REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Operacyjny Pomoc Techniczna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dotacje
Dotacje

REKLAMA

REKLAMA

Założeniem Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna jest sprawna organizacja systemu wydatkowania środków unijnych. Zasoby finansowe Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna mają na celu pomoc w terminowym przyznawaniu dofinansowania oraz udzielanie informacji pomocnych, aby otrzymać środki z Unii Europejskiej.

Program Operacyjny Pomoc Techniczna skierowany jest także na działania związane z przygotowaniem, zarządzaniem, wdrażaniem, monitorowaniem, oceną i kontrolą realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia.

REKLAMA

Celem głównym programu jest sprawna i efektywna realizacja Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia, który jest  możliwy do zrealizowania dzięki celom szczegółowym, do których zaliczamy:

• zapewnienie sprawnej realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia, a także wsparcie przygotowania przyszłych interwencji funduszy strukturalnych,

• skuteczne rozpowszechnianie informacji i promocja Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia  oraz zapewnienie odpowiedniego przepływu i wymiany informacji pomiędzy uczestnikami procesu realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia

Polecamy: Nabór wniosków 2012 - terminy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program został podzielony na cztery priorytety:

REKLAMA

Priorytet 1. Wsparcie zasobów ludzkich - którego celem jest zagwarantowanie wysoko wykwalifikowanej kadry, która odpowiedzialna jest za przygotowanie, zarządzanie, wdrażanie, monitorowanie, ocenę, kontrolę, informację i promocję Narodowej Strategii Spójności oraz personelu, który wykonuje zadania związane z programowaniem perspektywy finansowej po 2013 r.,

Priorytet 2. Wsparcie informatyczne realizacji Narodowej Strategii Spójności - główny cel priorytetu to zapewnienie zaplecza technicznego oraz wsparcia informatycznego, przyczyniającego się do sprawnej realizacji NSRO,

Priorytet 3. Wsparcie realizacji operacji funduszy strukturalnych - celem jest przede wszystkim sprawna realizacja NSRO poprzez min.: przygotowanie, zarządzanie, wdrażanie, monitorowanie, ocenę, kontrolę, promocję i informację a także czynności mające na celu sprawne i płynne przejście pomiędzy kolejnymi okresami programowania oraz wsparcie z zakresu EWT i realizacji celów strategicznych zawartych w dokumentach krajowych i wspólnotowych,

Priorytet 4.  Komunikacja i promocja - główny cel tego priorytetu określony jest jako tworzenie popytu na środki płynące z funduszy strukturalnych w Polsce, a także czynności mające na celu tworzenie pozytywnego wizerunku Funduszy Europejskich oraz rozpowszechnianie pozytywnych efektów płynących z realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia, pomoc skierowana do beneficjentów i efektywna wymiana informacji.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Środki pochodzące z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna przeznaczone są między innymi  na:

  • wynagrodzenia ,składki na ubezpieczenia społeczne i fundusze pozaubezpieczeniowe, które ponosi pracodawca, a także nagrody pracowników, którzy ponoszą odpowiedzialność za zarządzanie, programowanie, wdrażanie, monitorowanie, ocenę, audyt, certyfikację i kontrolę oraz promocję i informację związane z  Funduszami Europejskimi,
  • działania związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników, których zadaniem jest: programowanie, zarządzanie, wdrażanie, monitorowanie, ocenę, audyt, certyfikację i kontrolę oraz promocje i informację,
  • wydatki organizacyjne i administracyjne związane z realizacją celów NSRO,
  • wydatki związane z zamknięciem pomocy,
  • finansowanie zakupu sprzętu, oprogramowania i wyposażenia przyczyniającego się do realizacji celów NSRO,
  • wydatki na przygotowanie przyszłych interwencji strukturalnych,
  • tworzenie  analiz, badań, ocen, sprawozdań oraz wydatki na  pomoc ekspertów zewnętrznych , co ma na celu opracowanie optymalnego systemu wdrażania i zarządzania NSRO,
  • utrzymanie i wzrost zaawansowania systemów informatycznych monitoringu i kontroli,
  • działania związane z promocją i informacją, a także szkolenia wspierające system zarządzania i wdrażania NSRO,
  • wydatki związane z pracą komitetów monitorujących i sterujących, a zwłaszcza z ich powołaniem i obsługą, organizacją posiedzeń oraz uczestnictwem członków komitetów w posiedzeniach,
  • finansowanie wydatków związanych z kontrolą i oceną projektów,
  • wydatki na  wsparcie instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie programów operacyjnych w związku z przygotowaniem projektów kluczowych

Marta Klarkowska, portal Doradca UE

Źródło: http://www.popt.gov.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

REKLAMA

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

REKLAMA