REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa i obowiązki kontrolowanego przedsiębiorcy

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
kontrola
kontrola
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Chociaż kontrola przedsiębiorstwa jest z reguły momentem uciążliwym dla przedsiębiorcy, ustawodawca dołożył wielu starań, by na kontrolowanym spoczywało więcej praw, niż obowiązków.

Co do zasady kontrola powinna być przeprowadzona w sposób najmniej uciążliwy dla przedsiębiorcy – nie powinien on odczuwać dolegliwości z powodu zachwiania normalnego rytmu pracy, ani tym bardziej doświadczać żadnych strat z tego powodu. Jeśli przedsiębiorca poniósł szkodę na skutek nieprawidłowego i bezprawnego przeprowadzenia kontroli, przysługuje mu odszkodowanie.

REKLAMA

Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Odszkodowanie za nieprawidłowości

Odszkodowanie to uzyskuje się na drodze cywilnej, w procesie sądowym. Przedsiębiorca musi jednak udowodnić, jakie straty poniósł, natomiast ocena całej sytuacji należeć będzie do sądu. Żądanie odszkodowania obejmuje nie tylko wysokość spowodowanej kontrolą szkody, lecz także utracone korzyści, których przedsiębiorca nie uzyskał, a istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w braku kontroli nastąpiłoby przysporzenie. Kodeks cywilny przewiduje również szczególną formę odszkodowania na zasadzie słuszności – w przypadku, gdy ze strony organu nie nastąpiło naruszenie prawa, lecz wskutek przeprowadzenia uciążliwej kontroli przedsiębiorca poniósłby znaczną szkodę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ograniczenia w kontroli

REKLAMA

Organ kontrolujący musi stosować się do wielu instrukcji dotyczących procedury przeprowadzania kontroli, a złamanie choćby jednej może stać się podstawą do odszkodowania. Procedura kontroli jest unormowana przede wszystkim w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca może domagać się naprawienia szkody wynikłej z braku powiadomienia o kontroli na piśmie, lub z powodu wszczęcia kontroli w okresie zbyt krótkim (mniej niż 7 dni) od doręczenia zawiadomienia. Kontrolujący nie może również wykraczać poza czynności zawarte w swoim upoważnieniu.

Ograniczenie dotyczy także czasu kontroli. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa, nie może on przekraczać wymienionej w ustawie liczby dni w roku kalendarzowym, a przedłużenie czasu kontroli lub jej powtórzenie może nastąpić jedynie w ściśle określonych przypadkach.

Jakie są uprawnienia inspektorów kontroli ZUS?

Dobrą wiadomością dla przedsiębiorcy jest również fakt, że dowody zdobyte przez organ kontrolujący w sposób niezgodny z procedurą nie mogą być użyte przeciw niemu w żadnym postępowaniu. Jedyną konsekwencją stąd wynikającą dla przedsiębiorcy jest spodziewana kolejna kontrola.

Obowiązki przedsiębiorcy

Ustawodawca nałożył na przedsiębiorcę jedynie dwa, wyraźnie przewidziane obowiązki. Jest to wskazanie osoby upoważnionej do przyjęcia kontroli oraz prowadzenie tzw. książki kontroli. Warto jednak na ten ostatni obowiązek spojrzeć nieco szerzej. Książka kontroli ma wartość dowodową i stanowi zapis przebiegu poprzednich kontroli, stąd systematyczne i staranne jej prowadzenie może uniemożliwić kolejną kontrolę w danym roku, albo skrócić tę przekraczającą dopuszczalny ustawowo czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA