REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Holding, czyli szczególna forma koncentracji gospodarczej

Monika Pązik

REKLAMA

Holding, czyli szczególna forma koncentracji gospodarczej to inaczej związek co najmniej dwóch podmiotów gospodarczych, których działalność nastawiona jest na chęć powiększenia zysków. Czy jest to atrakcyjna forma prowadzenia działalności? Jakie są zalety i wady holdingu?

Holding jest to forma integracji gospodarczej będącą wytworem praktyki wywodzącej się ze stosunków między podmiotami gospodarczymi, które koordynują wspólne działania. Można go określić jako związek dwóch podmiotów gospodarczych określanych jako podmiot dominujący, który zarządza działalnością innych oraz podmiot kontrolowany, którego działalność poddaje się kontroli. W jego skład wchodzą spółki kapitałowe. Holding dominuje głównie w systemach zagranicznych. W polskim ustawodawstwie nie występuje to pojęcie, natomiast istnieje struktura grupy kapitałowej.

REKLAMA


Najczęstszą przyczyną utworzenia struktury holdingowej jest chęć powiększenia zysków, zwiększenie wydajności oraz kontrolowanie środków poprzez lokowanie kapitału w kilku branżach. Dla przedsiębiorców holding staje się atrakcyjną formą prowadzenia działalności z kilku względów:


- przedsiębiorcy mogą stosować wewnętrzne ceny transferowe, co daje możliwość zmniejszenia kosztów produkcji i usług,


- możliwość wprowadzenia wewnętrznych systemów kredytowych, co spowoduje zmniejszenie kosztów na uzyskanie funduszy z zewnątrz na pokrycie działalności,


- szeroki wachlarz odbiorców i dostawców na rynkach, co zmniejszy ryzyko gospodarcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz również:
Jak zmniejszyć karę umowną?


Konstrukcja holdingowa powstaje poprzez nabycie akcji innej spółki, wskutek czego tworzy się związek kapitałowy i organizacyjny między dwoma podmiotami. W wyniku utworzenia holdingu powstaje zależność między spółką dominującą a kontrolowaną z jednoczesnym zachowaniem osobowości prawnej co oznacza, że każda ze spółek pozostaje odrębnym podmiotem gospodarczym.


Zalety utworzenia holdingu


Holding spółek jest wyjątkowo korzystny dla inwestorów zewnętrznych, którzy mogą inwestować środki w wybraną przez siebie spółkę-córkę bez konieczności dokonywania wkładu w inne spółki, które mogą nie być dostatecznie dochodowe. Oznacza to, że inwestor nie poniesie ryzyka utraty środków związanych z niskimi przychodami pozostałych spółek-córek bądź całego holdingu. Kolejną zaletą jest fakt, iż spółka-matka, której środki zostały zainwestowane w spółkę-córkę ponosi ryzyko tylko co do wysokości wartości objętych udziałów. Ponadto jest ona odpowiedzialna za rozwój podległej spółki oraz osiągane przez nią wyniki. W trakcie funkcjonowania holdingu możliwe jest przyłączenie się innych spółek bez konieczności wnoszenia 100% kapitału, a dodatkowo możliwe jest stopniowe sprzedawanie bądź nabywanie akcji. Istotną zaletą holdingu jest możność opodatkowania całej grupy kapitałowej, co wiąże się z uprawnieniem do pokrycia strat finansowych spółek dochodami pochodzącymi z innych spółek należących do struktury holdingowej. Dzięki istnieniu podatkowej grupy kapitałowej możliwe jest zarządzanie większą ilością środków, które można przeznaczyć na działalność inwestycyjną. Jednakże najważniejsze jest, aby holding został utworzony zgodnie z zasadą odpowiedzialności solidarnej za działalność całej grupy spółek.


Wady utworzenia holdingu


Grupa kapitałowa, która prowadzi interesy na rynku umacnia się kosztem podległych jej spółek-córek jednocześnie stając się monopolistą w danej branży. Wadą holdingu może być zbytnia ingerencja spółki-matki w interesy spółki-córki a ponadto może nastąpić „wrogie przejęcie” spółki zależnej. Dodatkowo uciążliwą wadą holdingu jest jego rozmiar, co ma wpływ na bezpośredni kontakt z klientami oraz szeroki wachlarz usług, który może utrudniać sprawowanie bezpośredniej kontroli nad działalnością struktury.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA