| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Działalność regulowana – co warto o niej wiedzieć?

Działalność regulowana – co warto o niej wiedzieć?

Pomimo że, co do zasady, przedsiębiorcy mogą swobodnie prowadzić działalność gospodarczą, istnieją różne formy ograniczenia tej swobody.

Jedną z takich form jest działalność regulowana. Istnieją różne dziedziny, które są objęte tego typu reglamentacją. Wśród nich można wymienić usługi detektywistyczne, prowadzenie ośrodka szkolenia kierowców, czy też prowadzenie stacji kontroli pojazdów. Każda działalność regulowana podlega wpisowi do odrębnego rejestru działalności regulowanej.

Np. rejestr usług detektywistycznych prowadzi minister właściwy do spraw wewnętrznych, a rejestr ośrodków szkolenia kierowców prowadzi starosta właściwy ze względu na miejsce wykonywania działalności. Rejestry są jawne, co oznacza, że każdy ma prawo dostępu do zawartych w nim danych za pośrednictwem organu, który prowadzi rejestr.

Przedsiębiorca, chcący prowadzić tego typu działalność może ją wykonywać, jeżeli spełnia szczególne warunki określone przepisami tej odrębnej ustawy i po uzyskaniu wpisu w rejestrze działalności regulowanej. Oświadczenie składa się na piśmie do organu prowadzącego rejestr działalności regulowanej. Możliwe jest również, aby przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna działalność, a podlega wpisowi do Ewidencji Działalności Gospodarczej złożył wniosek wraz z tym oświadczeniem, wskazując jednocześnie organ prowadzący rejestr działalności regulowanej. O tym jaka powinna być treść oświadczenia oraz jakie dane podlegają wpisowi do rejestru traktują przepisy ustaw regulujących daną działalność.

Polecamy: serwis Mała firma

Organ prowadzący rejestr danej działalności regulowanej jest obowiązany dokonać wpisu przedsiębiorcy do tego rejestru w terminie 7 dni od dnia wpływu do tego organu wniosku o wpis wraz z oświadczeniem o spełnieniu warunków. Jeżeli natomiast organ nie dokona wpisu w tym terminie, a od dnia wpływu wniosku do tego organu upłynęło 14 dni, przedsiębiorca może rozpocząć działalność. Nie dotyczy to przypadku, gdy organ wezwał przedsiębiorcę do uzupełnienia wniosku o wpis. W takiej sytuacji termin 14 – dniowy, biegnie odpowiednio od dnia wpływu uzupełnienia wniosku o wpis. Jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorcy, gdyż w razie braku aktywności organu może on prowadzić działalność.

Organ prowadzący rejestr każdej działalności regulowanej ma prawo do kontrolowania przedsiębiorcy pod kątem spełniania warunków niezbędnych dla danej działalności regulowanej. W związku z tym przedsiębiorca powinien kompletować i przechowywać wszystkie dokumenty związane z własną działalnością.

Przeczytaj: Kiedy przedsiębiorca wprowadza w błąd

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »