REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak znaleźć inwestora venture capital otwierając małą firmę technologiczną?

Finansowanie małej firmy technologicznej.
Finansowanie małej firmy technologicznej.

REKLAMA

REKLAMA

Poszukując inwestora wśród aniołów biznesu lub firm venture capital, warto pamiętać o różnicach wynikających z inwestowania własnych środków w ograniczoną liczbę przedsięwzięć, w przypadku aniołów i inwestowania środków innych inwestorów w zróżnicowane przedsięwzięcia przynoszące najwyższą stopę zwrotu.

Fundusz VC może być ukierunkowany na inwestowanie w firmy reprezentujące różne sektory, zlokalizowane w różnych regionach, a także reprezentujące zróżnicowane fazy rozwoju. Takie fundusze określane są jako uniwersalne. Jednak fundusze tego typu działają obok funduszy inwestujących w oparciu o następujące kryteria:

REKLAMA

  • Branża

Dosyć powszechnie przyjmuje się, że VC inwestują w branże związane z nowymi technologiami, takimi jak np. produkcja oprogramowania, półprzewodniki, biotechnologie, technologie komunikacyjne, nanotechnologie.

Obok nich funkcjonują także fundusze specjalizujące się w finansowaniu sieci dystrybucyjnych czy sieciowych firm hotelowych, restauracyjnych, w finansowaniu firm budowlanych, usług okołobiznesowych i innych.

Tak więc nie zawsze fundusze VC ukierunkowane są na inwestycje w branże hi-tech. Na ogół jednak inwestują w przedsięwzięcia wykorzystujące nowoczesne technologie, także w tradycyjnych dziedzinach gospodarki.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Obszar geograficzny  

Firmy mogą wybierać inwestycje w określonym regionie świata (np. Europie Środkowo-Wschodniej), w poszczególnych krajach lub tylko w wybranych regionach danego kraju.

  • Faza rozwoju firmy

Z punktu widzenia nowych firm technologicznych, najbardziej interesujące są fundusze VC inwestujące w firmy rozpoczynające działalność. Niektóre z nich mogą wybierać tylko nowe przedsięwzięcia w określonej branży. Z

Znane są fundusze inwestujące tylko w nowe firmy, deklarujące zainteresowanie przedsięwzięciami „społecznie odpowiedzialnymi”. Jednocześnie obok funduszy inwestujących w firmy rozpoczynające działalność działają inne, inwestujące w przedsiębiorstwa, znajdujące się w fazie szybkiego rozwoju.

Polecamy: Na czym polega zasada jednego okienka

W firmach rozpoczynających działalność fundusze VC są wykorzystywane najczęściej na:

  • Opracowanie pomysłu nowego przedsięwzięcia, opracowanie prototypów, przeprowadzenie dodatkowych badań;
  • Założenie nowej firmy lub na wstępną fazę rozwoju, w czasie której przedsiębiorstwo dopiero rozpoczynają wprowadzanie produktu na rynek;
  • Wczesny etap rozwoju. Środki inwestowane są w firmy, które wdrożyły nowy produkt i potrzebują dalszych funduszy, aby zwiększyć skalę produkcji.100 W wielu wypadkach inwestycja jest dokonywana wspólnie z innymi funduszami VC (tzw. syndykacja). Dzięki temu firma może otrzymać więcej kapitału i jednocześnie więcej przewag konkurencyjnych, wynikających np. z uzupełniającego się doświadczenia różnych funduszy.

REKLAMA

Fundusze, dostarczając kapitał i doświadczenie w zakresie zarządzania, z reguły starają się uzyskać pozycje w radzie nadzorczej lub innych organach firmy, w której dokonują inwestycji. Dzięki temu mają wpływ na przyszły sukces przedsięwzięcia.

Artykuł jest fragmentem publikacji „Modele biznesowe budowy i rozwoju firm spin off na podbudowie szkoły wyższej” powstałej w ramach projektu „Przedsiębiorczy Uniwersytet" POKL i współfinansowanej przez UE w ramach EFS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA