| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Prowadzenie firmy w formie holdingu

Prowadzenie firmy w formie holdingu

Obecnie rynek pozwala na podejmowanie działalności w różnych formach, które są mniej lub bardziej korzystne. W Polsce wciąż stosunkowo nowe pozostaje pojęcie holdingu, które przez to budzi wiele wątpliwości i wzbudza nieufność wśród nowych przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie, holding jest szansą na rozwój średnich firm. Co decyduje o jego przewadze?

Czym jest holding?

Holding to jedna z form mających na celu integrację samodzielnie funkcjonujących i odrębnych pod względem osobowości prawnej podmiotów gospodarczych, która na zachodzie znana jest już od końca XIX wieku (ówczesne grupy kapitałowe) i z biegiem lat zyskująca coraz większą popularność również w kraju. Współcześnie holding to nic innego jak wielopodmiotowe zgrupowanie spółek z jednym podmiotem pełniący rolę nadrzędnego i posiadającego udziały w pozostałych. Przeważnie do jego powstania dochodzi na dwa sposoby: gdy firma rozrasta się i dzieli, w rezultacie czego dochodzi do prawnego usamodzielnienia jej poszczególnych części, lub też na skutek połączenia kapitałów dotychczas samodzielnych podmiotów. Fuzja może natomiast zostać sfinalizowana na drodze tzw. przyjaznego przejęcia, gdy do pozyskania inwestora dochodzi na skutek inicjatywy oby stron, albo wrogiego, kiedy to określony inwestor wykupuje pakiet akcji wystarczający do kontroli i zarządzania firmą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Holding – dlaczego to się opłaca?

Ze względu na swoją, zazwyczaj bardzo rozbudowaną strukturę, grupy spółek są trudne w zarządzaniu i wymagają nie tylko najnowszych, skutecznych metod zarządzania, ale również wykwalifikowanej kadry kierowniczej czy rozbudowanych systemów teleinformatycznych. Wyzwaniem mogą okazać się również kwestie prawno – organizacyjne, podatkowe, księgowe oraz finansowe. Niemniej jednak nie brakuje przykładów zagranicznych oraz krajowych, które udowadniają, że ten system konsolidowania kapitału nie tylko przynosi znaczne zyski finansowe, ale również usprawnia działanie każdej z spółek zależnych. W tym miejscu można wspomnieć takie firmy jak m.in. Polski Holding Medyczny, Kulczyk Investments, CLS Group czy General Motors.

Tworzenie grup spółek pozwala m.in. na zwielokrotnienie potencjału finansowego zgrupowania, dywersyfikację działalności, a tym samym poszerzenie rynków, na których spółki mogą operować, rozłożenie ryzyka związanego z prowadzeniem dużych przedsięwzięć, czy prowadzenie elastycznej polityki finansowej, dzięki której poszczególne organy holdingu mogą wspierać się wewnętrznie, zamiast decydować na kredyty. Co równie ważne, wielopodmiotowe zgrupowania to kolejne miejsca pracy oraz połączenie zalet dużych przedsiębiorstwo (środki, zaplecze w postaci doświadczonych pracowników) z małymi (przedsiębiorczość, specjalizacja w wąskich dziedzinach), co razem buduje ich znaczną przewagę ekonomiczną oraz konkurencyjną.

Zobacz również: Holding, czyli szczególna forma koncentracji gospodarczej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »