REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola w firmie - ograniczenia i limity czasowe

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Kontrola w firmie jest nieodłączną częścią prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca powinien znać swoje prawa podczas przeprowadzanej kontroli. Jakie są limity czasowe i ograniczenia w przeprowadzaniu kontroli w firmie?

Kontrola w firmie


Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej zabronione jest prowadzenie równocześnie więcej niż jednej kontroli u danego przedsiębiorcy. Oznacza to, że kolejna kontrola musi zostać przeprowadzona w innym terminie. Termin ten ustalany jest w porozumieniu pomiędzy kontrolerem a przedsiębiorcą. Istnieją jednak okoliczności usprawiedliwiające przeprowadzenie kilku kontroli przedsiębiorcy jednocześnie.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Kiedy kontrole przedsiębiorcy mogą trwać równocześnie?


Równoczesne przeprowadzanie kontroli przedsiębiorcy może mieć miejsce tylko w przypadku, gdy kontrole są niezbędne do zakończenia innej kontroli u tego samego przedsiębiorcy.

Sytuacje, które umożliwiają przeprowadzenie u przedsiębiorców równoczesnych kontroli, to takie kiedy:

1) przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) kontrola jest prowadzona w toku postępowania wszczętego na podstawie przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów,

3) przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego,

4) kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku od towarów i usług przed dokonaniem tego zwrotu.

Zobacz: Czy przedsiębiorca posiadający zaległości składkowe otrzyma zasiłek?


Jaki jest maksymalny czas kontroli w firmie?


Inspektorzy przeprowadzający kontrolę przedsiębiorstwa mają na to limit czasu. Limity dotyczą maksymalnego okresu kontroli inspektorów danej inspekcji.

Maksymalny limit czasu trwania kontroli u przedsiębiorcy jest uzależniony od kategorii przedsiębiorcy. U mikroprzedsiębiorcy kontrola może trwać maksymalnie 12 dni roboczych. U małego przedsiębiorcy jest to 18 dni, a kontrola u średniego przedsiębiorca maksymalna kontrola może trwać 24 dni robocze. U pozostałych przedsiębiorców maksymalny czas trwania kontroli wynosi 48 dni roboczych.

Zobacz: Kiedy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki?


Przedłużenie czasu trwania kontroli


Przedłużenie czasu trwania kontroli może mieć miejsce z przyczyn niezależnych od organu kontroli. Przedłużenie czasu trwania kontroli każdorazowo wymaga uzasadnienia na piśmie.

WAŻNE

Łączny czas trwania kontroli nie może naruszać maksymalnego limitu czasu trwania kontroli dla poszczególnych kategorii przedsiębiorców.

Możliwe jest również przedłużenie czasu trwania kontroli, jeżeli w toku prowadzonych już czynności zostanie ujawnione zaniżenie zobowiązania podatkowego lub zawyżenie straty w wysokości przekraczającej równowartość 10% kwoty zadeklarowanego zobowiązania podatkowego.

Przedłużenie czasu kontroli będzie mogło nastąpić również w przypadku ujawnienia straty albo w przypadku ujawnienia faktu niezłożenia deklaracji pomimo takiego obowiązku.

W przypadkach nieprawidłowości podatkowych czas kontroli nie może przekroczyć dwukrotności wskazanych wcześniej limitów czasu trwania kontroli.

 Zobacz: Jak stosować elastyczny czas pracy?

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA