| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Kapitał na start dla firm

Kapitał na start dla firm

Skąd pozyskać środki na sfinansowania pomysłu na biznes? Ekspert podpowiada w jaki sposób zdobyć kapitał na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności.

Dotacja z urzędu pracy

Jeżeli poszukujesz sposobu na sfinansowanie przedsięwzięcia biznesowego, powinieneś rozważyć możliwości jakie dostępne są dla bezrobotnych. Osoba, która pozostaje bez pracy i chciałby stworzyć stanowisko dla siebie zakładając własną firmę, ma możliwość skorzystania z dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Wysokość dotacji z urzędu pracy zależy od wysokości kwartalnego przeciętnego wynagrodzenia. GUS opublikował informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w trzecim kwartale 2011 roku - wyniosło 3416,00 zł. Jak wysoka może być w związku z tym dotacja na założenie własnej działalności?

Polecamy: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

Dotacje z Unii Europejskiej

O dotację w ramach działania 6.2 programu Kapitał Ludzki w wysokości do 40 tys. zł, mogą się starać osoby, które dopiero planują uruchomienie działalności gospodarczej. Wnioski mogą składać wszyscy zainteresowani, ale pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania będą mieli m.in. bezrobotni, osoby niepełnosprawne, kobiety, które wracają do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dzieci oraz osoby po 45. roku życia.

Polecamy: Dotacje 2012 – poradnik przedsiębiorcy

Polecamy: Nabór wniosków 2012 - terminy

Fundusze pożyczkowe

Fundusz pożyczkowy nie jest bankiem, ale podobnie jak spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe – instytucją parabankową. Działają one w sposób bardzo zbliżony do SKOK. Różnice polegają m. in. na tym, że mają one formę prawną spółek kapitałowych lub fundacji, nie zaś spółdzielni – jak w przypadku SKOK. Ponadto fundusze pożyczkowe, w przeciwieństwie do spółdzielczych kas, swoją ofertę kierują wyłącznie do osób prowadzących działalność gospodarczą, ewentualnie zmierzających do podjęcia takiej działalności, nie prowadzą rachunków i nie udzielają kredytów, a jedynie pożyczki. Same fundusze bardzo się między sobą różnią.

Polecamy: Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Anioł biznesu

Aniołami biznesu zostają najczęściej osoby zamożne, mające jednocześnie doświadczenie biznesowe i zamierzające to doświadczenie wykorzystać w nowym, ryzykownym, ale jednocześnie ciekawym przedsięwzięciu. Jak pozyskać ich środki na założenie własnej firmy?

Polecamy: Jak finansować małą firmę technologiczną – anioł biznesu

Polecamy: Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

Opracował: Marcin Milewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »