REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać najlepszą ofertę faktoringową

Bibby Financial Services Sp. z o.o.
Ekspresowe finansowanie należności
Milewski Marcin
Jak wybrać najlepszą ofertę faktoringową
Jak wybrać najlepszą ofertę faktoringową

REKLAMA

REKLAMA

Faktoring staje się co raz bardziej popularny. Z roku na rok korzysta z niego liczniejsza grupa przedsiębiorców. Jedni znajdują w nim alternatywę dla produktów kredytowych, inni uznają go za skuteczne źródło dywersyfikacji finansowania. Sęk w tym, że na rynku pojawia się wiele ofert i ciężko jest wybrać tę właściwą. Jak tego dokonać i na co zwracać uwagę? Przeczytaj poniższy poradnik.

Faktoring trzeba poznać

Decydując się na wybór oferty faktoringowej najlepiej poświęcić pierwsze kroki zgłębieniu informacji o tym systemie finansowania. Poza faktorem, faktorantem i ryzykiem istnieje bowiem sieć zależności, którą trzeba rozumieć, aby móc zdecydować się na najkorzystniejszą propozycję przyszłego usługodawcy. Co z pełną obsługą należności, przejęciem ryzyka, windykacją oraz informacja gospodarczą o odbiorcach? Warto to wiedzieć udając się z zapytaniem ofertowym.

REKLAMA

Czego Państwo potrzebujecie?

„Konkretne potrzeby, konkretne oferty” mówi stare chińskie przysłowie. Budując wachlarz potrzeb naszej firmy należy skupić się na finansowaniu obrotowym i zarządzaniu wierzytelnościami. Warto skontrolować umowy zawarte z dotychczasowymi odbiorcami. Czy nie występuje w nich zakaz cesji wierzytelności? Jeżeli takowy się pojawi, faktor nie będzie mógł świadczyć swoich usług. Istotne jest także określenie katalogu dostawców, których wierzytelności obejmie faktoring, co z kolei pozwoli na uniknięcie przyszłych problemów z wypłacalnością.

Do tanga nie trzeba dwojga

Zawarcie umowy faktoringowej nie powoduje teoretycznie zmiany relacji między naszą firmą, a odbiorcami. Jedyne czym możemy się martwić to kwestie nieformalnych relacji. Decydując się na korzystanie z usług faktora możemy zostać potraktowani jako kontrahenci przejawiający brak zaufania względem drugiej strony. Warto poinformować stronę o naszych krokach, przy czym nie jest to wymóg konieczny z punktu widzenia przepisów prawa.

Pieniądze to nie wszystko?

Ostatnim etapem w procesie wybierania usług faktoringowych powinna być cena. Porównanie korzyści finansowych jakie daje naszej firmie skorzystanie z poszczególnych usługodawców od zawsze ma istotne znaczenie. Kluczowym może okazać się sposób ustalania ceny oraz to od czego naliczana jest prowizja i marża.

Polecamy: Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O faktorze słów kilka

REKLAMA

Co z samym faktorem? Bank czy faktor niezależny? Faktoring niezależny oferuje większe możliwości niż usługi świadczone przez banki. Co najważniejsze nie wymaga tak wielu formalności i twardych zabezpieczeń oraz często wiąże się ze świadczeniem usług o dodatkowym charakterze za te samą cenę. Warto natomiast, aby sam faktor podchodził do klienta indywidualnie, nie przedłużał procesu zawierania umowy i nie formalizował go nadmiernie.

Faktor musi cieszyć się dobrą reputacją, co w szczególności warto zbadać przed przystąpieniem do wyboru. Warto zainteresować się w tym zakresie, czy firma jest członkiem Polskiego Związku Faktorów, który popularyzuje wysokie standardy międzynarodowe w omawianej branży.

Umowa

Wybierając usługi należy zwrócić w szczególności uwagę na umowę. Okres obowiązywania może mieć duże znaczenie dla naszej firmy. Czas określony, a może nieokreślony? Zapytajmy faktora przed podpisaniem kontraktu jakie zasady preferuje, jakie ustępstwa może poczynić. Koniecznie należy zbadać procedurę odstąpienia od umowy, czy nie jest utrudniona dla korzystającego z usług.

REKLAMA

Przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na jeszcze jedna istotną kwestię – czy w umowie zastrzeżona jest kaucja gwarancyjna na rzecz faktora. W sytuacji, gdy taka się pojawi, za nabytą wierzytelność usługodawca zapłaci faktorantowi jedynie zaliczkę. Pozostałą kwotę (kaucję) przekaże dopiero po spełnieniu świadczenia przez dłużnika.

Polski rynek nie narzeka na brak firm oferujących usługi faktoringowe. Podmioty takie jak banki, spółki okołobankowe, czy niezależne firmy faktoringowe stanowią dla siebie wzajemną konkurencję i zabiegają o klienta. Przedsiębiorca nie powinien o tym zapominać.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA