REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykorzystać kapitał wysokiego ryzyka do finansowania firmy technologicznej?

Finansowanie firmy technologicznej.
Finansowanie firmy technologicznej.

REKLAMA

REKLAMA

Czy pozyskanie kapitału wysokiego ryzyka jest dobrym sposobem na finansowanie Twojej firmy? Przeczytaj o jego wadach i zaletach, aby wiedzieć więcej.

Kapitał wysokiego ryzyka (venture capital -VC) to kapitał udziałowy wpłacany do przedsiębiorstwa przez firmę zarządzającą funduszem kapitałowym w zamian za przejęcie nad nim częściowej kontroli oraz uzyskanie wpływu na jego rozwój.

REKLAMA

Najczęściej inwestycja ukierunkowana jest na szybki zysk i możliwość wycofania się z inwestycji w okresie 4-5 lat. W przeciwieństwie do aniołów biznesu, firmy VC to inwestorzy instytucjonalni, inwestujący środki pozyskane na rynku od innych inwestorów, często dysponujących stosunkowo małymi kwotami, którzy zdecydowali się na duże ryzyko, w zamian za perspektywy proporcjonalnie dużego zysku.

VC stanowią ważne źródło kapitału dla firm o dużym potencjale wzrostu, zwłaszcza w początkowym okresie ich działalności. Przedsiębiorstwa, którym uda się przygotować na tyle ciekawą ofertę, aby uzyskać finansowanie uzyskują szereg wymiernych korzyści, do których należy zaliczyć:

  • uzyskanie kapitału przy zachowaniu stosunkowo dużej swobody działania przez inicjatora pomysłu;
  • rozłożenie ryzyka inwestycyjnego na fundusz VC i inicjatora przedsięwzięcia, co pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach innych potencjalnych inwestorów; firma zwiększa swoją zdolność kredytową;
  • poprawę postrzegania firmy w oczach klientów i kontrahentów;
  • uzyskanie finansowania klarownej wizji rozwoju firmy przyczynia się do większego zaangażowania pracowników w działania prorozwojowe i tym samym do sukcesu przedsięwzięcia;
  • zwiększenie produkcji i wprowadzenie produktów na rynek, a także podniesienie jakości wytwarzanych wyrobów;
  • uzyskanie dostępu do najnowszej wiedzy z zakresu zarządzania strategicznego;
  • wzrost konkurencyjności i udziału w rynku.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

REKLAMA

Świadomość wymienionych korzyści jest ciągle zbyt mała w Polsce. Przeważają opinie, że korzystanie z kapitału VC wiąże się dla firmy ze zbyt dużym ryzykiem utraty kontroli nad przedsięwzięciem. W rezultacie inżynierowie i przedsiębiorcy będący właścicielami patentów o dużym komercyjnym potencjale wolą działać na niewielką skalę, zachowując jednak pełną kontrolę nad firmą, co opóźnia sukces rynkowy nowych produktów i powoduje, że potencjał związany z nowymi rozwiązaniami nie jest w pełni wykorzystywany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczym problem w korzystaniu z tego źródła finansowania w Polsce jest stosunkowo niewielka dostępność dla firm rozpoczynających działalność. Firmy VC otrzymują rocznie wielokrotnie więcej biznes planów, niż mogą sfinansować i wybierają najbardziej pewne i dochodowe projekty. Przedsiębiorstwa technologiczne nie zawsze mogą spełnić te kryteria.

Polecamy: serwis Mała firma

Artykuł jest fragmentem publikacji „Modele biznesowe budowy i rozwoju firm spin off na podbudowie szkoły wyższej” powstałej w ramach projektu „Przedsiębiorczy Uniwersytet" POKL i współfinansowanej przez UE w ramach EFS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA