| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > SIWZ > Na czym polega uzupełnianie dokumentacji w postępowaniu

Na czym polega uzupełnianie dokumentacji w postępowaniu

Zgodnie z dyspozycją art.26 ust.3 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz.) zamawiający zobowiązany jest do wezwania wykonawcy do uzupełnienia dokumentacji przetargowej. Przepis ten jednak nie może byś stosowany w pojęciu ogólnym i nie dotyczy wszystkich przypadków uzupełnienia dokumentacji w postępowaniu.

Wśród dokumentów przetargowych znajdują się także takie dokumenty, które nie podlegają uzupełnieniu w myśl dyspozycji art.26 ust3.Pzp. Między innymi należy do nich dowód wniesienia wadium, który nie jest dokumentem, którego uzupełnienie byłoby możliwe (orzecznictwo: sygn. UZP/ZO/0-331/07). Dowód wniesienia wadium nie podlega reżimowi art.26.ust.3.Pzp ponieważ nie jest dokumentem potwierdzającym spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Dokument potwierdzający wniesienie wadium nie stanowi treści oferty, stanowi jedynie załącznik do niej potwierdzający zabezpieczenie oferty.

Dowód wniesienia wadium nie stanowi treści oferty, bo nie jest oświadczeniem woli zawarcia umowy określającym istotne jej postanowienia. Dlatego zamawiający nie może z tego tylko powodu odrzucić oferty wykonawcy. Poza tym, zgodnie z art. 25 ust. 1 Pzp, zamawiający ma prawo żądać od wykonawców wyłącznie oświadczeń i dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania.

Polecamy: serwis Leasing

Zamawiający nie jest uprawniony do uzupełnienia elementów oferty, takich jak np.: formularz ofertowy, szczegółowa kalkulacja oferowanej ceny, kosztorys ofertowy, harmonogram realizacji zamówienia, dowód wniesienia wadium.

Kosztorys ofertowy nie zalicza się do dokumentów określonych w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp. Z tego też powodu zamawiający nie ma możliwości wezwania wykonawcy do uzupełnienia takiego dokumentu. Brak kosztorysu, wymaganego przez zamawiającego w specyfikacji, będącego jednocześnie elementem oferty, wskazującym choćby w pewnym stopniu na wynagrodzenie wykonawcy - czyli cenę za przedmiot zamówienia - powoduje, że oferta musi zostać odrzucona jako niezgodna ze specyfikacją.

Natomiast brak załączenia do oferty zaakceptowanego wzoru umowy (załącznik do SIWZ) nie może skutkować wykluczeniem wykonawcy z postępowania. Art. 24 Pzp. zawiera katalog okoliczności określających przesłanki wykluczenia wykonawcy z postępowania. Powyższa okoliczność nie ma odniesienia do wymienionych okoliczności.

Polecamy: Tajemnica przedsiębiorstwa oraz dokumenty zastrzeżone w ofercie przetargowej - porada

Podstawa prawna:
- art.24, art.25, art. 26, art. ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759)
- orzecznictwo: sygn. UZP/ZO/0-331/07

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »