reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Słabnie koniunktura w przemyśle

Słabnie koniunktura w przemyśle

Indeks HSBC PMI Polski Sektor Przemysłowy spadł w czerwcu br. trzeci miesiąc z rzędu i wyniósł 51,2 pkt. Jest to najniższy wynik od stycznia 2010.

„Koniunktura w przemyśle słabnie. Co prawda wartość dodana przemysłu to niespełna 25 proc. wartości dodanej wytworzonej przez wszystkie sektory gospodarki, ale to co dzieje się w przemyśle jest istotnym sygnałem tego, czego możemy oczekiwać w drugiej połowie roku. A jak widać, należy się spodziewać spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Spada tempo wzrostu produkcji przemysłowej. Ta tendencja utrzyma się ponieważ maleją nowe zamówienia i to co szczególnie niepokoi, nowe zamówienia eksportowe. Nie wróży to dobrze wzrostowi gospodarczemu w najbliższych miesiącach. Tym bardziej, że maleją także zapasy wyrobów gotowych, co oznacza, że firmy nie przewidują istotnej poprawy sytuacji w przyszłości.

W tym kontekście dziwi nieco ciągle rosnące zatrudnienie, chociaż jeżeli popatrzymy na składowe wskaźnika zatrudnienia to ponad 70 proc. firm przemysłowych informuje, że nie zatrudniało w czerwcu nowych pracowników, a tylko w 17 proc. firm zatrudnienie wzrosło w stosunku do maja 2011 r. Ok. 10 proc. odchudziła załogi. Zatem skala wzrostu zatrudnienia w sektorze przemysłowym nie jest duża.

Problem jest szerszy - także chiński indeks produkcji przemysłowej spadł w czerwcu 2011 r., do najniższego poziomu od lutego 2009 r. To wyraźny sygnał ochłodzenia chińskiej gospodarki. A na nią - sądząc po niedawnej wizycie chińskiego premiera w Europie - liczy wiele europejskich gospodarek eksportujących swoje produktu na chiński rynek. W tym także nasza gospodarka - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy:  Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - pomysł

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Słabnie koniunktura w przemyśle
Słabnie koniunktura w przemyśle

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama