| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

Jak korzystać z funduszy unijnych w 2008 roku

W latach 2007 – 2013 wprowadzono znaczące ułatwienie, jakim jest programowanie i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na poziomie województw. Cały proces odbywa się więc bliżej obywatela, co zdecydowanie ułatwia pozyskiwanie informacji, komunikację i usprawnia procedury. W tym roku samorządy wojewódzkie rozpoczną nabór projektów w konkursach o unijne dotacje dla małych i średnich firm. Unijne pieniądze na ten cel będą rozdysponowywane w ramach regionalnych programów operacyjnych. Każdy region oferuje inne warunki, na których będzie udzielał unijnej pomocy. Podstawowe kryterium jest jedno – zgłaszane projekty muszą mieć wartość poniżej 8 mln zł. Większe inwestycje powinny ubiegać się o wsparcie w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Wsparcie pomostowe
 
Ponadto można ubiegać się o wsparcie pomostowe w wysokości minimalnej pensji krajowej przez okres sześciu miesięcy (w uzasadnionych przypadkach może ona zostać przedłużona do 12 miesięcy). Ta pomoc jest dostępna po zarejestrowaniu działalności. Oprócz tego można także liczyć na doradztwo i szkolenia.
O te pieniądze mogą starać się osoby, które są bezrobotne i przez ostatni rok nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. To oznacza, że założenie firmy powinno nastąpić w ramach projektu realizowanego w ramach unijnej dotacji. Największe szanse na uzyskanie wsparcia będą miały osoby, które mają problemy ze znalezieniem pracy. Szczególnie będzie to dotyczyło osób młodych, kobiet oraz mieszkańców wsi. Istotne jest także to, że nowo powstała firma musi działać przez minimum rok. Jeśli upadnie wcześniej, to beneficjent będzie musiał zwrócić uzyskaną pomoc finansową.
 
Kryteria konkursów
 
O unijne wsparcie nie będzie starał się beneficjent końcowy, czyli osoby, które chcą założyć własną działalność gospodarczą. To oznacza, że nie będą one musiały składać wniosku o dotacje i przechodzić skomplikowanej procedury aplikowania o pieniądze. Unijne wsparcie będzie natomiast udzielane tzw. operatorom wsparcia. Będą to instytucje, takie jak szkoły, urzędy pracy czy też organizacje pozarządowe wyspecjalizowane w pomocy osobom bezrobotnym. To te instytucje będą startowały w konkursach.
Działanie 6.2 w programie Kapitał Ludzki będzie wdrażane w ramach tzw. komponentu regionalnego. To oznaczy, że budżet tego działania (400 mln euro) został podzielony między 16 województw i będzie do dyspozycji władz regionalnych.
Konkursy będą oparte na kilku kryteriach. Minimalna wartość projektu, zgłoszona przez instytucję wsparcia, to 50 tys. zł. Projekt może trwać maksymalnie dwa lata. Jest to uzasadnione możliwością realizacji większej liczby projektów przy ograniczeniu ryzyka niepowodzenia w pierwszym etapie wdrażania PO KL. Dodatkowo każdy projekty musi być realizowany na terenie jednego województwa, co oznacza, że operator wsparcia, który dostał pieniądze w ramach komponentu regionalnego dla Wielkopolski, może je udostępnić osobom, które są zameldowane w województwie wielkopolskim.
Wsparcie będzie także dostępne w ramach regionalnych programów operacyjnych oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W przeciwieństwie do wsparcia w ramach Działania 6.2 w PO KL te dotacje są adresowane do osób, które już są przedsiębiorcami. To oznacza, że najpierw zakładamy firmę, a dopiero później ubiegamy się o unijną dotację. Drugą ważną różnicą jest to, że o ile w przypadku wsparcia z PO KL początkujący przedsiębiorca nie musi mieć żadnych środków własnych, to w RPO czy w PROW będą one niezbędne.
 
Inne źródła
 
W celu uniknięcia podwójnego finansowania (czyli uzyskania dwóch różnych dotacji z różnych programów na ten sam cel) została wprowadzona zasada, że o środki z RPO czy PROW nie będzie można występować wcześniej niż po dwóch latach od momentu wykorzystania dotacji z PO KL. To oznacza, że pierwszym krokiem powinno być sięgnięcie po wsparcie w ramach tego programu, którego efektem jest stworzenie nowej firmy. Gdy ona okrzepnie, początkujący przedsiębiorca będzie mógł sięgnąć po wsparcie dla mikroprzedsiębiorców.
Środki na założenie nowej firmy będzie można także uzyskać w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Tylko że, w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów wsparcia tego typu, jest ona w PO IG ograniczona tylko do tworzenia nowego przedsiębiorstwa w oparciu o wysoko innowacyjny wynalazek lub pomysł.
Podobnie jak w przypadku Działania 6.2 w PO KL o wsparcie z Działania 3.1. w PO IG będą ubiegały się instytucje (np. inkubatory przedsiębiorczości akademickiej, centra transferu technologii i innowacji, akceleratory technologii, parki naukowo-technologiczne), które następnie będą świadczyły usługę dwuetapowego wsparcia dla kandydatów na przedsiębiorców. Dysponentem unijnych środków jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wybrane przez nią podmioty dostaną unijne wsparcie na udzielenie dotacji na inkubację (czyli sfinansowanie prac przygotowawczych), której efektem jest stworzenie nowej firmy. Drugim etapem jest dotacja inwestycyjna dla nowego przedsiębiorstwa. Jest ona udzielana w formie objęcia udziałów. Instytucja wspierająca może nabyć mniej niż 50 proc. udziałów w tworzonej firmie i wydać na ten cel maksymalnie 800 tys. zł (200 tys. euro).
Wejście kapitałowe może objąć wyłącznie podmioty, które przeszły etap inkubacji. Środki uzyskane po zakończeniu inwestycji (wyjście z inwestycji) trafiają z powrotem do instytucji wspierającej powstawanie innowacyjnych przedsiębiorstw, która inwestuje je w nowe firmy.
WAŻNE
Największe szanse na uzyskanie wsparcia będą miały osoby, które mają problemy ze znalezieniem pracy, szczególnie będzie to dotyczyło osób młodych, kobiet oraz mieszkańców wsi
MARIUSZ GAWRYCHOWSKI
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK