reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak sprawdzić kontrahenta w US?

Jak sprawdzić kontrahenta w US?

Czy wiesz, że będąc podatnikiem podatku VAT masz możliwość sprawdzić swoich kontrahentów pod kątem wiarygodności? To prostsze niż mogłoby się wydawać.

Naczelnik Urzędu Skarbowego na wniosek osoby zainteresowanej ma obowiązek poinformować czy podatnik, o którego pytamy jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny bądź zwolniony. Z zapytaniem może może wystąpić tak podatnik, jak i inna osoba posiadająca interes prawny w uzyskaniu informacji. Podstawą prawną prawa do informacji jest art. 96 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.
Powoływany przepis brzmi „Na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku.”

Przeczytaj koniecznie VAT 2011 - najważniejsze zmiany

Jan K. może wystąpić z wnioskiem do Naczelnika, w którym poda przyczyny dla których chciałby uzyskać informację na temat podatnika, Józefa N., gdyż planuje z nim zawrzeć umowę na znaczą kwotę.

Niestety, możliwość wystąpienia z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego jest w praktyce bardzo rzadko wykorzystywana. Pamiętać jednak należy, że jeżeli odliczymy podatek VAT z faktury, która została wystawiona przez nieistniejący podmiot gospodarczy, to ponosimy w związku z tym ryzyko nieskorzystania z prawa do informacji przysługującego nam na podstawie art. 96 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko takie zostało potwierdzone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym stwierdzono, że mając na uwadze kwotę transakcji oraz okoliczności zawierania umów można oczekiwać, że wykorzystana zostanie możliwość, którą daje art. 96 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług. Dzięki temu można się zorientować czy czynności podejmowane przez kontrahenta w przeszłości nie powodowały nadużyć w podatku od towarów i usług (VAT).

Polecamy serwis Ulgi

Jako że przepisy ustawy nie obligują podatnika do korzystania z możliwości jaką daje art. 96 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, to nie można wymagać od podatnika skorzystania z prawa do informacji, ale nieskorzystanie to oznacza, że podatnik podejmuje działania na własne ryzyko. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że po to jest ta instytucja, aby chronić podatników przed nieuczciwymi i nierzetelnymi kontrahentami.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz, że będąc podatnikiem podatku VAT masz możliwość sprawdzić swoich kontrahentów pod kątem wiarygodności?
Czy wiesz, że będąc podatnikiem podatku VAT masz możliwość sprawdzić swoich kontrahentów pod kątem wiarygodności?

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama