REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki informacyjne funkcjonują w koncernach i holdingach?

Subskrybuj nas na Youtube
Należy zwrócić uwagę jak surowe konsekwencje przewiduje prawodawcza w przypadku niezachowania wymogu informacji – nieważność uchwały.
Należy zwrócić uwagę jak surowe konsekwencje przewiduje prawodawcza w przypadku niezachowania wymogu informacji – nieważność uchwały.

REKLAMA

REKLAMA

Specyficznymi formami prowadzenia biznesu są koncern i holding. Są to formy niezdefiniowane przez kodeks spółek handlowych ale dostrzegane i definiowane przez doktrynę, orzecznictwo, oraz praktykę.

Koncern to odrębne podmioty prawne, posiadające samodzielne struktury powiązane ze sobą umowami.

REKLAMA

Holding to również odrębne podmioty powiązane zależnościami o charakterze kapitałowym lub personalnym a w istocie organizacyjnymi i decyzyjnymi.

Są to formy koncentracji kapitału i powiązań (dominacja i zależność).

Z podmiotem taki jak koncern, czy holding wiąże się szereg zagadnień dotyczących ich funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Jednym z nich jest szeroko rozumiana kwestia informowania i ogłaszania.

Zawiadomienie o powstaniu stosunku dominacji

REKLAMA

Rozpoczynając tę tematykę warto przywołać zasadę najistotniejszą, a mianowicie, że spółka dominująca ma obowiązek zawiadomić spółkę kapitałową zależną o powstaniu stosunku dominacji w terminie dwóch tygodni od dnia powstania tego stosunku, pod rygorem zawieszenia wykonywania prawa głosu z akcji albo udziałów spółki dominującej reprezentujących więcej niż 33% kapitału zakładowego spółki zależnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto przy tym zaznaczyć, że nabycie lub wykonywanie praw z akcji albo udziałów przez spółkę albo spółdzielnię zależną uważa się za nabycie albo wykonywanie praw przez spółkę dominującą.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Jeżeli więc zostałaby podjęta uchwała zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia,  z naruszeniem zasady informowania, uchwała taka będzie nieważna, chyba że spełniałaby ona wymogi kworum oraz większości głosów bez uwzględnienia głosów nieważnych.

Należy zwrócić uwagę jak surowe konsekwencje przewiduje prawodawcza w przypadku niezachowania wymogu informacji – nieważność uchwały.

Akcjonariusz też musi wiedzieć

REKLAMA

Kolejnym przejawem zasady informowania jest to, że akcjonariusz, a także wspólnik, członek zarządu albo rady nadzorczej spółki kapitałowej może żądać, aby spółka handlowa, która jest wspólnikiem (akcjonariuszem) w tej spółce, udzieliła informacji, czy pozostaje ona w stosunku dominacji lub zależności wobec określonej spółki handlowej albo spółdzielni będącej wspólnikiem albo akcjonariuszem w tej samej spółce kapitałowej.

Uprawniony może żądać również ujawnienia liczby akcji lub głosów albo liczby udziałów lub głosów, jakie spółka handlowa posiada w spółce kapitałowej, o której mowa powyżej, w tym także jako zastawnik, użytkownik lub na podstawie porozumień z innymi osobami.

Jak widać, prawodawca dba o to, aby każdy wspólnik mógł swobodnie zaczerpnąć informacji na temat stosunków zależności pomiędzy spółkami.

Żądanie udzielenia takich informacji, jak również odpowiedzi powinny być złożone na piśmie. Odpowiedzi na pytania powinny być udzielone uprawnionemu oraz właściwej spółce kapitałowej w terminie dziesięciu dni od dnia otrzymania żądania.

Jeżeli żądanie udzielenia odpowiedzi doszło do adresata później niż na dwa tygodnie przed dniem, na który zwołano zgromadzenie wspólników albo walne zgromadzenie, bieg terminu do jej udzielenia rozpoczyna się w dniu następującym po dniu, w którym zakończyło się zgromadzenie wspólników albo walne zgromadzenie.

Należy przy tym pamiętać, że od dnia rozpoczęcia biegu terminu udzielenia odpowiedzi do dnia jej udzielenia zobowiązana do tego spółka handlowa nie może wykonywać praw z akcji albo udziałów w spółce kapitałowej, która jest wspólnikiem albo akcjonariuszem w tej spółce.

Wspólnik spółki akcyjnej A może żądać, aby spółka handlowa H, która jest wspólnikiem albo akcjonariuszem w tej spółce A, udzieliła informacji, czy pozostaje ona w stosunku dominacji lub zależności wobec określonej spółki handlowej albo spółdzielni S będącej wspólnikiem albo akcjonariuszem w tej samej spółce akcyjnej A.

Tworzy to tym samym swoisty krąg informacyjny, który z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego ma niezwykle istotne znaczenie.

Przepisy dotyczące udzielania informacji stosuje się odpowiednio w razie ustania stosunku zależności. Obowiązki określone w tych przepisach spoczywają na spółce, która przestała być spółką dominującą.

Warto również zaznaczyć, że owe przepisy nie naruszają przepisów odrębnych ustaw dotyczących obowiązku zawiadomienia o nabyciu akcji, udziałów lub o uzyskaniu pozycji dominującej w spółce handlowej albo spółdzielni.

Gdyby natomiast zaistniała sytuacja zbiegu przepisów, które nie mogą być stosowane łącznie, należy stosować przepisy tej ustawy, która przewiduje surowsze obowiązki lub sankcje.  Zasada ta doskonale obrazuje jak istotną kwestią jest kwestia informacyjna w zakresie podmiotów powiązanych.

W przypadku zawarcia między spółką dominującą a spółką zależną umowy przewidującej zarządzanie spółką zależną lub przekazywanie zysku przez taką spółkę, złożeniu do akt rejestrowych spółki zależnej podlega wyciąg z umowy zawierający postanowienia, które określają:

- zakres odpowiedzialności spółki dominującej za szkodę wyrządzoną spółce zależnej z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy oraz

- zakres odpowiedzialności spółki dominującej za zobowiązania spółki zależnej wobec jej wierzycieli.

Ujawnieniu podlega także okoliczność, że umowa nie reguluje lub wyłącza odpowiedzialność spółki dominującej. Obowiązek ogłoszenia o tym ma na celu zabezpieczenie obrotu gospodarczego.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Zgłoszenia do sądu rejestrowego tych okoliczności zobowiązany jest dokonać zarząd spółki dominującej lub spółki zależnej albo wspólnik prowadzący sprawy spółki dominującej lub spółki zależnej.

Tutaj również przewidziana jest bardzo surowa sankcja w razie niezgłoszenia okoliczności wymagających ujawnienia.

Otóż niezgłoszenie w terminie trzech tygodni od dnia zawarcia umowy tych informacji powoduje nieważność postanowień ograniczających lub wyłączających odpowiedzialność spółki dominującej wobec spółki zależnej lub jej wierzycieli. Po raz kolejny więc można obserwować, że prawodawcy bardzo zależy na prawidłowym przepływie informacji.

Podstawa prawna: art. 7 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA