Jak można finansować firmę technologiczną?
REKLAMA
REKLAMA
Jak wykazują badania finansowanie środkami własnymi przedsiębiorcy jest najbardziej rozpowszechnionym źródłem finansowania technologicznych przedsiębiorstw akademickich w Polsce. Przeczytaj o wadach i zaletach tego sposobu pozyskiwania kapitału początkowego.
REKLAMA
Często są to zasoby będące wynikiem wieloletniego oszczędzania i gromadzenia środków finansowych. Mogą to być środki pożyczone od najbliższej rodziny, co wymaga zawarcia i zarejestrowania w Urzędzie Skarbowym odpowiedniej umowy.
Wobec bardzo ograniczonego dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania, fundusze własne i środki pożyczone od najbliższej rodziny są wykorzystywane w pierwszej kolejności.
Wykorzystanie funduszy własnych nie rodzi kosztów finansowych, o ile przyszły przedsiębiorca zgromadził kwotę wystarczającą do rozpoczęcia działalności.
Polecamy: serwis Mała firma
W praktyce jednak korzystanie z nich jest relatywnie kosztowne. Ich koszt dla przedsiębiorcy jest taki sam jak koszt kapitału własnego. Ze środków tych nie można odliczyć ich kosztów finansowych (np. procentu), czyli kosztu ich alternatywnego zastosowania (np. w formie alternatywnej inwestycji finansowej).
Zastosowanie kapitału własnego zwiększa podstawę do opodatkowania w porównaniu do finansowania kapitałem obcym (pożyczonym), ze względu na brak kosztów finansowych.
Ponadto, w przypadku większości osób rozpoczynających działalność gospodarczą wykorzystującą wyniki badań uczelni, środki te są zbyt skromne na sfinansowanie nawet wstępnych działań.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Artykuł jest fragmentem publikacji „Modele biznesowe budowy i rozwoju firm spin off na podbudowie szkoły wyższej” powstałej w ramach projektu „Przedsiębiorczy Uniwersytet" POKL i współfinansowanej przez UE w ramach EFS.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.