reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

W tym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zatrudniają pracowników - czy to na podstawie umowy o pracę, czy też umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia lub o dzieło), powinny być szczególnie uważne. Dlaczego? Zgodnie z planem budżetu państwa na 2013 rok, wpływy z opłat, grzywien, odsetek i innych dochodów niepodatkowych mają wynieść około 20 mld zł. Jest to o 25 proc. więcej niż w projekcie budżetu na 2012 rok, gdy wpływy z tych źródeł zaplanowane były na kwotę 16,2 mld zł.

Konsekwencje tych planów dotkną szczególnie płatników - organy kontroli podatkowej będą bardziej uważnie śledzić terminowość regulowania przez nich zobowiązań podatkowych, a ewentualne opóźnienia - karać, i to niemałymi kwotami. Dlaczego przestrzeganie terminów płacenia podatku jest tak ważne? Jakie konsekwencje grożą w związku ze zwlekaniem z wpłatą zaliczki na podatek dochodowy za pracownika? Jak ich uniknąć? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to trafiłeś pod dobry adres.


Skutki już od pierwszego dnia zwłoki


Hasło “kontrola skarbowa” wywołuje nieprzyjemny dreszcz u wszystkich płatników - nigdy nie wiadomo do czego “przyczepi” się fiskus. Nikt nie chce doświadczyć nieprzyjemnych konsekwencji, dlatego znaczne grono przedsiębiorców stara się pilnować terminowego płacenia podatków. Jednak czasami zdarza się tak, że nie zdążymy wpłacić należności do urzędu skarbowego przed upływem ustawowego terminu. Wiele osób myśli, że jeżeli zapłaci podatek kilka dni później - nic złego się nie stanie. Nic bardziej mylnego - oczywiście, jeżeli taka zwłoka zdarzy się raz - odsetki nie będą duże, kara za wykroczenie skarbowe też raczej nikomu nie grozi. Jednak w sytuacji, gdy płatnik notorycznie zalega z płatnościami pojawia się poważny problem, ponieważ czyn ten może stać się wykroczeniem, a czasami nawet przestępstwem skarbowym.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 
W sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe nie jest regulowane terminowo przekształca się w zaległość podatkową. Wówczas płatnik każdorazowo zobowiązany jest do uregulowania oprócz zaległości, również kwotę odsetek za zwłokę. Wysokość tych odsetek publikowana jest w obwieszczeniu Ministra Finansów. Nalicza się je już od pierwszego dnia następującego po terminie, w którym należy zapłacić podatek. Zatem za każdy dzień zwłoki do wartości zaległości podatkowej należy doliczyć odpowiednią kwotę odsetek. Problem w tym, że wielu przedsiębiorców o tym nie wie lub nie pamięta i często należność związana z karą za nieterminowe odprowadzenie podatku narasta do ogromnych kwot. Warto przy tym zaznaczyć, iż wartości odsetek podatkowych przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

 
W przypadku zaliczki na podatek dochodowy za pracowników sprawa jest bardzo drażliwa, ponieważ nie jest to podatek przedsiębiorcy, ale osoby którą zatrudnia. W związku z tym na osobach prowadzących własną działalność, zatrudniających pracowników ciąży duża odpowiedzialność, związana z obowiązkiem odprowadzania do 20. dnia miesiąca podatku za wynagrodzenie wypłacone w poprzednim miesiącu. W momencie, gdy pracodawca zaliczy do swoich kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenie pracownika w kwocie brutto (obejmującej wspomnianą zaliczkę) niejako zostawia sobie cudzy podatek, który musi odprowadzić w ustawowo określonym terminie do urzędu skarbowego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

wfirma.pl

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama