REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz nieruchomość, otrzymasz atrakcyjną pożyczkę

Andrzej Okrasiński

REKLAMA

Firma może sfinansować swoje potrzeby inwestycyjne poprzez kredyt lub pożyczkę hipoteczną. Na korzystnych warunkach można pożyczyć kilka mln zł. Jest to alternatywne źródło pozyskania kapitału wobec innych kredytów, pożyczek oraz unijnych dotacji.

Wielkość pożyczki nie może być wyższa niż 85 proc. wartości rynkowej nieruchomości, która jest głównym jej zabezpieczeniem. W zasadzie wszystkie większe banki komercyjne oferuje tego typu wsparcie małym i średnim firmom. BOŚ swoją propozycję skierował nawet do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Inne banki w zasadzie nie mają takiej oferty. Mogą one natomiast udzielić pożyczki hipotecznej właścicielowi indywidualnej firmy, jako osobie prywatnej. W praktyce jest to samo.

REKLAMA

REKLAMA

Zabezpieczeniem przy takich pożyczkach może być nieruchomość firmowa, prywatna przedsiębiorcy, osoby trzeciej, w tym instytucji publicznej lub osoby prywatnej. Może to być dom, mieszkanie, działka budowlana (także rolna), lokal usługowy, magazyn, lokal handlowy, biuro albo biurowiec. Wszystko zależy od wartości rynkowej nieruchomości.

- Zabezpieczeniem głównym może być zarówno nieruchomość, jak i inne zabezpieczenie z długiej listy zabezpieczeń skatalogowanych w banku. Rodzaj zabezpieczenia determinowany jest przez charakter danego produktu, kondycję finansową firmy oraz typ zabezpieczenia, jakim dysponuje klient - informuje Agnieszka Mędrzecka z BGŻ.

- Często tak jest, że bank chce by zabezpieczeniem kredytu albo pożyczki hipotecznej był przelew praw na rzecz banku z polisy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych nieruchomości - mówi Krzysztof Rogowski z Departamentu Sprzedaży Banku Polskiej Spółdzielczości.

Duża popularność

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bankowcy odnotowują coraz większe zainteresowanie pożyczkami hipotecznymi wśród firm. Tłumaczą to przede wszystkim tym, że przedsiębiorstwom trudniej obecnie otrzymać inny kredyt - inwestycyjny lub obrotowy. Zaostrzyły się procedury i warunki przyznawania tych kredytów. Do rzadkości obecnie należy kredyt dla firm zabezpieczony tylko gwarancją lub poręczeniem osoby trzeciej.

Ponadto kryzys rynków finansowych spowodował, że banki coraz ostrożniej podchodzą do kwestii udzielania kredytów dla firm. Są one dla banków coraz trudniejsze do ściągnięcia. A to spowodowało, że pożyczka hipoteczna stała się najłatwiejszą formą pozyskania funduszy na inwestycyjną i bieżącą działalność firmy.

Według Piotra Lemberga z Banku Ochrony Środowiska pożyczka hipoteczna jest prostą formą pozyskania pieniędzy na bieżącą działalność gospodarczą przedsiębiorstwa oraz na spłacenie innych zaciągniętych już kredytów czy też na różnorodne potrzeby inwestycyjne.

Pożyczki hipoteczne cieszą się dużą popularnością, ponieważ pieniądze z niej można przeznaczyć praktycznie na dowolny cel. Według przedstawicieli banków to małe i średnie przedsiębiorstwa najczęściej korzystają z takich źródeł otrzymania kapitału. W ich wyniku mogą one rozwinąć drzemiący w nich potencjał i realizować swoje plany rozwojowe.

Więcej w miesięczniku Twój Biznes - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA