REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co można wnieść aportem do spółki kapitałowej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Przedmiotem aportu nie może być również prawo niezbywalne.
Przedmiotem aportu nie może być również prawo niezbywalne.

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy przedmiot i prawo może być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółek handlowych, zarówno osobowych, np. komandytowej, czy komandytowo – akcyjnej, jak i kapitałowych, tj. z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnej, przedsiębiorca powinien wiedzieć, że jednym z jego podstawowych obowiązków będzie wniesienie wkładu do owej spółki.

REKLAMA

Wkłady mogą mieć dwojaki charakter. Z jednej strony może to być wkład pieniężny, zdecydowanie łatwiejszy do określenia, z drugiej zaś niepieniężny (aport) - tutaj należy dołożyć większej staranności.

Nie każdy bowiem przedmiot czy działanie może być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki.

Co do wkładów pieniężnych, ich istota nie budzi wątpliwości. Poza pojedynczymi wyjątkami wynikającymi z przepisów, (takimi jak np. pieniądze uzyskane przestępstwa czy z terroryzmu) są one dopuszczalne.

Zdecydowanie większy problem budzą wkłady niepieniężne, czyli aporty, gdyż istnieje wiele takich rzeczy oraz działań, które nie mają zdolności aportowej, co oznacza, że nie mogą one być przedmiotem wkładu do spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tak jest między innymi w przypadku wkładu komandytariusza do spółki komandytowej. Przepisy regulujące tę problematykę stanowią, że zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki (tzw. prowizja grynderska) nie mogą stanowić wkładu komandytariusza do spółki, chyba że wartość innych jego wkładów do spółki nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej.

Oczywiście pojęcia wykonania pracy i świadczenia usług zachodzą w pewnym stopniu na siebie. Odróżnia je to, że w pierwszym wypadku mamy do czynienia ze zobowiązaniem rezultatu (rezultat – wykonanie określonej pracy), w drugim zaś ze zobowiązaniem starannego działania (przy świadczeniu usług).

Podobna sytuacja ma miejsce w sytuacji, gdy komplementariuszem, czyli wspólnikiem odpowiedzialnym bez ograniczeń jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, zaś komandytariuszem (wspólnikiem odpowiedzialnym tylko do określonej kwoty) jest wspólnik tej spółki.

Wówczas aportem owego komandytariusza, nie mogą być jego udziały w tej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcje tej spółki akcyjnej.

W spółce komandytowej A komplementariuszem jest spółka ABC z o. o., zaś komandytariuszem jeden ze wspólników ABC – X. W takiej sytuacji X nie może wnieść jako wkładu do A swoich udziałów w ABC. 

REKLAMA

Przedmiotem aportu nie może być również prawo niezbywalne. Warto przy tym zaznaczyć, że ów zakaz nie dotyczy jedynie przypadków przeniesienia prawa które już istnieje (tzw. nabycie translatywne), lecz także sytuacji, w których wnoszone prawo ma dopiero powstać (nabycie konstytutywne). 

Istnieją takie prawa, których nabycie nie jest możliwe ani translatywnie, ani konstytutywnie. Tak jest między innymi w przypadku użytkowania. Zgodnie bowiem, z artykułem 254 kodeksu cywilnego prawo to jest niezbywalne, a jako takie nie ma zdolności aportowej.

Skoro przedmiotem aportu nie może być prawo niezbywalne, a więc takie prawo, które jest przypisane do konkretnego podmiotu, nie mogą być aportem różnego rodzaju zaświadczenia uzyskane przez przedsiębiorcę potwierdzające uzyskanie przez niego określonych uprawnień, np. prawa do wykonywania przewozu na własne potrzeby.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Jeżeli więc dany podmiot prowadzi działalność gospodarczą, a jednocześnie uzyskał tego typu pozwolenie, w przypadku wniesienia jako wkładu przedsiębiorstwa do spółki uprawnienie owo nie przechodzi.

To, że przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług potwierdził jednoznacznie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2005 r.

Przedmiotem owej sprawy było zagadnienie, czy zezwolenie na przewóz osób może być wkładem do spółki. Sąd uznał, że skoro obowiązek zgłoszenia takiego zamiaru i uzyskanie zaświadczenia (w tym wypadku zezwolenia) potwierdzającego ten fakt ciąży na każdym przedsiębiorcy chcącym wykonywać przewóz na potrzeby własne, a jednocześnie prawo to jako związane z konkretną osobą jest niezbywalne, to zaświadczenie to nie może być przedmiotem jakiejkolwiek czynności prawnej, w tym również wniesienia go jako wkładu do spółki.

To że określone rzeczy lub prawa nie mogą być przedmiotem aportu może wynikać nie tylko z konkretnego przepisu prawa, ale także z orzecznictwa sądowego oraz z wypracowanych poglądów doktryny.

Tym sposobem za aport nie można uznać:

  1. zobowiązania wspólnika do świadczenia w przyszłości określonej sumy pieniężnej na rzecz spółki, a to zgodnie z uchwałą składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 2 marca 1993 r. (sygnatura III CZP 123/92),
  2. weksla własnego wystawionego przez wspólnika na rzecz spółki (uchwała Sądu Najwyższego z 22 maja 1992 r., sygnatura III CZP 52/92),
  3. translatywnie wniesionego prawa (czyli prawa, które już istnieje) z umowy najmu lub dzierżawy, tzn. takiego, w których akcjonariusz jest najemcą albo dzierżawcą, co zostało stwierdzone na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 26 marca 1993 r. (sygnatura III CZP 21/93), 
  4. kredyt zorganizowany przez wspólnika na rzecz spółki,
  5. uprawnienia do rekompensaty za pozostawione mienie zabużańskie, która to rekompensata uznawana jest za prawo niezbywalne, a tym samym nie może być przedmiotem aportu, co potwierdziło orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 2001 r. (sygnatura  III CZP 3/2001),
  6. samodzielnie (tzn. bez przedsiębiorstwa) wnoszone do spółki prawo do klientów.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA