Jak finansować małą firmę technologiczną - kredyt
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Banki znajdują sposoby ograniczenia ryzyka, żądając zabezpieczeń (poręczeń), co o ile jest możliwe do uzyskania, podnosi koszty finanasowania i wymaga uzyskania poręczenia lub gwarancji. Istniejące fundusze poręczeniowe oceniają, czy i w jakim zakresie dane przedsięwzięcie może być przez nie poręczone lub gwarantowane. Bardzo często już na etapie kontaktu z funduszem poręczeniowym następuje konieczność opracowania dokumentacji projektu. Poręczenie lub gwarancja może zwiększyć koszty kredytu od 1 do 3 punktów procentowych.
Oczywiście niezbędny jest również opis planowanego przedsięwzięcia oraz uproszczona kalkulacja opłacalności. Warto przejrzeć oferty banków w tym względzie, spotkać się z doradcami poszczególnych banków sieciowych i sprawdzić, czy któregoś z produktów dla małych firm nie uda się dopasować do planowanego przedsięwzięcia.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
REKLAMA
Koszt dodatkowy dla przedsiębiorcy tego narzędzia to praca nad dokumentacją, ale dokumentacja ta może być wykorzystana u dysponentów innych potencjalnych źródeł finansowania. Jest już zwyczajową praktyką banku, że zanim podejmie decyzję o ewentualnym zainteresowaniu przedsięwzięciem, wymaga krótkiego opisu koncepcji biznesu.
Rozpoczynający działalność przedsiębiorcy mogą również korzystać z kredytów i pożyczek udzielanych na preferencyjnych warunkach. Poszukując źródeł finansowania przedsiębiorca powinien sprawdzić dostępność tego typu instrumentów.
Kosztem stosowania kredytów i pożyczek preferencyjnych są ścisłe warunki, które muszą spełnić kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy oraz zagrożenie wypowiedzenia umowy, jeżeli te warunki nie będą spełniane.
Oznacza to, że poza terminowością spłat i wydatkowaniem funduszy na cele określone w umowie trzeba jeszcze dodatkowo spełniać wymogi związane z uzyskaniem preferencji. Informacje o działających w Polsce funduszach można znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.
Polecamy: serwis Mała firma
Artykuł jest fragmentem publikacji „Modele biznesowe budowy i rozwoju firm spin off na podbudowie szkoły wyższej” powstałej w ramach projektu „Przedsiębiorczy Uniwersytet" POKL i współfinansowanej przez UE w ramach EFS.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.