REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie firmy w formie holdingu

Prowadzenie firmy w formie holdingu / fot. Fotolia
Prowadzenie firmy w formie holdingu / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie rynek pozwala na podejmowanie działalności w różnych formach, które są mniej lub bardziej korzystne. W Polsce wciąż stosunkowo nowe pozostaje pojęcie holdingu, które przez to budzi wiele wątpliwości i wzbudza nieufność wśród nowych przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie, holding jest szansą na rozwój średnich firm. Co decyduje o jego przewadze?

Czym jest holding?

Holding to jedna z form mających na celu integrację samodzielnie funkcjonujących i odrębnych pod względem osobowości prawnej podmiotów gospodarczych, która na zachodzie znana jest już od końca XIX wieku (ówczesne grupy kapitałowe) i z biegiem lat zyskująca coraz większą popularność również w kraju. Współcześnie holding to nic innego jak wielopodmiotowe zgrupowanie spółek z jednym podmiotem pełniący rolę nadrzędnego i posiadającego udziały w pozostałych. Przeważnie do jego powstania dochodzi na dwa sposoby: gdy firma rozrasta się i dzieli, w rezultacie czego dochodzi do prawnego usamodzielnienia jej poszczególnych części, lub też na skutek połączenia kapitałów dotychczas samodzielnych podmiotów. Fuzja może natomiast zostać sfinalizowana na drodze tzw. przyjaznego przejęcia, gdy do pozyskania inwestora dochodzi na skutek inicjatywy oby stron, albo wrogiego, kiedy to określony inwestor wykupuje pakiet akcji wystarczający do kontroli i zarządzania firmą.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Holding – dlaczego to się opłaca?

REKLAMA

Ze względu na swoją, zazwyczaj bardzo rozbudowaną strukturę, grupy spółek są trudne w zarządzaniu i wymagają nie tylko najnowszych, skutecznych metod zarządzania, ale również wykwalifikowanej kadry kierowniczej czy rozbudowanych systemów teleinformatycznych. Wyzwaniem mogą okazać się również kwestie prawno – organizacyjne, podatkowe, księgowe oraz finansowe. Niemniej jednak nie brakuje przykładów zagranicznych oraz krajowych, które udowadniają, że ten system konsolidowania kapitału nie tylko przynosi znaczne zyski finansowe, ale również usprawnia działanie każdej z spółek zależnych. W tym miejscu można wspomnieć takie firmy jak m.in. Polski Holding Medyczny, Kulczyk Investments, CLS Group czy General Motors.

Tworzenie grup spółek pozwala m.in. na zwielokrotnienie potencjału finansowego zgrupowania, dywersyfikację działalności, a tym samym poszerzenie rynków, na których spółki mogą operować, rozłożenie ryzyka związanego z prowadzeniem dużych przedsięwzięć, czy prowadzenie elastycznej polityki finansowej, dzięki której poszczególne organy holdingu mogą wspierać się wewnętrznie, zamiast decydować na kredyty. Co równie ważne, wielopodmiotowe zgrupowania to kolejne miejsca pracy oraz połączenie zalet dużych przedsiębiorstwo (środki, zaplecze w postaci doświadczonych pracowników) z małymi (przedsiębiorczość, specjalizacja w wąskich dziedzinach), co razem buduje ich znaczną przewagę ekonomiczną oraz konkurencyjną.

Zobacz również: Holding, czyli szczególna forma koncentracji gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Holding – dla średnich firm

REKLAMA

Krajową inicjatywą, której celem jest integracja, niekoniecznie powiązanych kapitałowo, średnich podmiotów gospodarczych i pomoc w ich rozwoju, jest Grupa Zakupowa Tarcza. Pozwala ona zrzeszonym członkom łączyć swoje wolumeny zamówień, uzyskując w ten sposób korzystniejsze ceny u producentów, co z kolei pozwala im obniżyć własne koszty, zwiększyć swoją rynkową konkurencyjność i poprawić rentowność.

- Grupa Zakupowa Tarcza czerpie również od doświadczonych podmiotów z Dolnego Śląska, takich jak chociażby Inter-System, który działając według najlepszych wzorców biznesowych, w swoim otoczeniu zbudował sieć wielu podmiotów gospodarczych działających na różnych obszarach rynku i specjalizujących się w poszczególnych, wąskich dziedzinach – mówi Tomasz Marcinkowski Prezes GZ Tarcza. Jednocześnie Inter – System jest przykładem tego, że oparcie swojej działalności o grupę spółek, pozwala w znacznym stopniu zwiększyć elastyczność funkcjonowania np. na rynku budowlanym. Grupa Zakupowa Tarcza również aktywnie współdziała z wieloma organizacjami o podobnym charakterze działającymi zarówno w Polsce jak i za zagranicą, będąc przy tym równolegle inkubatorem przedsiębiorczości, którego celem jest wsparcie przy powstawaniu nowych, innowacyjnych idei i rozwiązań.

Zobacz: Jakie obowiązki informacyjne funkcjonują w koncernach i holdingach?

Źródło: InplusPR

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA