Jak finansować małą firmę technologiczną – anioł biznesu
REKLAMA
REKLAMA
Inwestycji dokonują z reguły indywidualne osoby, ale możliwe jest również inwestowanie przez grupy osób. Inwestowane są środki własne, co zwiększa zainteresowanie sukcesem przedsięwzięcia. Wkłady kapitałowe aniołów biznesu to udziały w przedsięwzięciu, co oznacza konieczność dzielenia się zyskiem wypracowanym przez firmę stosownie do ustaleń zawartych w umowie.
REKLAMA
REKLAMA
Umowa wcale nie musi przewidywać udziału w zysku identycznego wniesionym wkładem pieniężnym. Poszukiwanie aniołów biznesu warto zalecić przy przedsięwzięciach innowacyjnych znajdujących się w pierwszej fazie rozwoju. Finansowanie udziałami aniołów biznesu wiąże się z dopuszczeniem ich do zarządzania, ale nie ma ryzyka, że szybko stracą zainteresowanie firmą.
Należy jednak liczyć się z tym, że po osiągnięciu sukcesu mogą sprzedać udziały osobom zewnętrznym, co będzie oznaczać pojawienie się nowych przedsiębiorców, wpływających na decyzje strategiczne firmy. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa akademickiego bardzo ważną zaletą posługiwania się tą formą finansowania jest korzystanie z doświadczenia osoby, która już odniosła sukces w biznesie i może bardzo ułatwić zbudowanie strategii firmy, opracować model biznesowy i wprowadzić firmę na rynek, dzięki kontaktom w środowisku przedsiębiorców.
Kolejną istotną zaletą tego źródła finansowania jest zainteresowanie samym projektem, w bardzo wstępnej fazie.
Polecamy: serwis Mała firma
Często aniołów interesują projekty będące w fazie biznes planu, koncepcji autorów, pomysłów, obiecujących wyników badań, mogących mieć komercyjne zastosowanie, a więc na tym etapie, kiedy inni inwestorzy nie są skłonni podjąć ryzyka.
Dotarcie do aniołów biznesu bardzo ułatwiają wyspecjalizowane sieci, działające także w Polsce. Jedną z nich jest POLBAN - Polska Sieć Aniołów Biznesu. Siecią inwestorów prywatnych dysponuje również Związek Pracodawców „Lewiatan” (Lewiatan Business Angels), a także Śląska Sieć Aniołów Biznesu (SiBAN). Sieci te często weryfikują dostarczone biznes plany, analizują potencjał zespołu mającego prowadzić firmę, badają stopień innowacyjności przedsięwzięcia, kwotę poszukiwanego kapitału i po wstępnej analizie kontaktują z właściwymi osobami.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
Artykuł jest fragmentem publikacji „Modele biznesowe budowy i rozwoju firm spin off na podbudowie szkoły wyższej” powstałej w ramach projektu „Przedsiębiorczy Uniwersytet" POKL i współfinansowanej przez UE w ramach EFS.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.