| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza zmiany związane z systemem udzielania pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej. Pożyczki będą stanowiły odrębny instrument zapewniający wsparcie, a o ich ubieganie będą mogli starać się nie tylko bezrobotni ale również poszukujący pracy absolwenci.

Pożyczka czy dotacja?

Pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej będą dodatkowym wsparciem, nie zastąpią dotacji. W kwestii wspomnianej dotacji nic nie ulegnie zmianie. Zainteresowane osoby bezrobotne w dalszym ciągu będą mogły ubiegać się o jednorazowe środki na założenie firmy, na tych samych zasadach jak było dotychczas.

80 tysięcy złotych na start firmy

O pożyczkę będą mogły starać się nie tylko osoby bezrobotne, tak jak w przypadku dotacji, ale również poszukujący pracy absolwenci szkół i uczelni w okresie 28 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego oraz studenci ostatniego roku studiów.

Dodatkowo osoby ubiegające się o pożyczkę będą musiały spełniać takie warunki, jak: niekaralność za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku, nieprowadzenie działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, nieposiadanie zatrudnienia oraz niewykonywanie innej pracy zarobkowej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wysokość pożyczki

W tej chwili projekt zakłada, iż pożyczka będzie udzielana w kwocie maksymalnej do 20-krotności wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Konkretna kwota pożyczki zostanie określona dopiero w umowie między osobą zainteresowaną a urzędem, po przedstawieniu opisu i kosztorysu przez wnioskodawcę. Co ważne, będzie ona udzielana nawet na pokrycie 100 proc. kosztów podjęcia działalności, jednak w kwocie nie wyższej niż założona w projekcie.

Propozycje Unii Europejskiej na ożywienie gospodarki

Ze środków tych pożyczkobiorcy będą mogli również do 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia przeznaczyć na sfinansowanie usług doradczych i szkoleniowych. Finansowane usługi powinny obejmować informację w zakresie zakładania działalności gospodarczej, form opodatkowania oraz prowadzania działalności. 

Termin spłaty

Okres spłaty pożyczki ma wynosić maksymalnie 7 lat. W tym czasie pożyczkobiorcy przysługuje również możliwość skorzystania z karencji w spłacie kapitału, czyli z czasowego zawieszenia konieczności spłaty części kapitałowej raty zobowiązania, przez okres do 12 miesięcy.

Małe firmy łatwiej pozyskają środki finansowe

Dodatkowym wsparciem dla przedsiębiorcy będzie możliwość ubiegania się o pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy, po upływie co najmniej 3 miesięcy od rozpoczęcia spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK