reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czas trwania kontroli – sprawdź koniecznie, ile może on trwać!

Czas trwania kontroli – sprawdź koniecznie, ile może on trwać!

W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy podlegają kontrolom. Przepisy prawa regulują, ile kontrole powinny trwać, aby minimalizować ich negatywne skutki na prowadzenie działalności oraz aby zapobiegać przewlekłości postępowania.

Czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:
1) w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców – 12 dni roboczych;
2) w odniesieniu do małych przedsiębiorców – 18 dni roboczych;
2) w odniesieniu do średnich przedsiębiorców – 24 dni roboczych;
3) w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.

Przedłużenie czasu trwania kontroli jest możliwe jedynie z przyczyn niezależnych od organu kontroli (np. powódź) i wymaga uzasadnienia na piśmie. Uzasadnienie doręcza się przedsiębiorcy i wpisuje do książki kontroli przed podjęciem dalszych czynności kontrolnych.

Należy pamiętać, że w wyniku przedłużenia kontroli nie mogą być naruszone terminy wskazane powyżej.

Oprócz tego przedłużenie czasu trwania kontroli możliwe jest także, jeżeli w toku kontroli zostanie ujawnione zaniżenie zobowiązania podatkowego lub zawyżenie straty w wysokości przekraczającej równowartość 10% kwoty zadeklarowanego zobowiązania podatkowego lub straty albo w przypadku ujawnienia faktu niezłożenia deklaracji pomimo takiego obowiązku.

O tej sytuacji organ kontrolujący zawiadamia przedsiębiorcę, jednocześnie wskazując zgromadzony w tym zakresie materiał dowodowy. Uzasadnienie przedłużenia czasu trwania kontroli umieszcza się w książce kontroli i protokole kontroli. Również w tym przypadku przedłużenie czasu trwania kontroli nie może naruszyć terminów powyższych.

Polecamy: serwis ABC małej firmy

Jeżeli wyniki kontroli wykazały rażące naruszenie przepisów prawa przez przedsiębiorcę, organ może przeprowadzić powtórną kontrolę w tym samym zakresie przedmiotowym w danym roku kalendarzowym, a czas jej trwania nie może przekraczać 7 dni. W takim wypadku możliwe jest jednak przekroczenie czasów podstawowych.

Czasy podstawowe mogą być przedłużane, jeżeli przepisy prawa lub ratyfikowane umowy międzynarodowe stanowią inaczej, a także w innych przypadkach, np. gdy kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku od towarów i usług przed dokonaniem tego zwrotu.

Istnieją także przypadki, w których przepisów o czasie kontroli nie stosuje się. Ma to miejsce m.in. w przypadku działalności w zakresie nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Inne przypadki określają przepisy szczególne.

Polecamy: serwis Finanse i rozwój

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Należy pamiętać, że w wyniku przedłużenia kontroli nie mogą być naruszone terminy wskazane powyżej.
Należy pamiętać, że w wyniku przedłużenia kontroli nie mogą być naruszone terminy wskazane powyżej.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama