REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokonać zmiany statutu w spółce akcyjnej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Wraz z wpisem do rejestru zmiany statutu konieczne jest wpisanie zmiany treści zgłoszenia spółki.
Wraz z wpisem do rejestru zmiany statutu konieczne jest wpisanie zmiany treści zgłoszenia spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Jakich formalności trzeba dopełnić i o czym pamiętać, aby zmiana statutu w spółce akcyjnej była skuteczna? Czy zmianę statutu spółki należy zarejestrować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części porady.

Zgodnie z regulacją Kodeksu spółek handlowych, zmiana statutu spółki akcyjnej wymaga podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie akcjonariuszy i wpisania tego faktu do rejestru.

REKLAMA

Ponadto, zarząd spółki akcyjnej zobowiązany jest do zgłoszenia zmiany statutu do sądu rejestrowego. Ustawa stanowi, że rejestracja zmiany statutu może nastąpić najpóźniej w terminie trzech miesięcy liczonym od dnia podjęcia uchwały w tym przedmiocie przez walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Przeczytaj również: Na czym polega cash pool?

REKLAMA

Wraz z wpisem do rejestru zmiany statutu konieczne jest wpisanie zmiany treści zgłoszenia spółki. Po dopełnieniu obowiązku związanego z zarejestrowaniem zmian statutowych spółki akcyjnej przejść należy do obowiązków wobec urzędu skarbowego. Zarząd spółki winien przedłożyć we właściwym dla siedziby spółki urzędzie skarbowym przez siebie poświadczony odpis statutu oraz wskazać sąd rejestrowy, w którym spółka akcyjna jest zarejestrowana podając datę i numer rejestracji. Ustawa zakreśla dwutygodniowy termin dla tej czynności liczony od chwili rejestracji. W wypadku, gdy po rejestracji zmian statutowych spółki akcyjnej dostrzeżono braki wynikające z niedopełnienia wymagań stawianych przez przepisy prawne, sąd rejestrowy działając z urzędu bądź na wniosek osób legitymujących się interesem prawnym, wezwie spółkę akcyjną (tj. jej zarząd), aby braki usunięto i zakreśli odpowiedni termin do dokonania tej czynności.

Jeśli spółka akcyjna nie usunie braków pomimo wezwania jej przez sąd rejestrowy, istnieje możliwość nałożenia grzywny mając za podstawę przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Odszkodowania

Rada nadzorcza spółki akcyjnej może zostać upoważniona uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy do ustalenia tekstu jednolitego statutu spółki. Walne gromadzenie akcjonariuszy może również umocować radę nadzorczą do wprowadzenia do statutu innych zmian mających charakter redakcyjny, które zostaną określone w uchwale walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA