reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Jak znaleźć inwestora venture capital otwierając małą firmę technologiczną?

Jak znaleźć inwestora venture capital otwierając małą firmę technologiczną?

Poszukując inwestora wśród aniołów biznesu lub firm venture capital, warto pamiętać o różnicach wynikających z inwestowania własnych środków w ograniczoną liczbę przedsięwzięć, w przypadku aniołów i inwestowania środków innych inwestorów w zróżnicowane przedsięwzięcia przynoszące najwyższą stopę zwrotu.

Fundusz VC może być ukierunkowany na inwestowanie w firmy reprezentujące różne sektory, zlokalizowane w różnych regionach, a także reprezentujące zróżnicowane fazy rozwoju. Takie fundusze określane są jako uniwersalne. Jednak fundusze tego typu działają obok funduszy inwestujących w oparciu o następujące kryteria:

  • Branża

Dosyć powszechnie przyjmuje się, że VC inwestują w branże związane z nowymi technologiami, takimi jak np. produkcja oprogramowania, półprzewodniki, biotechnologie, technologie komunikacyjne, nanotechnologie.

Obok nich funkcjonują także fundusze specjalizujące się w finansowaniu sieci dystrybucyjnych czy sieciowych firm hotelowych, restauracyjnych, w finansowaniu firm budowlanych, usług okołobiznesowych i innych.

Tak więc nie zawsze fundusze VC ukierunkowane są na inwestycje w branże hi-tech. Na ogół jednak inwestują w przedsięwzięcia wykorzystujące nowoczesne technologie, także w tradycyjnych dziedzinach gospodarki.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

  • Obszar geograficzny  

Firmy mogą wybierać inwestycje w określonym regionie świata (np. Europie Środkowo-Wschodniej), w poszczególnych krajach lub tylko w wybranych regionach danego kraju.

  • Faza rozwoju firmy

Z punktu widzenia nowych firm technologicznych, najbardziej interesujące są fundusze VC inwestujące w firmy rozpoczynające działalność. Niektóre z nich mogą wybierać tylko nowe przedsięwzięcia w określonej branży. Z

Znane są fundusze inwestujące tylko w nowe firmy, deklarujące zainteresowanie przedsięwzięciami „społecznie odpowiedzialnymi”. Jednocześnie obok funduszy inwestujących w firmy rozpoczynające działalność działają inne, inwestujące w przedsiębiorstwa, znajdujące się w fazie szybkiego rozwoju.

Polecamy: Na czym polega zasada jednego okienka

W firmach rozpoczynających działalność fundusze VC są wykorzystywane najczęściej na:

  • Opracowanie pomysłu nowego przedsięwzięcia, opracowanie prototypów, przeprowadzenie dodatkowych badań;
  • Założenie nowej firmy lub na wstępną fazę rozwoju, w czasie której przedsiębiorstwo dopiero rozpoczynają wprowadzanie produktu na rynek;
  • Wczesny etap rozwoju. Środki inwestowane są w firmy, które wdrożyły nowy produkt i potrzebują dalszych funduszy, aby zwiększyć skalę produkcji.100 W wielu wypadkach inwestycja jest dokonywana wspólnie z innymi funduszami VC (tzw. syndykacja). Dzięki temu firma może otrzymać więcej kapitału i jednocześnie więcej przewag konkurencyjnych, wynikających np. z uzupełniającego się doświadczenia różnych funduszy.

Fundusze, dostarczając kapitał i doświadczenie w zakresie zarządzania, z reguły starają się uzyskać pozycje w radzie nadzorczej lub innych organach firmy, w której dokonują inwestycji. Dzięki temu mają wpływ na przyszły sukces przedsięwzięcia.

Artykuł jest fragmentem publikacji „Modele biznesowe budowy i rozwoju firm spin off na podbudowie szkoły wyższej” powstałej w ramach projektu „Przedsiębiorczy Uniwersytet" POKL i współfinansowanej przez UE w ramach EFS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rakoczy, Wroński Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska

www.rakoczy.com.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama