reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Kapitał na start dla firm

Kapitał na start dla firm

Skąd pozyskać środki na sfinansowania pomysłu na biznes? Ekspert podpowiada w jaki sposób zdobyć kapitał na rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności.

Dotacja z urzędu pracy

Jeżeli poszukujesz sposobu na sfinansowanie przedsięwzięcia biznesowego, powinieneś rozważyć możliwości jakie dostępne są dla bezrobotnych. Osoba, która pozostaje bez pracy i chciałby stworzyć stanowisko dla siebie zakładając własną firmę, ma możliwość skorzystania z dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Wysokość dotacji z urzędu pracy zależy od wysokości kwartalnego przeciętnego wynagrodzenia. GUS opublikował informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w trzecim kwartale 2011 roku - wyniosło 3416,00 zł. Jak wysoka może być w związku z tym dotacja na założenie własnej działalności?

Polecamy: Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2012

Dotacje z Unii Europejskiej

O dotację w ramach działania 6.2 programu Kapitał Ludzki w wysokości do 40 tys. zł, mogą się starać osoby, które dopiero planują uruchomienie działalności gospodarczej. Wnioski mogą składać wszyscy zainteresowani, ale pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania będą mieli m.in. bezrobotni, osoby niepełnosprawne, kobiety, które wracają do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowywaniem dzieci oraz osoby po 45. roku życia.

Polecamy: Dotacje 2012 – poradnik przedsiębiorcy

Polecamy: Nabór wniosków 2012 - terminy

Fundusze pożyczkowe

Fundusz pożyczkowy nie jest bankiem, ale podobnie jak spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe – instytucją parabankową. Działają one w sposób bardzo zbliżony do SKOK. Różnice polegają m. in. na tym, że mają one formę prawną spółek kapitałowych lub fundacji, nie zaś spółdzielni – jak w przypadku SKOK. Ponadto fundusze pożyczkowe, w przeciwieństwie do spółdzielczych kas, swoją ofertę kierują wyłącznie do osób prowadzących działalność gospodarczą, ewentualnie zmierzających do podjęcia takiej działalności, nie prowadzą rachunków i nie udzielają kredytów, a jedynie pożyczki. Same fundusze bardzo się między sobą różnią.

Polecamy: Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Anioł biznesu

Aniołami biznesu zostają najczęściej osoby zamożne, mające jednocześnie doświadczenie biznesowe i zamierzające to doświadczenie wykorzystać w nowym, ryzykownym, ale jednocześnie ciekawym przedsięwzięciu. Jak pozyskać ich środki na założenie własnej firmy?

Polecamy: Jak finansować małą firmę technologiczną – anioł biznesu

Polecamy: Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

Opracował: Marcin Milewski

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama