REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie firmy w formie holdingu

Prowadzenie firmy w formie holdingu / fot. Fotolia
Prowadzenie firmy w formie holdingu / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie rynek pozwala na podejmowanie działalności w różnych formach, które są mniej lub bardziej korzystne. W Polsce wciąż stosunkowo nowe pozostaje pojęcie holdingu, które przez to budzi wiele wątpliwości i wzbudza nieufność wśród nowych przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie, holding jest szansą na rozwój średnich firm. Co decyduje o jego przewadze?

Czym jest holding?

Holding to jedna z form mających na celu integrację samodzielnie funkcjonujących i odrębnych pod względem osobowości prawnej podmiotów gospodarczych, która na zachodzie znana jest już od końca XIX wieku (ówczesne grupy kapitałowe) i z biegiem lat zyskująca coraz większą popularność również w kraju. Współcześnie holding to nic innego jak wielopodmiotowe zgrupowanie spółek z jednym podmiotem pełniący rolę nadrzędnego i posiadającego udziały w pozostałych. Przeważnie do jego powstania dochodzi na dwa sposoby: gdy firma rozrasta się i dzieli, w rezultacie czego dochodzi do prawnego usamodzielnienia jej poszczególnych części, lub też na skutek połączenia kapitałów dotychczas samodzielnych podmiotów. Fuzja może natomiast zostać sfinalizowana na drodze tzw. przyjaznego przejęcia, gdy do pozyskania inwestora dochodzi na skutek inicjatywy oby stron, albo wrogiego, kiedy to określony inwestor wykupuje pakiet akcji wystarczający do kontroli i zarządzania firmą.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Holding – dlaczego to się opłaca?

REKLAMA

Ze względu na swoją, zazwyczaj bardzo rozbudowaną strukturę, grupy spółek są trudne w zarządzaniu i wymagają nie tylko najnowszych, skutecznych metod zarządzania, ale również wykwalifikowanej kadry kierowniczej czy rozbudowanych systemów teleinformatycznych. Wyzwaniem mogą okazać się również kwestie prawno – organizacyjne, podatkowe, księgowe oraz finansowe. Niemniej jednak nie brakuje przykładów zagranicznych oraz krajowych, które udowadniają, że ten system konsolidowania kapitału nie tylko przynosi znaczne zyski finansowe, ale również usprawnia działanie każdej z spółek zależnych. W tym miejscu można wspomnieć takie firmy jak m.in. Polski Holding Medyczny, Kulczyk Investments, CLS Group czy General Motors.

Tworzenie grup spółek pozwala m.in. na zwielokrotnienie potencjału finansowego zgrupowania, dywersyfikację działalności, a tym samym poszerzenie rynków, na których spółki mogą operować, rozłożenie ryzyka związanego z prowadzeniem dużych przedsięwzięć, czy prowadzenie elastycznej polityki finansowej, dzięki której poszczególne organy holdingu mogą wspierać się wewnętrznie, zamiast decydować na kredyty. Co równie ważne, wielopodmiotowe zgrupowania to kolejne miejsca pracy oraz połączenie zalet dużych przedsiębiorstwo (środki, zaplecze w postaci doświadczonych pracowników) z małymi (przedsiębiorczość, specjalizacja w wąskich dziedzinach), co razem buduje ich znaczną przewagę ekonomiczną oraz konkurencyjną.

Zobacz również: Holding, czyli szczególna forma koncentracji gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Holding – dla średnich firm

REKLAMA

Krajową inicjatywą, której celem jest integracja, niekoniecznie powiązanych kapitałowo, średnich podmiotów gospodarczych i pomoc w ich rozwoju, jest Grupa Zakupowa Tarcza. Pozwala ona zrzeszonym członkom łączyć swoje wolumeny zamówień, uzyskując w ten sposób korzystniejsze ceny u producentów, co z kolei pozwala im obniżyć własne koszty, zwiększyć swoją rynkową konkurencyjność i poprawić rentowność.

- Grupa Zakupowa Tarcza czerpie również od doświadczonych podmiotów z Dolnego Śląska, takich jak chociażby Inter-System, który działając według najlepszych wzorców biznesowych, w swoim otoczeniu zbudował sieć wielu podmiotów gospodarczych działających na różnych obszarach rynku i specjalizujących się w poszczególnych, wąskich dziedzinach – mówi Tomasz Marcinkowski Prezes GZ Tarcza. Jednocześnie Inter – System jest przykładem tego, że oparcie swojej działalności o grupę spółek, pozwala w znacznym stopniu zwiększyć elastyczność funkcjonowania np. na rynku budowlanym. Grupa Zakupowa Tarcza również aktywnie współdziała z wieloma organizacjami o podobnym charakterze działającymi zarówno w Polsce jak i za zagranicą, będąc przy tym równolegle inkubatorem przedsiębiorczości, którego celem jest wsparcie przy powstawaniu nowych, innowacyjnych idei i rozwiązań.

Zobacz: Jakie obowiązki informacyjne funkcjonują w koncernach i holdingach?

Źródło: InplusPR

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA