| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Różnice pomiędzy eksportem pośrednim a bezpośrednim

Różnice pomiędzy eksportem pośrednim a bezpośrednim

Eksport wiąże się z wywozem towarów z Polski na terytorium państwa trzeciego. W ramach eksportu podatnicy powinni zwrócić uwagę na różnice pomiędzy eksportem pośrednim a bezpośrednim. Wiąże się z tym bowiem zastosowanie stawki 0% VAT, w tym skompletowanie dokumentacji wywozu.

Eksport towarów


Mianem terytorium państw trzecich określa się kraje nie będące członkami Unii Europejskiej. Aby eksport miał miejsce, musi nastąpić przemieszczenie towarów.


Definicja eksportu została zawarta w art. 2 pkt. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z brzmieniem ustawy od 1 kwietnia 2013 r przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:


 ●     dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub

 
 ●     nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych (eksport pośredni)


- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Zobacz: Odliczenie VATu od samochodów osobowych w 2014 roku

 


Eksport bezpośredni a eksport pośredni


Aby do transakcji eksportu towarów móc zastosować preferencyjną stawkę VAT 0%, konieczne jest skompletowanie dokumentacji, świadczącej o wywozie. Mówi o tym art. 41 ust. 11 ustawy o VAT. Dokumentami tymi są, w przypadku:


●     eksportu bezpośredniego - dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych (IE-599) lub zgłoszenie wywozowe w formie papierowej (oryginał karty 3 dokumentu SAD),


●     eksportu pośredniego - potwierdzony przez urząd celny wydruk dokumentu z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych (kopia IE-599) lub kopia zgłoszenia wywozowego w formie papierowej, potwierdzona przez urząd celny (kopia karty 3 dokumentu SAD).

 
Zobacz: KW jako dowód księgowy w KPiR

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »