REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak znaleźć inwestora venture capital otwierając małą firmę technologiczną?

Finansowanie małej firmy technologicznej.
Finansowanie małej firmy technologicznej.

REKLAMA

REKLAMA

Poszukując inwestora wśród aniołów biznesu lub firm venture capital, warto pamiętać o różnicach wynikających z inwestowania własnych środków w ograniczoną liczbę przedsięwzięć, w przypadku aniołów i inwestowania środków innych inwestorów w zróżnicowane przedsięwzięcia przynoszące najwyższą stopę zwrotu.

Fundusz VC może być ukierunkowany na inwestowanie w firmy reprezentujące różne sektory, zlokalizowane w różnych regionach, a także reprezentujące zróżnicowane fazy rozwoju. Takie fundusze określane są jako uniwersalne. Jednak fundusze tego typu działają obok funduszy inwestujących w oparciu o następujące kryteria:

REKLAMA

  • Branża

Dosyć powszechnie przyjmuje się, że VC inwestują w branże związane z nowymi technologiami, takimi jak np. produkcja oprogramowania, półprzewodniki, biotechnologie, technologie komunikacyjne, nanotechnologie.

Obok nich funkcjonują także fundusze specjalizujące się w finansowaniu sieci dystrybucyjnych czy sieciowych firm hotelowych, restauracyjnych, w finansowaniu firm budowlanych, usług okołobiznesowych i innych.

Tak więc nie zawsze fundusze VC ukierunkowane są na inwestycje w branże hi-tech. Na ogół jednak inwestują w przedsięwzięcia wykorzystujące nowoczesne technologie, także w tradycyjnych dziedzinach gospodarki.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Obszar geograficzny  

Firmy mogą wybierać inwestycje w określonym regionie świata (np. Europie Środkowo-Wschodniej), w poszczególnych krajach lub tylko w wybranych regionach danego kraju.

  • Faza rozwoju firmy

Z punktu widzenia nowych firm technologicznych, najbardziej interesujące są fundusze VC inwestujące w firmy rozpoczynające działalność. Niektóre z nich mogą wybierać tylko nowe przedsięwzięcia w określonej branży. Z

Znane są fundusze inwestujące tylko w nowe firmy, deklarujące zainteresowanie przedsięwzięciami „społecznie odpowiedzialnymi”. Jednocześnie obok funduszy inwestujących w firmy rozpoczynające działalność działają inne, inwestujące w przedsiębiorstwa, znajdujące się w fazie szybkiego rozwoju.

Polecamy: Na czym polega zasada jednego okienka

W firmach rozpoczynających działalność fundusze VC są wykorzystywane najczęściej na:

  • Opracowanie pomysłu nowego przedsięwzięcia, opracowanie prototypów, przeprowadzenie dodatkowych badań;
  • Założenie nowej firmy lub na wstępną fazę rozwoju, w czasie której przedsiębiorstwo dopiero rozpoczynają wprowadzanie produktu na rynek;
  • Wczesny etap rozwoju. Środki inwestowane są w firmy, które wdrożyły nowy produkt i potrzebują dalszych funduszy, aby zwiększyć skalę produkcji.100 W wielu wypadkach inwestycja jest dokonywana wspólnie z innymi funduszami VC (tzw. syndykacja). Dzięki temu firma może otrzymać więcej kapitału i jednocześnie więcej przewag konkurencyjnych, wynikających np. z uzupełniającego się doświadczenia różnych funduszy.

REKLAMA

Fundusze, dostarczając kapitał i doświadczenie w zakresie zarządzania, z reguły starają się uzyskać pozycje w radzie nadzorczej lub innych organach firmy, w której dokonują inwestycji. Dzięki temu mają wpływ na przyszły sukces przedsięwzięcia.

Artykuł jest fragmentem publikacji „Modele biznesowe budowy i rozwoju firm spin off na podbudowie szkoły wyższej” powstałej w ramach projektu „Przedsiębiorczy Uniwersytet" POKL i współfinansowanej przez UE w ramach EFS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA