| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Jak dokonać zmiany statutu w spółce akcyjnej?

Jak dokonać zmiany statutu w spółce akcyjnej?

Jakich formalności trzeba dopełnić i o czym pamiętać, aby zmiana statutu w spółce akcyjnej była skuteczna? Czy zmianę statutu spółki należy zarejestrować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części porady.

Zgodnie z regulacją Kodeksu spółek handlowych, zmiana statutu spółki akcyjnej wymaga podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie akcjonariuszy i wpisania tego faktu do rejestru.

Ponadto, zarząd spółki akcyjnej zobowiązany jest do zgłoszenia zmiany statutu do sądu rejestrowego. Ustawa stanowi, że rejestracja zmiany statutu może nastąpić najpóźniej w terminie trzech miesięcy liczonym od dnia podjęcia uchwały w tym przedmiocie przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Przeczytaj również: Na czym polega cash pool?

Wraz z wpisem do rejestru zmiany statutu konieczne jest wpisanie zmiany treści zgłoszenia spółki. Po dopełnieniu obowiązku związanego z zarejestrowaniem zmian statutowych spółki akcyjnej przejść należy do obowiązków wobec urzędu skarbowego. Zarząd spółki winien przedłożyć we właściwym dla siedziby spółki urzędzie skarbowym przez siebie poświadczony odpis statutu oraz wskazać sąd rejestrowy, w którym spółka akcyjna jest zarejestrowana podając datę i numer rejestracji. Ustawa zakreśla dwutygodniowy termin dla tej czynności liczony od chwili rejestracji. W wypadku, gdy po rejestracji zmian statutowych spółki akcyjnej dostrzeżono braki wynikające z niedopełnienia wymagań stawianych przez przepisy prawne, sąd rejestrowy działając z urzędu bądź na wniosek osób legitymujących się interesem prawnym, wezwie spółkę akcyjną (tj. jej zarząd), aby braki usunięto i zakreśli odpowiedni termin do dokonania tej czynności.

Jeśli spółka akcyjna nie usunie braków pomimo wezwania jej przez sąd rejestrowy, istnieje możliwość nałożenia grzywny mając za podstawę przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Polecamy serwis Odszkodowania

Rada nadzorcza spółki akcyjnej może zostać upoważniona uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy do ustalenia tekstu jednolitego statutu spółki. Walne gromadzenie akcjonariuszy może również umocować radę nadzorczą do wprowadzenia do statutu innych zmian mających charakter redakcyjny, które zostaną określone w uchwale walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »