REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykorzystać kapitał wysokiego ryzyka do finansowania firmy technologicznej?

Finansowanie firmy technologicznej.
Finansowanie firmy technologicznej.

REKLAMA

REKLAMA

Czy pozyskanie kapitału wysokiego ryzyka jest dobrym sposobem na finansowanie Twojej firmy? Przeczytaj o jego wadach i zaletach, aby wiedzieć więcej.

Kapitał wysokiego ryzyka (venture capital -VC) to kapitał udziałowy wpłacany do przedsiębiorstwa przez firmę zarządzającą funduszem kapitałowym w zamian za przejęcie nad nim częściowej kontroli oraz uzyskanie wpływu na jego rozwój.

REKLAMA

Najczęściej inwestycja ukierunkowana jest na szybki zysk i możliwość wycofania się z inwestycji w okresie 4-5 lat. W przeciwieństwie do aniołów biznesu, firmy VC to inwestorzy instytucjonalni, inwestujący środki pozyskane na rynku od innych inwestorów, często dysponujących stosunkowo małymi kwotami, którzy zdecydowali się na duże ryzyko, w zamian za perspektywy proporcjonalnie dużego zysku.

VC stanowią ważne źródło kapitału dla firm o dużym potencjale wzrostu, zwłaszcza w początkowym okresie ich działalności. Przedsiębiorstwa, którym uda się przygotować na tyle ciekawą ofertę, aby uzyskać finansowanie uzyskują szereg wymiernych korzyści, do których należy zaliczyć:

  • uzyskanie kapitału przy zachowaniu stosunkowo dużej swobody działania przez inicjatora pomysłu;
  • rozłożenie ryzyka inwestycyjnego na fundusz VC i inicjatora przedsięwzięcia, co pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach innych potencjalnych inwestorów; firma zwiększa swoją zdolność kredytową;
  • poprawę postrzegania firmy w oczach klientów i kontrahentów;
  • uzyskanie finansowania klarownej wizji rozwoju firmy przyczynia się do większego zaangażowania pracowników w działania prorozwojowe i tym samym do sukcesu przedsięwzięcia;
  • zwiększenie produkcji i wprowadzenie produktów na rynek, a także podniesienie jakości wytwarzanych wyrobów;
  • uzyskanie dostępu do najnowszej wiedzy z zakresu zarządzania strategicznego;
  • wzrost konkurencyjności i udziału w rynku.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

REKLAMA

Świadomość wymienionych korzyści jest ciągle zbyt mała w Polsce. Przeważają opinie, że korzystanie z kapitału VC wiąże się dla firmy ze zbyt dużym ryzykiem utraty kontroli nad przedsięwzięciem. W rezultacie inżynierowie i przedsiębiorcy będący właścicielami patentów o dużym komercyjnym potencjale wolą działać na niewielką skalę, zachowując jednak pełną kontrolę nad firmą, co opóźnia sukces rynkowy nowych produktów i powoduje, że potencjał związany z nowymi rozwiązaniami nie jest w pełni wykorzystywany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadniczym problem w korzystaniu z tego źródła finansowania w Polsce jest stosunkowo niewielka dostępność dla firm rozpoczynających działalność. Firmy VC otrzymują rocznie wielokrotnie więcej biznes planów, niż mogą sfinansować i wybierają najbardziej pewne i dochodowe projekty. Przedsiębiorstwa technologiczne nie zawsze mogą spełnić te kryteria.

Polecamy: serwis Mała firma

Artykuł jest fragmentem publikacji „Modele biznesowe budowy i rozwoju firm spin off na podbudowie szkoły wyższej” powstałej w ramach projektu „Przedsiębiorczy Uniwersytet" POKL i współfinansowanej przez UE w ramach EFS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    REKLAMA

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    REKLAMA

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

    Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

    REKLAMA