reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Jak wykorzystać kapitał wysokiego ryzyka do finansowania firmy technologicznej?

Jak wykorzystać kapitał wysokiego ryzyka do finansowania firmy technologicznej?

Czy pozyskanie kapitału wysokiego ryzyka jest dobrym sposobem na finansowanie Twojej firmy? Przeczytaj o jego wadach i zaletach, aby wiedzieć więcej.

Kapitał wysokiego ryzyka (venture capital -VC) to kapitał udziałowy wpłacany do przedsiębiorstwa przez firmę zarządzającą funduszem kapitałowym w zamian za przejęcie nad nim częściowej kontroli oraz uzyskanie wpływu na jego rozwój.

Najczęściej inwestycja ukierunkowana jest na szybki zysk i możliwość wycofania się z inwestycji w okresie 4-5 lat. W przeciwieństwie do aniołów biznesu, firmy VC to inwestorzy instytucjonalni, inwestujący środki pozyskane na rynku od innych inwestorów, często dysponujących stosunkowo małymi kwotami, którzy zdecydowali się na duże ryzyko, w zamian za perspektywy proporcjonalnie dużego zysku.

VC stanowią ważne źródło kapitału dla firm o dużym potencjale wzrostu, zwłaszcza w początkowym okresie ich działalności. Przedsiębiorstwa, którym uda się przygotować na tyle ciekawą ofertę, aby uzyskać finansowanie uzyskują szereg wymiernych korzyści, do których należy zaliczyć:

  • uzyskanie kapitału przy zachowaniu stosunkowo dużej swobody działania przez inicjatora pomysłu;
  • rozłożenie ryzyka inwestycyjnego na fundusz VC i inicjatora przedsięwzięcia, co pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach innych potencjalnych inwestorów; firma zwiększa swoją zdolność kredytową;
  • poprawę postrzegania firmy w oczach klientów i kontrahentów;
  • uzyskanie finansowania klarownej wizji rozwoju firmy przyczynia się do większego zaangażowania pracowników w działania prorozwojowe i tym samym do sukcesu przedsięwzięcia;
  • zwiększenie produkcji i wprowadzenie produktów na rynek, a także podniesienie jakości wytwarzanych wyrobów;
  • uzyskanie dostępu do najnowszej wiedzy z zakresu zarządzania strategicznego;
  • wzrost konkurencyjności i udziału w rynku.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Świadomość wymienionych korzyści jest ciągle zbyt mała w Polsce. Przeważają opinie, że korzystanie z kapitału VC wiąże się dla firmy ze zbyt dużym ryzykiem utraty kontroli nad przedsięwzięciem. W rezultacie inżynierowie i przedsiębiorcy będący właścicielami patentów o dużym komercyjnym potencjale wolą działać na niewielką skalę, zachowując jednak pełną kontrolę nad firmą, co opóźnia sukces rynkowy nowych produktów i powoduje, że potencjał związany z nowymi rozwiązaniami nie jest w pełni wykorzystywany.

Zasadniczym problem w korzystaniu z tego źródła finansowania w Polsce jest stosunkowo niewielka dostępność dla firm rozpoczynających działalność. Firmy VC otrzymują rocznie wielokrotnie więcej biznes planów, niż mogą sfinansować i wybierają najbardziej pewne i dochodowe projekty. Przedsiębiorstwa technologiczne nie zawsze mogą spełnić te kryteria.

Polecamy: serwis Mała firma

Artykuł jest fragmentem publikacji „Modele biznesowe budowy i rozwoju firm spin off na podbudowie szkoły wyższej” powstałej w ramach projektu „Przedsiębiorczy Uniwersytet" POKL i współfinansowanej przez UE w ramach EFS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama