Na czym polega uzupełnianie dokumentacji w postępowaniu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wśród dokumentów przetargowych znajdują się także takie dokumenty, które nie podlegają uzupełnieniu w myśl dyspozycji art.26 ust3.Pzp. Między innymi należy do nich dowód wniesienia wadium, który nie jest dokumentem, którego uzupełnienie byłoby możliwe (orzecznictwo: sygn. UZP/ZO/0-331/07). Dowód wniesienia wadium nie podlega reżimowi art.26.ust.3.Pzp ponieważ nie jest dokumentem potwierdzającym spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Dokument potwierdzający wniesienie wadium nie stanowi treści oferty, stanowi jedynie załącznik do niej potwierdzający zabezpieczenie oferty.
REKLAMA
Dowód wniesienia wadium nie stanowi treści oferty, bo nie jest oświadczeniem woli zawarcia umowy określającym istotne jej postanowienia. Dlatego zamawiający nie może z tego tylko powodu odrzucić oferty wykonawcy. Poza tym, zgodnie z art. 25 ust. 1 Pzp, zamawiający ma prawo żądać od wykonawców wyłącznie oświadczeń i dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania.
Polecamy: serwis Leasing
Zamawiający nie jest uprawniony do uzupełnienia elementów oferty, takich jak np.: formularz ofertowy, szczegółowa kalkulacja oferowanej ceny, kosztorys ofertowy, harmonogram realizacji zamówienia, dowód wniesienia wadium.
REKLAMA
Kosztorys ofertowy nie zalicza się do dokumentów określonych w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp. Z tego też powodu zamawiający nie ma możliwości wezwania wykonawcy do uzupełnienia takiego dokumentu. Brak kosztorysu, wymaganego przez zamawiającego w specyfikacji, będącego jednocześnie elementem oferty, wskazującym choćby w pewnym stopniu na wynagrodzenie wykonawcy - czyli cenę za przedmiot zamówienia - powoduje, że oferta musi zostać odrzucona jako niezgodna ze specyfikacją.
Natomiast brak załączenia do oferty zaakceptowanego wzoru umowy (załącznik do SIWZ) nie może skutkować wykluczeniem wykonawcy z postępowania. Art. 24 Pzp. zawiera katalog okoliczności określających przesłanki wykluczenia wykonawcy z postępowania. Powyższa okoliczność nie ma odniesienia do wymienionych okoliczności.
Polecamy: Tajemnica przedsiębiorstwa oraz dokumenty zastrzeżone w ofercie przetargowej - porada
Podstawa prawna:
- art.24, art.25, art. 26, art. ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759)
- orzecznictwo: sygn. UZP/ZO/0-331/07
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.