Czas trwania kontroli – sprawdź koniecznie, ile może on trwać!
REKLAMA
REKLAMA
Czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:
1) w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców – 12 dni roboczych;
2) w odniesieniu do małych przedsiębiorców – 18 dni roboczych;
2) w odniesieniu do średnich przedsiębiorców – 24 dni roboczych;
3) w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.
REKLAMA
Przedłużenie czasu trwania kontroli jest możliwe jedynie z przyczyn niezależnych od organu kontroli (np. powódź) i wymaga uzasadnienia na piśmie. Uzasadnienie doręcza się przedsiębiorcy i wpisuje do książki kontroli przed podjęciem dalszych czynności kontrolnych.
Należy pamiętać, że w wyniku przedłużenia kontroli nie mogą być naruszone terminy wskazane powyżej.
REKLAMA
Oprócz tego przedłużenie czasu trwania kontroli możliwe jest także, jeżeli w toku kontroli zostanie ujawnione zaniżenie zobowiązania podatkowego lub zawyżenie straty w wysokości przekraczającej równowartość 10% kwoty zadeklarowanego zobowiązania podatkowego lub straty albo w przypadku ujawnienia faktu niezłożenia deklaracji pomimo takiego obowiązku.
O tej sytuacji organ kontrolujący zawiadamia przedsiębiorcę, jednocześnie wskazując zgromadzony w tym zakresie materiał dowodowy. Uzasadnienie przedłużenia czasu trwania kontroli umieszcza się w książce kontroli i protokole kontroli. Również w tym przypadku przedłużenie czasu trwania kontroli nie może naruszyć terminów powyższych.
Polecamy: serwis ABC małej firmy
Jeżeli wyniki kontroli wykazały rażące naruszenie przepisów prawa przez przedsiębiorcę, organ może przeprowadzić powtórną kontrolę w tym samym zakresie przedmiotowym w danym roku kalendarzowym, a czas jej trwania nie może przekraczać 7 dni. W takim wypadku możliwe jest jednak przekroczenie czasów podstawowych.
Czasy podstawowe mogą być przedłużane, jeżeli przepisy prawa lub ratyfikowane umowy międzynarodowe stanowią inaczej, a także w innych przypadkach, np. gdy kontrola dotyczy zasadności dokonania zwrotu podatku od towarów i usług przed dokonaniem tego zwrotu.
Istnieją także przypadki, w których przepisów o czasie kontroli nie stosuje się. Ma to miejsce m.in. w przypadku działalności w zakresie nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Inne przypadki określają przepisy szczególne.
Polecamy: serwis Finanse i rozwój
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.