| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Wsparcie pomostowe i szkolenia dla nowych przedsiębiorców

Wsparcie pomostowe i szkolenia dla nowych przedsiębiorców

Program Kapitał Ludzki oferowany przez Unię Europejską pomaga rozwinąć się nowym przedsiębiorcom w początkowym okresie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wyróżniamy tutaj wsparcie pomostowe i doradztwo w założeniu firmy.

Wsparcie pomostowe jest jedną z trzech  form pomocy jakie oferuje Unia Europejska dla  osób zamierzających otworzyć i prowadzić działalność gospodarczą. Wsparcie pomostowe w odróżnieniu od  jednorazowej dotacji w kwocie 40 ty. zł. czy  doradztwie jak zacząć własny biznes oferuje pomoc w przetrwaniu początkowego okresu działalności firmy.

Mieszkanie dla młodych w 2014 r.

Na czym polega?

Wsparcie pomostowe jest jedną z form bezzwrotnej pomocy mającej na celu pokrywanie obowiązkowych opłat w przedsiębiorstwie jak np : składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, bieżące niezbędne wydatki bez których funkcjonowanie firmy nie może się odbywać. Ważne, że pomoc udzielana jest bez względu na osiągany przychód.

Czasowo taka pomoc może się rozłożyć na okres do 6 lub wydłużyć jeżeli przedsiębiorca jest w trudnej sytuacji finansowej maksymalnie do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Środki pieniężne z pomocy wypłacane są miesięcznie w kwocie do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenie dotacji.

Fundusze unijne - 40 tys. złotych na rozpoczęcie działalności

Etapy ubiegania się o wsparcie

Wniosek o wsparcie pomostowe można złożyć dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Wniosek Uczestnika projektu składa się Beneficjentowi w jego siedzibie. Następnie ustalany jest termin dla posiedzenia Komisji Wyceny Wniosków, która ocenia wnioski i decyduje o przyznaniu wsparcia bądź nie. Beneficjent przekazuje Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy informacje o podmiotach do dofinansowania. Kolejnym etapem już końcowym jest poinformowanie uczestników o ocenie i w przypadku pozytywnej oceny Beneficjent podpisuje umowę o udzieleniu wsparcia pomostowego.

Porozmawiaj na FORUM

Doradztwo i szkolenia jako jedna z form pomocy unijnej

Szkolenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej mają charakter czysto teoretyczny w odróżnieniu od pomocy jaką proponują pozostałe formy pomocy unijnej czyli finansowej. Celem takich szkoleń jest zapoznanie przyszłego przedsiębiorcy z wiedzą na temat aktualnych przepisów prawa pracy, ubezpieczeń czy rozliczania z kosztów działalności przedsiębiorstwa i zapłatą wynagrodzenia dla pracowników.

Bardzo ważną kwestią poruszaną na takich szkoleniach jest oszacowanie czy dany biznes ma szansę powodzenia w danych realiach. Biznesplan jest jednym z najistotniejszych działań planistycznych przed zarejestrowaniem własnej działalności gospodarczej. Dobry biznesplan jest często również decydującym czynnikiem o przyznaniu kredytu lub nie dla przedsiębiorcy. Podsumowując można stwierdzić, że doradztwo dla przedsiębiorców jest również bardzo cenną pomocą nie mniejszą niż dofinansowania unijne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »