| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Ujawnienie tzw. umowy koncernowej w rejestrze

Ujawnienie tzw. umowy koncernowej w rejestrze

W obrocie gospodarczym funkcjonują różnego rodzaju podmioty. Mogą one przechodzić różne transformacje i przekształcenia, a także zawierać umowy powodujące ich powiązanie. Jedną z umów tego rodzaju jest umowa między spółką dominującą a spółką zależną, przewidująca zarządzanie spółką zależną lub przekazywanie zysku przez taką spółkę.

Zawarcie tego rodzaju umowy nakłada pewne obowiązki oraz rodzi konsekwencje określone przepisami prawa. Zarówno z jednymi, jak i z drugimi warto się zapoznać.

W przypadku zawarcia między spółką dominującą a spółką zależną umowy przewidującej zarządzanie spółką zależną lub przekazywanie zysku przez taką spółkę, złożeniu do akt rejestrowych spółki zależnej podlega wyciąg z umowy zawierający postanowienia, które określają:

- zakres odpowiedzialności spółki dominującej za szkodę wyrządzoną spółce zależnej z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy oraz

- zakres odpowiedzialności spółki dominującej za zobowiązania spółki zależnej wobec jej wierzycieli.

Ujawnieniu podlega także okoliczność, że umowa nie reguluje lub wyłącza ową odpowiedzialność spółki dominującej.

Obowiązek złożenia do akt rejestrowych wyciągu z tzw. umowy koncernowej jest bardzo ważnym obowiązkiem spółki, o którym należy bezwzględnie pamiętać.

Skuteczność umowy koncernowej

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że przepisy nakładają obowiązek w postaci złożenia umowy do akt rejestrowych, a nie regulują przy tym  dopuszczalności, czy skuteczności takich umów.

Regulacja ta (proszę o wskazanie przepisu) dotyczy każdego typu koncernu, a więc zarówno tzw. koncernu umownego, gdzie stosunek dominacji wynika wyłącznie z umowy pomiędzy spółką dominującą a spółką zależną, jak i koncernu mieszanego, w którym stosunek podporządkowania oparty jest na powiązaniu kapitałowym lub personalnym.

Kwestia dopuszczalności, czy skuteczności umów pojawia się niejednokrotnie w przepisach kodeksu spółek handlowych, dotyczących spółek kapitałowych.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy?

Ma to miejsce między innymi w przypadku, gdy wspólnikowi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają być przyznane szczególne korzyści lub jeżeli na wspólników mają być nałożone, oprócz wniesienia wkładów na pokrycie udziałów, inne obowiązki wobec spółki.

Wówczas przepisy nakładają obowiązek dokładnego określenia tych kwestii w umowie spółki i zastrzegają dla niego rygor bezskuteczności wobec spółki, co oznacza, że brak regulacji tych kwestii w umowie powoduje nieskuteczność tych ustaleń.

Jeżeli więc mielibyśmy jednocześnie do czynienia z umową między spółkami dominującą i zależną o zarządzanie lub przekazywanie zysku, brak określenia w umowie spółki zależnej przyznania szczególnych korzyści lub nałożenia obowiązków spowoduje nieważność takiej umowy między spółkami o zarządzanie lub przekazywanie zysku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »