieszałością urzędników. Niejednokrotnie podnoszone były głosy, iż prowadzenie działalności w Polsce jest utrudnione przez przewlekły i biurokratyczny sposób załatwiania spraw oraz długotrwałość postępowań, w których przedsiębiorcy mogą dochodzić swoich praw. Niekiedy to nie sposób działania organów, a sama treść przepisów może być bezzasadnie niekorzystna dla przedsiębiorców, dlatego do zadań organu chroniącego ich interesy należałoby nie tylko występowanie w indywidualnych sprawach, ale i postulowanie koniecznych w przepisach zmian, które ułatwiłyby prowadzenie działalności gospodarczej.

REKLAMA


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA


Projektowany Rzecznik Praw Przedsiębiorcy, mógłby działać na wniosek m.in. przedsiębiorcy, nie podlegający żadnym opłatom, jak i z własnej inicjatywy. Organ ten nie miałby możliwości pozostawienia zgłoszonego do niego wniosku bez rozpoznania. Poza występowaniem w sprawach  indywidualnych i rozwiązywaniem kwestii przedstawionej Rzecznikowi przez choćby przedsiębiorców, miałby on możliwość występowania z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawach dotyczących praw i wolności przedsiębiorców, do organów władzy ustawodawczej oraz brania udziału w postępowaniach przez Trybunałem Konstytucyjnym, gdy ten rozstrzygałby w kwestiach praw i wolności przedsiębiorców.


Rzecznik wybierany byłby przez sejm na pięcioletnią kadencję, z prawem do jednokrotnej reelekcji. Odpowiadałby tylko przed sejmem, a w pełnionej funkcji byłby niezależny od innych organów państwowych. Jeden z projektów wyraźnie wskazuje, że Rzecznik nie podejmowałby spraw, których stronami byliby przedsiębiorcy pozostający w sporze oraz w sprawach sporów miedzy przedsiębiorcami a pracownikami. Postulowana jest wobec tego ochrona przedsiębiorców w sprawach spornych z organami państwowymi. Ochrona ta jest o tyle ważna, iż to działające w Polsce przedsiębiorstwa generują prawie ¾ PKB, w tym blisko połowę stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Nie można zapomnieć też, jaka rolę prywatne przedsiębiorstwa odgrywają na rynku pracy. Oba projekty postulują, aby Rzecznik Praw Przedsiębiorcy funkcjonował od 1 stycznia 2014 roku.

 
Zobacz: Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA