Jakie dokumenty są składane w postępowaniu przez spółki cywilne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Pełnomocnictwo do pełnienia takiej funkcji winno być podpisane przez prawnie upoważnionych przedstawicieli każdego z wykonawców występujących wspólnie, natomiast w przypadku spółki cywilnej przez każdego z jej wspólników. Wszyscy wykonawcy występujący wspólnie, a w przypadku spółki cywilnej wspólnicy, odpowiadają solidarnie za wypełnienie zobowiązań umownych. Natomiast oferta składana przez spółkę cywilną, winna zawierać dodatkowo od poszczególnych wspólników spółki cywilnej następujące dokumenty: zaświadczenie właściwego naczelnika US; zaświadczenie ZUS , potwierdza to wyrok z dnia 28 lipca 2005r. sygn. akt. UZP/ZO/0-1885/05 - zaświadczenia z ZUS i US zobowiązani są złożyć poszczególni wspólnicy spółki cywilnej, a także spółka, jako podmiot gospodarczy nie posiadający osobowości prawnej. Wobec powyższego zamawiający ma prawo wymagać zaświadczeń od poszczególnych członków spółki cywilnej.
REKLAMA
Aktualnie w orzecznictwie i w publikacjach przeważa stanowisko, że skoro spółki cywilne. traktuje się w ustawie Pzp analogicznie jak konsorcjum, więc tylko od jej wspólników jako odrębnych wykonawców wspólnie składających ofertę należy żądać stosownych zaświadczeń – potwierdza to wyrok z dnia 1 sierpnia 2008r – sygn.akt. KIO/UZP 737/08.
Wykonawca będący spółką cywilną zobowiązany jest złożyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego oraz ZUS dotyczące poszczególnych wspólników a nie tylko samej spółki.
Polecamy: Tajemnica przedsiębiorstwa oraz dokumenty zastrzeżone w ofercie przetargowej - porada
REKLAMA
Wzywając wykonawcę do uzupełnienia dokumentów na podstawie art.26 ust.3 Pzp należy wziąć pod uwagę, iż problematyczne jest uzupełnienie niektórych dokumentów według stanu potwierdzającego dane okoliczności w przeszłości czyli w terminie składania ofert. Dotyczy to przede wszystkim zaświadczeń o niezaleganiu z uiszczaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Niemożliwe jest uzyskanie tych dokumentów na dzień składania ofert, lecz jedynie na dzień wydania danego dokumentu, który z zasady będzie niezgodny z terminem na dzień składania ofert.
Jeżeli dokumenty złożone w wyniku uzupełnienia zostaną wystawione z data po terminie składania ofert zamawiający zobowiązany wykluczyć wykonawcę na podstawie art.24 ust.2 pkt.3 Pzp.
Polecamy: serwis Leasing
Podstawa prawna:
- art. 24 ust.2 pkt.3 , art.26 ust.3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień Publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759).
- wyrok z dnia 28 lipca 2005r. sygn. akt. UZP/ZO/0-1885/05 oraz wyrok z dnia 1 sierpnia 2008r – sygn.akt. KIO/UZP 737/08.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.