REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje?

Bibby Financial Services Sp. z o.o.
Ekspresowe finansowanie należności
Milewski Marcin
Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje?
Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje?

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najczęściej spotykanych problemów z punktu widzenia płynności finansowej są odroczone terminy płatności. Po jakie rozwiązanie sięgnąć, aby zapłatę otrzymywać niezwłocznie? Odpowiedzią jest faktoring.

Ogólnie rzecz ujmując faktoring to usługa finansowa. Polega ona na zakupieniu przez faktora wierzytelności, które są nieprzeterminowane i mają odroczony termin płatności. Wykupując faktury od przedsiębiorcy, faktor dokonuje na jego rzecz płatności.

REKLAMA

Innymi słowy faktoring polega na nabyciu przez faktora wierzytelności, które przysługują prowadzącemu działalność gospodarczą (np. na podstawie sprzedaży, dostawy bądź usługi), za wartość wierzytelności z potrąceniem prowizji faktora.

Prawny punkt widzenia

Z perspektywy prawnej umowa faktoringu jest umową nienazwaną i nie jest regulowana przez szczególne przepisy Kodeksu cywilnego. Uznaje się ją za umowę łączącą zróżnicowane elementy m.in. cesję i instytucje pochodzące z umowy zlecenia. Przelew wierzytelności na rzecz faktora następuje w momencie zawarcia umowy. Strony mogą postanowić inaczej.

Umowa faktoringowa jest zawierana w oparciu o funkcjonującą w polskim systemie prawnym zasadę swobody umów, sformułowaną w art. 3531 Kodeksu cywilnego.

Przeczytaj również: Jak rozliczyć stratę podatkową spółki z o.o. z 2009 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje faktoringu

Faktoring w obrocie występuje w trzech formach: pełnej, niepełnej oraz mieszanej.

Faktoring pełny
Nazywany również faktoringiem niezawierającym regresu. Czym się charakteryzuje? Jego najważniejszą cechą jest jednoczesna cesja wierzytelności oraz przejście na faktora ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika.

Jeżeli dłużnik nie może spełnić świadczenia, to faktorowi nie przysługuje tzw. prawo regresu wobec przedsiębiorcy, który dokonuje na jego rzecz zbycia wierzytelności.
Faktoring pełny jest najbardziej korzystną formą dla prowadzącego działalność gospodarczą. Dlaczego? Ponieważ po zrealizowaniu transakcji z dłużnikiem (sprzedażą towaru lub usługi) przedsiębiorca uzyskuje zapłatę bezpośrednio od faktora. Nie jest także objęty ryzykiem niewypłacalności dłużnika. Uwaga faktora będzie skupiała się na zobowiązanym do zapłaty.
Faktoring pełny jest częściej połączony z trudniejszymi do spełnienia, niż w przypadku pozostałych jego rodzajów, wymogami rozpoczęcia współpracy.

Polecamy serwis Finanse

REKLAMA

Faktoring niepełny
W niektórych regionach określany faktoringiem z prawem regresu albo faktoringiem regresowym. Jego istotą jest to, że dokonanie cesji nie wiąże się z przejęciem przez faktora ryzyka niewypłacalności dłużnika.
Faktoring niepełny bywa porównywany do pożyczki zaciągniętej przez przedsiębiorcę od faktora. Z jakiego powodu? Ponieważ niewypłacalność dłużnika to faktorant (wspomniany przedsiębiorca) będzie musiał pokryć dług na rzecz faktora.

Przedsiębiorca zawierający umowę powinien być świadomy, że jeżeli dłużnik nie spełni zobowiązania i nie zapłaci faktorowi, to prowadzący działalność nie tylko będzie musiał zapłacić faktorowi, ale także pokryć koszty związane z ewentualna zwłoką w płatności.

Faktoring mieszany
Jak sama nazwa wskazuje jest połączeniem pełnej i niepełnej formy faktoringu. Czym się charakteryzuje? Jego specyfika przejawia się w zobowiązaniu faktora do przejęcia ryzyka łączącego się z niewypłacalnością dłużnika do z góry określonej wysokości. Pozostała suma obciąża barki przedsiębiorcy.
Praktyka pokazuje, że główną zaletą faktoringu mieszanego jest rozłożenie ryzyka. Ułatwia to nie tylko negocjacje między faktorem a faktorantem, ale również budzi większe wzajemne zaufanie stron.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA