REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona przedsiębiorców od 2014 roku

Agnieszka Fryc

REKLAMA

Ochrona przedsiębiorców od 2014 roku może być powierzona Rzecznikowi Praw Przedsiębiorcy. Powstanie tego urzędu jest możliwe dzięki złożonym do sejmu 18 i 16 kwietnia tego roku projektom ustaw o Rzeczniku Praw Przedsiębiorców. Projekty te wniosły dwa kluby parlamentarne.

Rzecznik Praw Przedsiębiorców


Rzecznik Praw Przedsiębiorców miałby podejmować działania, mające na celu ochronę wolności i praw przedsiębiorców, a zwłaszcza wolności działalności gospodarczej. Jak zaznaczają wnioskodawcy, w Polsce funkcjonują urzędy, których zadaniem jest ochrona interesów wielu grup obywateli, takie jak rzecznik Praw Ubezpieczonych czy Rzecznik Praw Konsumentów, brak jest jednak skutecznej ochrony przedsiębiorców w walce chociażby z opieszałością urzędników. Niejednokrotnie podnoszone były głosy, iż prowadzenie działalności w Polsce jest utrudnione przez przewlekły i biurokratyczny sposób załatwiania spraw oraz długotrwałość postępowań, w których przedsiębiorcy mogą dochodzić swoich praw. Niekiedy to nie sposób działania organów, a sama treść przepisów może być bezzasadnie niekorzystna dla przedsiębiorców, dlatego do zadań organu chroniącego ich interesy należałoby nie tylko występowanie w indywidualnych sprawach, ale i postulowanie koniecznych w przepisach zmian, które ułatwiłyby prowadzenie działalności gospodarczej.

REKLAMA


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA


Projektowany Rzecznik Praw Przedsiębiorcy, mógłby działać na wniosek m.in. przedsiębiorcy, nie podlegający żadnym opłatom, jak i z własnej inicjatywy. Organ ten nie miałby możliwości pozostawienia zgłoszonego do niego wniosku bez rozpoznania. Poza występowaniem w sprawach  indywidualnych i rozwiązywaniem kwestii przedstawionej Rzecznikowi przez choćby przedsiębiorców, miałby on możliwość występowania z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawach dotyczących praw i wolności przedsiębiorców, do organów władzy ustawodawczej oraz brania udziału w postępowaniach przez Trybunałem Konstytucyjnym, gdy ten rozstrzygałby w kwestiach praw i wolności przedsiębiorców.


Rzecznik wybierany byłby przez sejm na pięcioletnią kadencję, z prawem do jednokrotnej reelekcji. Odpowiadałby tylko przed sejmem, a w pełnionej funkcji byłby niezależny od innych organów państwowych. Jeden z projektów wyraźnie wskazuje, że Rzecznik nie podejmowałby spraw, których stronami byliby przedsiębiorcy pozostający w sporze oraz w sprawach sporów miedzy przedsiębiorcami a pracownikami. Postulowana jest wobec tego ochrona przedsiębiorców w sprawach spornych z organami państwowymi. Ochrona ta jest o tyle ważna, iż to działające w Polsce przedsiębiorstwa generują prawie ¾ PKB, w tym blisko połowę stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Nie można zapomnieć też, jaka rolę prywatne przedsiębiorstwa odgrywają na rynku pracy. Oba projekty postulują, aby Rzecznik Praw Przedsiębiorcy funkcjonował od 1 stycznia 2014 roku.

 
Zobacz: Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA